Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyet yürüten Fen ve Sosyal Bilimler Proje İmam Hatip Liseleri Liselere Geçiş Sistemi (LGS) tercihleri kapsamında öğrenciler tarafından yoğun şekilde tercih ediliyor.  LGS kapsamında tercih yapacak öğrenciler Konya genelinde bulunan Fen ve Sosyal Bilimler Proje İmam Hatip Liseleri ziyaret ederek okullar hakkında bilgi alıyor. LGS tercihleri 17 Temmuz’da sona erecek.

Arif Bağcı A

‘İMAM HATİPLER BAŞARIYLA YENİ ZİRVELERİN KAPISINI ARALIYOR’

Ömrünü tefsire adadı Ömrünü tefsire adadı

Önder Konya İmam Hatipler Derneği Konya Şube Başkanı Arif Bağcı, İmam Hatiplerin program çeşitliliği ile yeni zirvelerin kapısını araladığına dikkat çekerek, “Uzun emek ve çalışmanın ardından LGS sınavları geçtiğimiz ay yapılmıştı. Sınav sonuçlarının ardından öğrenciler için tercih sezonu başladı. Geçmişte sadece toplumun dini bilgi edinme ihtiyaçlarını gidermek, imam ve hatip yetiştirmek için kurulan İmam Hatip okulları günümüzde proje okul modeliyle modern dünyanın beklentileri doğrultusunda temel dini bilgilerin yanında akademik derslerin de üst seviyede okutulduğu okullar haline gelmiştir.  Temeli ihlas ve samimiyetle atılmış, harcı gözyaşı ve mücadeleyle yoğrulmuş, gönlü ve ameli güzel insanların her daim derdi ve davası olmuş İmam Hatip Okullarımız program çeşitliliği ile gençlerimizi, mesleki alanlarda, sanat, spor ve akademik alanlardaki başarılarıyla yeni zirvelerin kapısını aralıyor. Bu okullarımız, ahlak ve maneviyat merkezinde, gençlerimizi çağın gerektirdiği donanımla geleceğe yön veren TEKNOFEST vb. bilim festivallerinde boy gösteren mucit nesiller yetiştirmek için büyük bir çaba harcıyor.  Velilerimizden ricamız tercih döneminde çocuklarını bu okulları gezdirerek idarecileriler ile evlatlarımızı bir araya getirerek okulları tanımaları ve tercihlerini bu okullarımızdan yana yaparak çocuklarımızın çift kanatlı yetişmelerini sağlamalarıdır.”

Hüseyin Kadir Balcı A

‘OKULUMUZ KONYA’DA MARKA HALİNE GELDİ’

Şükrü Doruk Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu Müdürü Hüseyin Kadir Balcı, okullarının Konya’da Proje İmam Hatip Liseleri arasında marka okulu haline geldiğine dikkat çekerek, “ 2018 yılında Proje okulu olarak eğitim öğretim hizmeti vermeye başlayan Şükrü Doruk Kız AİHL Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu 2021 yılında 45 öğrenciyle ilk mezunlarını vermiştir. Şuan okulumuzda mevcut 3 idareci, 25 öğretmenimizle 320 kız öğrencimize eğitim öğretim hizmeti veren butik bir okul olma özelliğini taşımaktayız. Okulumuzda öğrencilerimize yönelik olarak gerçekleştirdiğimiz sosyal ve kültürel faaliyetlerimiz değişik alanlarda oldukça zengin ve çeşitlilik arz etmektedir. Okulumuz 2018 yılında Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okuluna dönüşmesi sonucunda gerek akademik alandaki başarıları ve gerekse TÜBİTAK, TEKNOFEST ve E Twinning projelerinde oldukça büyük başarılara imza atmış ve atmaya da devam etmektedir.  Üniversiteye yerleştirme sonuçları bakımından Tıp Fakültesinden Hemşireliğe, Dış Hekimliği fakültesinden Hukuk fakültesine, Mühendislikten Öğretmen yetiştiren fakültelere kadar her alanda başarılarını ortaya koymuş ve okul yüzdelik dilimi olarak her geçen yıl üzerine koymaya devam etmektedir. Bütün bu başarıların elde edilmesinde okulumuzda açılan ve her biri alanında uzman öğretmen kadromuzun görev aldığı DYK kurslarının da çok büyük katkısı olmuştur. Okulumuz öğrencilerinin yüzde 95'i okulumuzda açılan DYK kurslarıyla üniversiteye hazırlanmaktadırlar. Okulumuzun ilk proje olduğu yıl başarı yüzdelik dilimi yüzde 19' larda iken  dört yıl gibi kısa bir zaman diliminde yüzde 4 ile yüzde 11'lik dilimlere yükselerek önemli bir başarı grafiği yakalamıştır. Bugün geldiğimiz noktada gönül rahatlığıyla Okulumuz Şükrü Doruk Kız AİHL Konya'nın marka proje okulu haline gelmiştir diyebiliriz.” İfadelerini kullandı.

