Türkiye’nin ‘Tahıl Ambarı’ olarak bilinen Konya’da, yağışların düzensiz olması çiftçiyi düşündürürken, hafta sonu meydana gelen yağışlar tarlalara umut oldu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu, Konya’da Ocak ayının ortasına kadar kuraklık yaşandığını anımsatarak bunun tarımsal değil meteorolojik bir kuraklık olduğuna dikkat çekti. Süleyman Soylu, “Eylül ve Ekim ayında 30 milimetre civarında bir yağış meydana geldi. Ama bu yağışlar parçalar halinde gerçekleştiği için Konya ovasına bir faydası olmadı. Derebucak, Yunak, Akşehir gibi ilçeler 30 milimetre üzerinde yağış aldı. Bu yıl da geçen sene gibi tarımsal değil meteorolojik kuraklık söz konusu. Ama üreticiler ve Konya ovası için endişe edilecek bir durum yok. Kışın yağmur ve karın yağmasıyla üretim bir sıkıntı olmadan devam edecektir” ifadelerini kullandı.

5-4-69

KONYA OVASININ DIŞARIDAN SUYA İHTİYACI VAR

‘Onlar cehennemde,  biz cennette olacağız!’ ‘Onlar cehennemde, biz cennette olacağız!’

Geçen hafta sonu meydana gelen şiddetli yağmur ve rüzgar hakkında görüşlerini bildiren Süleyman Soylu, yağışların çiftçinin yüzünü güldürdüğünü dile getirdi. Soylu, “Yağışlar Konya ovasına umut oldu ancak bir kerede çok yağması değil düzenli olarak yağması önemlidir. Bundan dolayı meteorolojik kuraklık söz konusu oluyor. Ama henüz sökümü yapılmayan mahsuller, şiddetli rüzgardan etkilendi ve ürünlerde kırılmalar, yatmalar oldu. Bunun dışında herhangi bir sorun yok. Ama Konya, kapalı havzaya sahip olduğu ve yeterince yağış almadığı için dışardan su temin etmek bu noktada kaçınılmaz oluyor. Çiftçiler sulu tarıma yöneldiğinden dolayı mecburen kuyulardan su çekmek zorunda kalıyorlar. İnşallah yakın zamanda dışarıdan daha fazla su temin edilir” şeklinde konuştu.

5-1-66

ÇİFTÇİLER PLANLARINI DİKKATLİ YAPMALI

İklimin kaydığına dikkat çeken Soylu, son olarak şunları kaydetti: “Bu yüzden üreticilerimize ekimde çok fazla acele etmemelerini tavsiye ediyoruz. Hava sıcaklığının ilerleyen günlerde artacağı söyleniyor. Şeker pancarı ve mısırda hasatlar kışa aksamaya başladı. Bu noktada çiftçiler ürün desenlerini iyi tasarlamalı. Üreticilerimiz için bereketli bir sezon diliyorum. Umarım yağışlar daha fazla olur ve çiftçinin yüzü güler.”

5-2-65

ABDULLAH BAŞYEMENİCİ