COVID-19 sürecinden sonra Eris varyantı son günlerde gündem oldu. Eris varyantı, ilk olarak Şubat 2023'te Güney Afrika'da tespit edildi. Güney Afrika'dan sonra hızla yayılmaya devam ediyor. Varyantın, DSÖ'ün (Dünya Sağlık Örgütü) verilerine göre, COVID-19 belirtileri ile benzerlik gösterdiği saptandı. Eris'in diğer varyantlara göre daha hızlı yayıldığı belirtildi.

Eris virüsünün belirtileri:

Karabağ'ın işgalinin sembolü tank Bakü'ye getirildi Karabağ'ın işgalinin sembolü tank Bakü'ye getirildi

-Ateş,

-Öksürük,

-Boğaz ağrısı,

-Nefes darlığı ve solunum güçlüğü,

-Kas ağrıları ve kas güçsüzlüğü,

-Baş ağrısı,

-Yorgunluk ,

-Burun akıntısı veya tıkanıklık,

-Tat veya koku kaybı,

-İshal,

-Mide rahatsızlığı,

Eris varyantı belirli yaş gruplar için daha tehlikeli mi?

Eris virüsünün belirli yaş ve gruplar veya risk grupları için daha tehlikeli olup olmadığı henüz tam olarak bilinmemektedir. Ancak, COVID-19'un diğer varyantları gibi, Eris varyantı da yaşlı yetişkinler, kronik hastalığı olan kişiler ve aşısız kişiler için daha tehlikeli olabilir.

Eris varyantı diğer varyantlardan nasıl farklıdır?

Eris varyantı, spike proteininde 3 mutasyona sahiptir. Bu mutasyonlar, virüsün insan hücrelerine daha kolay bağlanmasına ve bulaşmasına neden olabilir. Bu nedenle daha bulaşıcı ve aşılara karşı daha dirençli olabilir.

Eris Varyantının Dünya Genelindeki Yayılımı Nedir?

Yapılan çalışmalar sonucunda; 2023 yılı Temmuz ayı itibarıyla, Eris varyantı, 51 ülkede tespit edilmiştir. Bu ülkeler arasında, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Brezilya, Japonya, Güney Kore ve Hindistan bulunmaktadır. Eris varyantı, dünya çapında COVID-19 vakalarının yaklaşık %17,4'ünü oluşturmaktadır.

Eris varyantı hangi ülkelere sirayet etti?

Yapılan çalışmalar sonucunda; 2023 yılı Temmuz ayı itibarıyla, Eris varyantı, 51 ülkede tespit edilmiştir. Bu ülkeler arasında , Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Brezilya, Japonya, Güney Kore ve Hindistan bulunmaktadır. Eris varyantı, dünya çapında COVID-19 vakalarının yaklaşık %17,4’ünü oluşturmaktadır.

Ali Osman Özer