Ahmet Erol

‘TÜRKİYE GENELİNDE EN YÜKSEK PUANLA ÖĞRENCİ ALAN ÜÇÜNCÜ İMAM HATİP LİSESİYİZ’

Öğrencilerin iç dünyasında ve zihninde insana, düşünceye, hürriyete , ahlaka ve kültürel mirasa saygıyı ve sahip çıkmayı esas alan bir din öğretimi anlayışının yerleşmesine katkı sağlamak misyonu ile eğitim öğretim faaliyetlerini sürdüren Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu Müdürü Ahmet Erol, tercih döneminde okullarında yoğun bir şekilde LGS adaylarını ağırladıklarını ifade etti. Erol, “Kurulduğu günden itibaren Önce karakter sonra kariyer şiarını eğitim anlayışı için düstur edinen, öğrencilerinin manevi gelişimini esas alan Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi akademik alanda da gayet başarılı bir okuldur. Okulun mezunları Türkiye’nin güzide üniversitelerinde tıp, mimarlık-mühendislik, fen ve sosyal bilimler, ilahiyat gibi alanlarda üniversite eğitimi eğitimlerine devam etmektedir. Bir yıl İngilizce hazırlık eğitimi gören 5 yıllık programı da bulunan Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi İngilizce hazırlık eğitimi alanında Konya imam hatiplerinin öncüsü durumunda olup yabancı dil eğitimini yurt içinde yapılan birçok faaliyetin ötesinde yurt dışı dil eğitim kampları ile desteklemektedir. Bunların yanında öğrencilere sosyal, kültürel, sanatsal, sportif alanda kendilerini geliştirmelerine yönelik birçok imkan sunulmaktadır. Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi Konya’nın en yüksek puanla öğrenci alan imam hatip lisesi iken Türkiye genelinde en yüksek puanla öğrenci alan üçüncü imam hatip lisesidir.”

Burhanettin Söylemez A

KÖKLÜ VE MODERN EĞİTİM ANLAYIŞIYLA ÖN PLANDA

Şehit Mehmet Lütfi Gülşen Anadolu İmam Hatip Lisesi, köklü ve modern eğitim anlayışıyla öne çıkıyor. Okul, öğrencilerine din, sosyal ve fen bilimleri ağırlıklı bir eğitim sunuyor. Şehit Mehmet Lütfi Gülşen Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Burhanettin Söylemez, okul hakkında şu bilgileri verdi, “ Okul, nitelikli kadrosu ve donanımlı fiziki olanaklarıyla öğrencilerinin akademik başarılarını desteklemekte, aynı zamanda manevi ve kültürel değerlerin kazandırılmasına da büyük önem vermektedir. Modern derslikleri, kütüphane ve laboratuvarlarıyla öğrencilerine çağdaş bir öğrenme ortamı sunan okul, ahlaki değerleri de öğrencilerine aşılamayı hedeflemektedir. Şehit Mehmet Lütfi Gülşen Anadolu İmam Hatip Lisesi, öğrencilerini sadece akademik başarıya değil, aynı zamanda sosyal ve kültürel yönden de donatarak topluma faydalı bireyler olarak yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Öğrencilerine spor, sanat ve kültürel etkinliklerle de zengin bir eğitim deneyimi sunan okul, öğrencilerinin kendilerini her yönden geliştirmelerini teşvik etmektedir. Şehit Mehmet Lütfi Gülşen Anadolu İmam Hatip Lisesi güçlü akademik kadrosu, modern eğitim imkanları ve kültürel zenginlikleriyle büyük İmam Hatip ailesine katılacak gençlerimizi beklemektedir.” İfadelerini kullandı.

