Şeb-i Arus için Konya’ya gelen ziyaretçiler, şehirden ayrılmadan önce alınacaklar listesinin başına mutlaka Mevlana şekerini koyuyor. 7’den 70 çok fazla tüketilen, birçok çeşidi olan ve çok fazla alınan Mevlana şekeri Konya’nın vazgeçilmezi oldu. Vatandaşlar ise bu şekeri en çok çayın yanında tüketmeyi seviyor. 

Akören Tarihi -121 Akören Tarihi -121

KITLAMA YAPMAK İÇİN DE ALINIYOR

Mevlana Çarşısı esnafı Mehmet Batmangüzel, Mevlana şekerine ilginin her zaman olduğunu dile getirerek özellikle yerli turistler ve Güneydoğu Bölgesinden gelen ziyaretçilerin Mevlana şekerini çok fazla aldığını söyledi. Batmangüzel, “Hatta bu şekerleri çayın yanına kıtlama yapmak için de alıyorlar. Bunun yanında başka bir şehre giden veya dışarıdan misafiri gelen vatandaşların aklına ilk başta Mevlana şekeri almak geliyor. Çünkü Konya, Mevlana şekerini artık gelenekselleştirdi ve vazgeçilmezi oldu” şeklinde konuştu.

MEVLANA ŞEKERİNİN FİYATI ARTTI

Geçen seneye göre Mevlana şekerinin fiyatının arttığını kaydeden Batmangüzel, sözlerine son olarak şunları ekledi: “Sade, meyveli, kakaolu, çilekli ve limonlu gibi birçok çeşitte Mevlana şekerimiz var. Küçük paketler 15 lira, büyükleri ise 30 lira. Geçen sene ise 20 liraydı. Her üründe olduğu gibi maalesef buna da zam geldi.”

TUBA KAYA