Yeniden Refah Partisi Meram Teşkilatı, gazetecilerle bir araya gelerek basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlayan YRP Meram Belediye Başkan Adayı Mustafa Özerdem ise Meram ile ilgili yanlışların ve eksikliklerin bulunduğunu öne sürdü. Özerdem, bu eksikliklerin çözümlerini de açıkladı.

BİZLER SAHADA OLACAĞIZ

'Doğru ve doğrudan belediyecilik için hazırız' 'Doğru ve doğrudan belediyecilik için hazırız'

Mustafa Özerdem, Meram ilçesinin göç verdiğinden ve nüfus kaybettiğinden yakınarak bunun insanların memnun olmadığı anlamına geldiğini savundu. Tıp Fakültesinin adı değiştirildiği için buranın Meram olmaktan çıktığını ifade eden Özerdem, “Bizler de Meram'da istihdamı sağlayarak bu sorunları çözeceğiz. Bunun yanında tarıma elverişli olan Organize Sanayi Bölgesi temin edeceğiz. Meram’da konutla ilgili problemler de var. İmar ve isnat kurallarıyla ilgili olarak yapılmış yanlış uygulamalarla ve kentsel dönüşümün, zulme dönüştüğü bir ortamda belediye ile vatandaş mutlaka karşı karşıya geliyor. Meram’da birçok yerde site alanları mevcut. Bizler konutla ilgili belediye olarak ‘yerinde planlamalar’ yapacağız. Yani masa başında harita önünde oturmakla bu iş olmaz. Bizim personelimiz bizzat sahaya gidecek. Kontrollerden sonra gerekli konut çalışmaları yapılacak” diye konuştu.

DAR GELİRLİ VATANDAŞLAR DA EV SAHİBİ OLACAK

Dar gelirli vatandaşların ev sahibi olmak gibi bir düşüncesinin artık kalmadığını kaydeden Özerdem, kiraların bile bazı kesim insanlar için ödenemeyecek kadar yüksek fiyatlı olduğunu vurguladı. Bu konu hakkında hayata geçirecekleri projeden bahseden Özerdem, “Sosyal Konut Hamlesi başlatacağız. Şu anki mevcut belediyeler bunun çalışmalarını yapıyorlar. Ama bu projeler yanlış. Çünkü bu konu sadece yöneticiler için güzel. Kooperatif yöneticileri genelde; belediye başkan yardımcısı, daire başkanı, oradaki memurlar ve amirler oluyor. Bu kişiler bu konutlara yerleşebiliyor. Bunun sebebi ise belediyenin projelerindeki konutların fiyatının dar gelirli ailelerin ödemesinin mümkün olmaması. Bizler ise bu konuda Meram Belediyesi olarak kendi iştiraki gayrimenkul şirketi kurup belediyenin kendi mülkü olan yerlere sosyal konut projeleriyle yapıları tamamlayıp dar gelirleri insanlarımıza uygun bir fiyata satışa çıkaracağız. Çünkü biz vatandaşların ev sahibi olmasını istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

MERAM’A 2 TANE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KAZANDIRACAĞIZ

Meram’a 2 tane organize sanayi bölgesini yapmayı planladıklarını duyuran Özerdem, birincisinin normal endüstriye uygun bir sanayi bölgesi olacağını, ikincisinin ise tarıma elverişli olan, işletmelerin bulunduğu bölgeye yapılacağını anlattı. Özerdem, “Konya, Türkiye’nin tarım ambarı ve şehrin sanayileşmesi de bunun üzerine kurulmuş. Ama bugüne kadar tarıma dayalı sanayi bölgesi hiç düşünülmemiş” şeklinde konuştu.

BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ VE BERABER YÜRÜYECEĞİZ

Halk ile belediyenin birbirine düşmanmış gibi bir görüntünün var olduğunu ileri süren Özerdem, sözlerine son olarak şunları ekledi: “Yerel yönetim, insan için yönetim demek. Mevcut şartlar içerisinde vatandaşların bize en çok tepki gösterdiği ve aktardığı konulara ulaşılamadığı için hizmet olmuyor. Bizler de vatandaşımıza birlikte başaracağımızı ve beraber yürüyeceğimizi söylüyoruz. Her zaman belirli bir halk günü olacak. Vatandaşlarımız da randevu almadan belediyeye gelecek ve hizmetleri, istedikleri ihtiyaçları kendileri bizlere anlatacak. Bunun yanında haftada bir gün esnafımızın yanında olacağız. Böylelikle bütün sorun ve problemleri tespit edeceğiz.”

TUBA KAYA