Tahir Büyükkörükçü

KONYA’NIN TEK ARAPÇA HAZIRLIKLI FEN VE SOSYAL BİLİMLER PROJE OKULU

Kurumsal kimliği ve sunduğu hizmetlerle örnek alınan, kültürel mirası değerlendirebilen, yaşanan hayatı yorumlayabilen, problemlere çözüm üretebilen, mesleğinde önder, saygılı ve sorumlu bireyleri yetiştiren bir kurum olma vizyonu ile eğitim öğretimi sürdüren Tahir Büyükkörükçü Anadolu İmam Hatip Lisesi 2024- 2025 Eğitim Öğretim Yılında öğrencilerini bekliyor. Okul Müdürü Mehmet Avcı okullarının Konya’nın tek Arapça hazırlıklı Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu olduğunu ifade ederek, “ Okulumuzda şahsiyet, dil ve akademik başarı, lise çağında YDS- YÖKDİL sınav başarıları, yabancı uyruklu eğitmenlerle dil eğitimi, ekinoks roket takımı, el sanatları atölyesi, pansiyonlu okul, yurt dışı dil eğitimi, fizik kimya laboratuvarları, Kapalı spor salonu ve çim saha ile öğrencilerini bekliyor” şeklinde konuştu.

Mehmet Avcı A

HACIVEYİSZADE ANADOLU İMAM-HATİP LİSESİ YENİ ÖĞRENCİLERİNİ BEKLİYOR

Türkiye'de Farsça hazırlık sınıfı imkânı sunan 2 okuldan biri olan Hacıveyiszade Anadolu İmam- Hatip Lisesi fen ve sosyal bilimler programları uygulayarak proje okulu olma özelliği taşıyan Konya'nın ilk erkek imam hatip lisesi olma özelliği ile bu yıl da fen ve sosyal proje bölümüne 90, Farsça hazırlıklı fen ve sosyal bilimler bölümüne de 30 başarılı öğrenciye kapılarını açacak. LGS sınavı sonrası Konya'nın tercih edilen okulları arasında yer alan Hacıveyiszade Anadolu İmam-Hatip Lisesi, iyi bir eğitim için başarılı öğrencileri davet ediyor. 2016-2017 eğitim öğretim yılında açılan Hacıveyiszade Anadolu İmam Hatip lisesi, öğrencilerin ilgi ve kabiliyetleri doğrultusunda daha donanımlı, özgüvenleri yüksek olarak yetişmelerine ve yüksek öğrenime hazırlanmalarına katkı sağlamayı amaçlıyor. Hacıveyiszade Anadolu İmam Hatip lisesi; konferans salonu, kapalı ve açık spor alanları, laboratuvarları, tematik sınıfları ve sınav salonları ile öğrencilerine hizmet veriyor. Hacıveyiszade Anadolu İmam-Hatip Lisesi Müdürü Serdar Bayrakcı, yaptığı açıklamada okulun 2016'da Konya'nın ilk erkek Anadolu İmam Hatip lisesi olarak kurulduğunu ve birçok özel okulda uygulanan yöntemlerin okulumuzda uygulanarak öğrencilerin başarılarıyla dikkat çektiğini belirtti. Okulun akademik sosyal ve kültürel açıdan öncü bir nesil yetiştirdiğini ve farklı kazanımlarla öğrenciye eğitim öğretim olanakları sunmaya devam ettiklerini ifade eden Bayrakcı, okulumuz akademik anlamda da hem bir üst eğitim kurumu olan üniversiteye ve sınavlara hazırlık hem de sosyal kültürel sportif alanlarda öğrencilere zengin bir olanak sunuyor, diye konuştu. Hacıveyiszade İmam Hatip Lisesi'nin proje okul olma özelliği taşıdığına dikkat çeken Bayrakcı okulun proje okulu olarak Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün fen ve sosyal bilimler programını uygulayan okullar arasında olduğunu, okulun eğitim öğretim kadrosunu nitelikli öğretmenlerden belirlenip seçkin bir eğitim kadrosuyla da eğitim öğretime hizmet verdiklerini belirtti. Okul Müdürü Serdar Bayrakcı sözlerini şöyle sürdürdü : “ Bu yıl geçen seneki başarı yüzdelik diliminin üstünde bir dilimle öğrenciler alacağımızı bekliyoruz. Çalışmalarımızın farkında olan başarılı öğrenciler, okulumuzu tercih ediyorlar. Öğrenciler tercih yaparken okulumuzdan mezun olan öğrencilerden olumlu dönütler alıyorlar. Başarıyı sağlayacak her türlü imkan okulumuzda mevcuttur. Bu durum okulumuzun gün geçtikçe başarı yüzdelik dilimini yükseltmektedir. Öğrencilerin tercih yaparken kendilerini bir üst eğitim kurumuna hazırlayabilecek ve nitelikli bir eğitim verecek okulları seçmeleri gerektiğini vurgulayan Serdar Bayrakcı, tercih döneminde tüm veli ve öğrencilerin okulumuzu ziyaret etmelerini, her türlü imkanı yerinde görmelerini, ayrıntılı bilgi almalarını tavsiye ediyorum” dedi.

