Düzenlenen program hakkında bilgi veren topluluk akademik danışmanı Araştırma Görevlisi Zekeriya Can Erbil, topluluklarının 2021 yılından beri aktif bir şekilde etkinliklerine devam ettiğini ifade ederek, “2013 yılında “DOĞA ve PEYZAJ” adı ile kurmuş olduğumuz öğrenci topluluğu 2021 yılında isim değişikliğine giderek “YAŞAYAN TASARIM” olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Bende bu topluluğun 2021 yılından beri akademik danışmanlığını yürütmekteyim.

Konya’dan Kahramanmaraş’a gönül köprüsü kurdular (2)

Topluluğumuzun misyonu bilim ve teknolojiden yararlanarak yapılan araştırmalarla ulusal ve uluslararası ölçekte peyzajlara ilişkin potansiyelleri değerlendirmek ve sorunların çözümüne katkıda bulunmak olup görsel, işitsel, teknik, ekonomik ve ekolojik değerlere sahip yaşam kalitesini yükselten “yaşayan” mekanlar tasarlamaktır. Aynı zamanda sosyal etkinlikler ve teknoloji ofisleri ile iş birlikleri yaparak daha geniş kitlelere ulaşmak hedeflenmektedir. 2021 yılından beri aktif bir şekilde etkinliklerine devam eden topluluğumuz son olarak Selçuk Üniversitesi 100. Yıl etkinlikleri kapsamında Kahramanmaraş’a bir gezi düzenleyerek mesleki anlamda katkısı olacağına inandığımız Kahramanmaraş Expo 2023 Fuar alanını ziyaret edip, ardından 6 Şubat depreminin merkez üssü olan bu şehirde bulunan bir köy okuluna giderek çocukların umutlarını tekrar yeşertmek adına “Yaşayan Hayaller” adı altında bir etkinlik düzenlemiştir.  İlk gün EXPO FUAR 2023 alanı gezisi tamamlanıp fuar alanı çevresinde bulunan konteyner kentteki depremzede çocuklara kendi tasarladığımız etkinlik kitabı olan “YAŞAYAN KİTAP” hediyesini dağıtılmıştır.” dedi.

Konya’dan Kahramanmaraş’a gönül köprüsü kurdular (3)

‘YENİ FİKİRLER ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Yaşayan Tasarım Topluluğu olarak her daim üzerine koyan çalışmalarla ile yeni fikirler üretmeye devam edeceklerini ifade eden Erbil, “Kahramanmaraş gezimizin İkinci günü ise bizleri en çok heyecanlandıran etkinliklerimizden biri olan Hacıağlar Köyünde bulunan Hasan ve Zehra Tıraş Vakfı İlkokulu – Ortaokulu’ na giderek 160 öğrenci ve aileleri ile birlikte farklı etkinlikler gerçekleştirilmiştir.

Konya’dan Kahramanmaraş’a gönül köprüsü kurdular (1)

Beyşehir'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü fotoğraf yarışması yapıldı Beyşehir'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü fotoğraf yarışması yapıldı

Farklı ekipler halinde zemin boyama ile çocuk oyun alanı tasarımı yapılırken bir diğer ekibimiz çocuklarla eğlendi; şarkılar söylendi, geleneksel oyunlar ile birlikte bizim çok önemsediğimiz hayalini söyle oyunu oynandı. 10:00 – 16:30 arasından okulda planladığımız etkinlikleri yaparken aynı zamanda okulun peyzaj tasarım projesini de kendi bünyemizde yapmak üzere yöneticilere söz verildi. İlerleyen haftalarda peyzaj tasarım projesini tamamlayıp göndermeyi planlamaktayız. Günün sonunda çocukların yüzlerindeki o mutluluk ifadesi, bizlere karşı olan tavır ve sevgilerini görmek paha biçilemezdi. Etkinliği gerçekleştirmemizde bize destek olan en başta Selçuk Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Metin Aksoy’a, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Rabia Köse Doğan’ a, Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Serpil Önder’ e ve özel sektör temsilcilerinden oluşan sponsorlarımıza teşekkür ederiz.” İfadelerine yer verdi.

Konya’dan Kahramanmaraş’a gönül köprüsü kurdular (5)