Üniversitelerin açılmasına günler kala öğrenciler yurt arayışına girdi. Bazı öğrenciler okul hayatı boyunca ev tutmayı tercih ederken bazıları da yurtlara yerleşiyor. İdeal Öğrenci Yurtları Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baydar ise, İdeal Yurtları ailesi olarak öğrenciler için hazırlıklarının tamamlandığını dile getirerek sadece barınma değil sosyal hizmetlerde de bulunduklarına dikkat çekti.

4-5-61

ÖĞRENCİLER İÇİN HAZIRLIKLAR TAMAM

Ahmet Baydar, İdeal Yurtların bünyesinde barındırdığı hizmetlerden ve fiyat aralıklarından bahsederek, “Bizim yurtlarımızda akşam yemekleri hariç tüm hizmetler öğrencilerin verdiği ücrete dahildir. Yurtlarımızda; yatak, internet, çamaşır, kahvaltı gibi birçok hizmet bulunuyor. Akşam yemeklerimiz için öğrenciler 50 liraya karnını doyurabiliyor. Yurtlarımızın fiyatları ise illere göre değişkenlik gösteriyor. Konya için fiyatlarımız aylık 2 bin 500 ile 10 bin lira arasında değişiyor. Ankara’da 4 bin ile 13 bin lira, İstanbul’da ise aşağı yukarı benzeri rakamlar arasında seyrediyor. Üniversitelerin açılışı 2 Ekim 2023 tarihine ertelenince de yurtlarımızı hazırlama anlamında bize ek bir süre tanınmış oldu ve yurtlarımız hazır bir şekilde öğrencileri bekliyor” ifadelerini kullandı.

BU PROJE SAYESİNDE HİÇBİR ÖĞRENCİ YEDEKTE KALMAZ!

Baydar, öğrenci yurtlarını kapsayan hayata geçmesini istediği projesini anlattı. Baydar, “Tüm Türkiye’de daha önce Milli Eğitim Bakanlığı’nda olan özel yurtlar şu anda Gençlik Spor Bakanlığı’na devredildi. KYK Yurtlarına müracaat eden öğrenci o andan itibaren ve yedeğe kaldığında özel yurda başvuracak ve bu yurt ücrette devlet sübvansiyon verecek. Bu sayede en makul fiyatı verme açısından yurtlar açısından tatlı bir rekabet olacak. Böylece tüm öğrenciler kayıt altına alınmış olacak. Biz buna hizmet satın alma diyoruz. Bu projemiz aktif hale getirilirse hiçbir öğrenci yedekte kalmaz. Merdiven altı gayriahlaki yerlerde öğrenciler barınmak zorunda kalabiliyor. Projemizle bunun da önüne geçilebilir. Bakanlık nezdinde bürokrat arkadaşlarla birçok defa çalışmalar yaptık, dosya sunduk ve projeler ürettik. Bu hem siyasilerde hem de bürokratlarda kabul gördü. Ancak maalesef bir sonuca ulaşmadı, bu konuda bir adım atılmadı” diye konuştu.

'Sınıf Annesi' uygulamasına yasak! 'Sınıf Annesi' uygulamasına yasak!

ÖZEL SEKTÖR CAN ÇEKİŞİYOR, DESTEK GEREKİYOR

Şu anda KYK yurtlarının tüm öğrencileri aldığını söyleyen Baydar, diğer illerde değişkenlik göstermekle birlikte devlet yurtlarının dışarıda öğrenci bırakmadığını ifade etti. Baydar, “Çünkü özel yurtların şu anki doluluk oranı yüzde 50-60’larda. Bu da yurt sıkıntısı ve dışarıda kalan öğrencilerin olmadığını gösteriyor. Tam tersi olsaydı özel yurtların kapasiteleri dolardı. Türkiye’de yurt sıkıntısı yaşanmıyor. Ev kiralarının yüksek olmasından dolayı öğrenciler özel yurtları tercih ederler diye düşünüyorduk. Bu bağlamda devletin özel sektöre destek olması gerektiğini düşünüyorum. Özel sektör şu anda can çekişiyor. Devletin her yere yurt açmak yerine özel sektörden hizmet satın alarak bizlerin yanında olması lazım. Böyle olursa maliyetler de düşer” dedi.

‘ÖĞRENCİLERİN TERCİH SEBEBİYİZ’

Baydar, İdeal Yurtlarının bir cazibe merkezi olduğunun altını çizerek şunları söyledi, “Bünyemizde barınmanın yanında sosyal hizmetler de bulunuyor. Dönem içerisindeki faaliyetlerimiz, konforumuz ve hizmetlerimizle İdeal Yurtları sadece bir barınma değil yaşam merkezi haline de geldi. Bu anlamda öğrencilerin tercih sebebiyiz.”

TUBA KAYA