KONYA AİHL ŞANSLI ÖĞRENCİLERİNİ BEKLİYOR

İngilizce ağırlıklı, yabancı dil hazırlık sınıfı imkânı, Fen ve Sosyal Bilimler programı uygulayacak “Proje Okul” vasfı taşıyan Konya Anadolu İmam Hatip Lisesi bu yıl yine, 60 kontenjan İngilizce hazırlık sınıfına ve 90 kontenjanla 9. Sınıfına, başarılı ve şanslı öğrencilerini bekliyor.  2024 Liselere Giriş Sınavı (LGS) sonrası, Konya’nın ve Türkiye’nin tercih ettiği ve 1951 yılında açılan ilk 7 İHL den biri olan , ulu çınar Konya Anadolu İHL, iyi bir eğitim öğretim için yeni öğrencilerini sabırsızlıkla bekliyor.

YABANCI DİL KONUSUNDA BÜYÜK DONANIM SAĞLIYOR

Konya Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü Süleyman Eşit, okullarının öğrencilerinin eğitim öğretimi adına tüm ihtiyaçlarına cevap verecek bir donanıma sahip olduğunu ifade ederek, “Okul, 1951 yılından itibaren verdiği mezunlarla Konya ve  Ülke yönetimine, bilim camiasına sayısız insan yetiştirmiş; ”Proje Okul”  vasfıyla da, bunu daha ileri boyutlara taşıma azmi içindedir.  Okulun temel vizyonu; bu Ülke çocuklarını ilgi, yetenek ve değerleri doğrultusunda, donanımlı, özgüveni yüksek, vatanı ve milletine bağlı, aynı zamanda hizmeti düstur edinmiş; manevi değerleri yüksek bir insan olarak, yüksek öğretime hazırlamaktır. Konya Anadolu İHL bina olarak tam donanımlı olup, öğrencilerinin eğitim öğretimi adına tüm ihtiyaçlarına cevap verecek bir donanıma sahiptir.   Okul bünyesinde “Proje İmam Hatip Ortaokulu”; yetenek sınavıyla öğrencilerini kabul ettiği, erkek öğrenciler için “Dini Musiki”; ve kız öğrenciler için Hüsn-i Hat bölümlerinin de olduğu programlar mevcuttur. Bu programların olması, sosyal, kültürel ve sanatsal açıdan önemli ufuklar açmıştır. Böylece Konya ve Türkiye genelinde sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetler ve yarışmalarda hep ön planda ve örnek olmuştur.   Okulun hazırlık sınıfı, 20 saat İngilizce ve 7 saat Arapça dersiyle önemli bir talep ve rağbet görmekte; böylece yabancı dil konusunda büyük bir donanım sağlamaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı Konya AİHL’ne, “Proje Okul” olma özelliği nedeniyle, bakanlığın ilgili mevzuatına uygun olarak, kendi kadrosunu belirlemede söz hakkı vermiştir. Böylece, teklif edilen kadro, MEB ataması sonucunda, tamamen okulun istediği başarılı ve seçme kadrolardan oluşmuştur. “

Süleyman Eşit A

 ‘YENİ ÖĞRENCİLERİMİZİ SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUZ’

