28 Mayıs Pazar günü Türkiye sandık başına giderek cumhurbaşkanını seçti. Seçim sonucunda Recep Tayyip Erdoğan %52.18, Kemal Kılıçdaroğlu ise 47.82 oy aldı. Seçim süreci boyunca birçok araştırma şirketi ilk tur ve 2. tur için çeşitli araştırmalar yapıp sonuçlar yayınladılar. Bu araştırmalar doğrultusunda Cumhurbaşkanlığı seçimlerini İlk turda bitmeyeceğini ve 2. tura kalacağını tahmin eden TÜSİAR Araştırma ve Danışmanlık şirketi; 0.7 sapma ile ilk tur sonucunu doğru bilen 8 firmadan biri oldu. 2. tur için yayınladıkları anket sonuçlarına göre 0.8 sapma ile 2. tur sonucunu bilen 7 firma arasında yer aldı. Hem Cumhurbaşkanlığı Hem milletvekilliği seçim sonuçlarını bilen firmalar arasında da 2. firma olarak listelere ismini yazdırdı.

2. TUR SEÇİM SONUCUNU BİLEN 7 FİRMA ARASINDA YER ALDIK”

Her sektörde olduğu gibi hizmet sektörünün de bazı zorlukları olduğunu dile getiren Ümit Mete, “Seçim süreci boyunca çeşitli anket firmaları tarafından birçok çalışma yayınlandı, maalesef yayınlanan çalışmaların çoğu kamuoyunu yanıltan türdeydi. Sektörde denetim olmadığı için kamuoyunu yanıltmak amacıyla sonuç yayınlayan anket firmaları ile gerçekten araştırıp veri yayınlayan anket firmaları aynı kategoride değerlendirildi. Bu yüzden kaynağı belli olmayan, yayın, rapor, çalışma vb. şeylere itibar edilmemeli tam aksine tüm yayınların doğruluğu, resmiyeti, tespit edilmelidir. Yine aynı doğrultuda, elinde bilimsel çalışma olmadan seçim sonucunu doğru bildiğini iddia eden araştırma firmalarının iddialarını yeniden gözden geçirilmelidir” dedi. Sözlerine “Tüm bu tehditlere rağmen TÜSİAR Araştırma Danışmanlık 1. ve 2. tur seçimleri için ayrı ayrı anket çalışmaları yaptı. Yapılan anket sonuçlarını şeffaflıkla kamuoyu ile ve tüm sosyal medya hesaplarından paylaştı. 1. Tur seçimleri için yayınladığımız sonuçlarda; ilk turda bitmeyeceğini ve 2. Tur’a kalacağını belirtmiştik. Sonuç açıklandığında ise 0,7 hata payı ile Türkiye’nin seçim sonucunu bilen 7 firma içerisinde dördüncü olduk. 2. Tur seçimleri için yayınladığımız sonuçlarda; anketteki güven Aralığını %95, hata payını da +-1,5 olarak öngörmüştük. 2. Tur Seçim tamamlandığında ise seçim sonucunu bilen 7 firma içerisinde yer almanın mutluluğunu yaşadık. 1. ve 2. Tur seçim sonucunda Marmara Üniversitesi tarafından hazırlanan rapor elimize ulaştı. Rapora göre, Türkiye geneli Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri ile ilgili anket sonucu açıklayan firmalar arasında TÜSİAR Araştırma Danışmanlık en düşük sapma oranı ile 3. Sırada yer aldı. “ diyerek devam etti.

Ermenistan: “42 bin 500 Ermeni Karabağ’dan Ermenistan’a döndü” Ermenistan: “42 bin 500 Ermeni Karabağ’dan Ermenistan’a döndü”

ALİ BAYER