Diyarbakır Çınar Kaymakamı ve Çınar İlçe Müftüsü arasında yaşanan bazı sorunlar gündeme gelmişti. Konuyu yakından takip eden Mil-Diyanet Sen’in olayı ülke gündemine taşıması, tartışmaları alevlendirdi. Konuyla ilgili yeni bir açıklama yapan Mil-Diyanet Sen, daha önce Diyanet-Sen Diyarbakır şube başkanlığı yapan ve şimdi de Diyanet-Sen Genel Başkan Yardımcısı olan Ömer Evsen’in paylaşımı üzerinden yüklendi. Mil-Diyanet Sen’den yapılan açıklamada, “Evsen Facebook hesabından bir yazı paylaşmış ancak Müftüden çok Kaymakama sahip çıkmış, ‘ne şiş yansın, ne kebap’ şeklinde bir yol izlemişti” denildi.

Akşehir Belediyesi’nden öğrencilere anlamlı hediye Akşehir Belediyesi’nden öğrencilere anlamlı hediye

Evsen’in yaptığı paylaşımı bir süre sonra kaldırdığının belirtildiği açıklamada, şunlara yer verildi, “Lakin yaptığı paylaşım internet haber sitelerine düşünce artık iş işten geçmiş, tüm girişimlerine rağmen yapılan haberi bir türlü kaldırtamamıştır. Bu da göstermiştir ki; Kendi memleketinin din görevlisine, müftüsüne dahi sahip çıkmaktan aciz, korkak, pısırık, mıymıntı ve yazdığını silen sendikadan camiamıza bir fayda gelmeyecektir. Korkudan yazıyı kaldırması yetmemiş gibi, Ömer Evsen denen zat, utanmadan, sıkılmadan Çınar İlçe Müftüsünün Kaymakam beye gitmesi ve barışması gerektiğini, aksi takdirde zarar göreceğini dillendirmiş. Müftü bey, yaşadığı menfur olaylarda sonuna kadar haklı olduğunu ve bir milim bile geri adım atmayacağını her zeminde ifade etmiştir.

Bütün bu gelişmelerden sonra sanki büyük bir maharetmiş gibi, Ömer Evsen sosyal medya hesabından yaptığı küstahça açıklamada, Müftü beyin tayinini -güya daha fazla zarar görmesin diye- Silopi’ye çıkardıklarını(!) ifade etmiş.

Birincisi; Sen kimsin ve hangi sıfatla Müftü beyin tayini hakkında girişimde(!) bulunuyorsun. Ayrıca olmayan girişimlerin sonucunda naklen tayinin gerçekleştiğini ifade ediyorsun.

İkincisi; Haydi böyle bir gücün vardı da neden Müftü beyin tayinini İç Anadolu’da veya başka bir bölgede daha güzel bir ilçeye çıkartmadın. Tüm yaşananlardan rol çalan bu zat, Müftü beyin tayininin Silopi’ye çıktığını öğrenince, her zaman yaptıkları gibi hemen sahiplenmek adına ‘Bunu ben yaptım’ şeklinde ukalaca bir paylaşımda bulunmuş.

İlçe Müftüsü Silopi’yi asla direkt olarak talep etmemiştir. Kendisine teklif edilen 7 ilçe arasında en uygunu olduğu için kabul etmiştir. Hatta üzülerek ifade edeyim ki, Müftü beye ‘seni vaizliğe indirelim’ teklifi bile yapılmıştır.

Mil-Diyanet Sen olarak bugüne kadar başkanlığımızın her kademesinde görev yapan personele sahip çıktığımız gibi Çınar İlçe Müftümüze de sahip çıktık. Çınar Müftüsüne yapılan haksızlıklara karşı anında refleks gösteren Mil-Diyanet Sen Genel Başkanı Celaleddin Gül, genel merkez yönetimi, İl ve İlçe başkanları cesaretle bu olayın üzerine giderek kamuoyuna ilan etmelerinden dolayı il ve ilçe müftülerinden yüzlerce tebrik telefonu ve mesaj almış, Diyanet-Sen ise her zamanki gibi konjonktürel davranmış, yaptığı paylaşımı gelen bir telefon üzerine silme rezilliğini göstermiş ve Çınar Müftüsünü sırtından hançerlemiştir.”

OLAY

Bazı internet siteleri ve sosyal medyada, Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde kaymakam ve müftü arasında yaşanan "Cuma günleri vaaz yapma, beni karşıla, köye git beni bekle" iddiaları gündem olmuştu.

Kaynak: MUSTAFA ARSLAN