Konya Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak yeni öğrencilerini sabırsızlıkla beklediklerini ifade eden Müdür Süleyman Eşit, konuşmasını şöyle sürdürdü, “ Geçen öğretim yılında okula yerleşen öğrenciler; 2023 LGS Türkiye 1. dahil olmak üzere ilk sıralarda yer alan öğrencilerin, talep ettiği bir okul olmuştur. Konya’nın merkez ve ilçelerinde olduğu gibi, Türkiye’nin başka illerinden de öğrenciler tercihte bulunmuşlardır. Bu yıl da benzer durum ve dağılımın olması beklenmektedir. Okula ait bir erkek devlet pansiyonu mevcuttur. Okula kayıt yaptıran ve ihtiyaç olması halinde de, kız öğrencilerin kalabileceği pansiyonlar bulunmaktadır. Konya Anadolu İHL hazırlık sınıfında yıl boyunca, İngilizce ve Arapça dil eğitimi verilerek, okuma-yazma, konuşma ve gramer konusunda gerekli bilgi ve beceriyi kazandırmaktadır. Ayrıca 20 saat İngilizce ve 7 saat Arapça dersinin yanında çeşitli etkinlikle, dil eğitimi daha da geliştirilmektedir.  “Proje Okul” özelliğiyle, Fen lisesi ve Sosyal Bilimler Lisesi müfredatı işlenmektedir. Bu durumuyla Fen Lisesi ve Sosyal Bilimler Liselerinde görülen haftalık kültür dersleri sayısınca ders görülmekte; aynı müfredat konuları işlenmektedir. Bunun yanında gerekli olan dini eğitime de yer verilmekte; böylece her iki alanda yetişmiş bir birey olarak, çocuklar milletimize kazandırmaktadır. Okula, bu yıl da talebin üst düzeyde olması beklenmektedir. Konya Anadolu İHL bünyesinde bulunan “Proje İmam Hatip Ortaokulu”ndan mezun olan tüm öğrencilerin, 2024 LGS puan ortalaması 443’tür. Yüzde 0,01 – yüzde 1 arası öğrenci sayısı 17 dir. Yüzde 0,01 – yüzde 3 arası 50 öğrenci bulunmaktadır. Bir tane de 500 tam puanla, Türkiye birincisi mevcuttur. Öyle görünüyor ki, kendi öğrencilerinin büyük kısmı, kendi Konya Anadolu İHL’lerini tercih edeceği anlaşılmaktadır.”

Ali Menekşe

TÜRKİYE’YE ÖNCÜ, DÜNYAYA ÖRNEK BİR EĞİTİM KURUMU

Mustafa Büyükkaplan Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Ali Menekşe, okulları hakkında şu bilgileri verdi, “Mustafa Büyükkaplan AİHL öyle bir okul ki güne zil sesiyle değil, Kur'an'la başlar ve yine günü zil sesiyle değil, Kur'an'la bitirir. Türkiye'de "mesai" kavramının olmadığı tek okul burasıdır. Çünkü bu okulun Hoca'ları bilirler ki "Yeryüzünün öğretmeni olabilmek için gökyüzünün öğrencisi olmak gerekir." Bu okulun öğrencileri, sene kaybı olmadan yaşıtlarıyla birlikte hem akademik eğitim alırlar hem de hafızlıklarını tamamlarlar. Sanılan aksine hafızlık, akademiye asla engel teşkil etmez. Hatta hafızlık; talebelerimizin zihinlerini açar, anlama ve kavrama becerilerini üst düzey derecede geliştirir. Bunu her yıl istikrarlı bir şekilde çıkarttığımız LGS Türkiye 1.likleri ve YKS Türkiye dereceleriyle ispat etmekteyiz.  Yüce Rabb'imizin ilk emri "Oku"dur. Bu okulda en çok da bu emre itaat edilir. Fecirden sehere kadar kitabın okunup baş tacı edildiği bir yer, nasıl başarısız olabilir ki?  Biz sadece hafızlık yaptırıp sınav kazandırmayız. Biz; Şifayı verenin Allah olduğunu bilen doktorlar, Adaletin er ya da geç tecelli edeceğinin farkında olup Allah'ın hükmünden korkan hâkimler, Kul hakkı yemeyen mimarlar, mühendisler yetiştiririz.  Ve 2014 yılından bu yana her yıl 3500 aile, bu tabloda yer alabilmek için heyecanla kapımızı çalmaktadır. Rabb'im; vatana, millete, devlete hayırlı evlatlar yetiştirmeyi nasip etsin.”

A2-4

Muhabir: MUHAMMED ESAD ÇAĞLA