Vali Vahdettin Özkan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada şunları söyledi, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının tarihi hamlesiyle, işgal altında olan topraklarımıza hürriyet umutlarını yeşertecek tohumların atıldığı gündür. Atatürk’ün Samsun’a çıkışıyla başlayıp Amasya, Erzurum ve Sivas’tan tüm yurda yayılan Millî Mücadele ruhu; ecdadımızın gelecek nesile mirası, Milletimizin ezelden ebede hür yaşayacağının bütün dünyaya ilanıdır. Samsun’da sergilenen bu dik duruş, yurt sathında ortaya çıkan milli heyecana zemin oluşturmuş, Cumhuriyetin ilanıyla taçlanacak bu kutlu yolculuğa da kucak açmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk yeniden doğuş kabul edilen bu anlamlı günü ülkemizi emanet ettiği gençlere armağan etmiştir. 19 Mayıs; gençliğimizin, gençliğimiz ise geleceğimizin sembolü olup yarınların büyük Türkiye’si için en büyük istinat ve güç kaynağımızdır. Bu duygular içinde; bağımsız topraklarında gelişimi ve değişimi ile müreffeh yarınlarına hazırlanan milletimize 104 yıl önce kurtuluş müjdesi veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile vatan uğruna feda-i can eden bütün şehitlerimizi rahmet, özlem ve minnetle anıyorum. Aziz milletimizin ve genç kardeşlerimin “Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı içtenlikle kutluyorum.

2-17

GENÇLER TÜRKİYE’NİN UMUDU

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Altay’ın mesajı şöyle: “Aziz milletimizin en zorlu şartlarda dahi hiçbir surette esaret altına alınamayacağının en büyük sembollerinden biri 19 Mayıs 1919 tarihidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğindeki Türk ordusunun kahraman evlatları Samsun’a ayak bastıklarında; binlerce yıllık şanlı tarihine nice zaferler sığdıran aziz milletimizin istiklal ateşini bir kez daha alevlendirdiler... Samsun’da başlayan; Amasya, Erzurum ve Sivas'ın ardından vatanımızın dört bir yanına yayılan Milli Mücadele ile küllerinden doğan aziz milletimiz; Türk yurdunun ebediyete kadar Türk kalacağını tüm dünyaya ispat etti. İstiklalini, istikbalini ve milletimizi millet yapan her türlü yüksek değeri korumak için canını feda eden ecdadımız, dünyanın en kıymetli hazinesi olan Türkiye Cumhuriyeti’ni ve cennet vatanımızı bizlere miras bıraktı. Bugün her bir vatandaşımızın omuzlarında taşıdığı büyük bir vazife var. Bu vazife; en güçlü bağlarla birbirimize kenetlenerek, ecdadımızın kanıyla kazandığı bu toprakları ebediyete kadar korumak ve yüceltmektir. Vefa borcumuzu ve yarınlara olan sorumluluğumuzu ancak bu şekilde yerine getirebiliriz… Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tarihimizin dönüm noktası olan 19 Mayıs’ı gençlerimize armağan etmiş olması, ülkemizi engin ufuklara taşıyacak sevgili gençlerimize olan güveninin en büyük sembolüdür. Sevgili gençler; taşıdığımız bayrağı bir gün sizlere devredeceğiz. O vakte kadar ülkemizin aydınlık yarınlarını ve Türkiye Yüzyılı’nı sizlerle birlikte inşa etmeye devam edeceğiz. Sizler büyük ve güçlü Türkiye’nin güvencesi ve umudusunuz. Azminize, kararlılığınıza ve vatan sevginize olan güvenimiz sonsuzdur. Elde edeceğiniz her başarıyla, yapacağınız her çalışmayla ve üstlendiğiniz sorumluluklarla ülkemizin gücüne güç katacağınıza yürekten inanıyorum. Hepinizi sevgiyle selamlıyorum. Sevgili gençlerimizin ve aziz milletimizin; 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı en kalbi duygularla tebrik ediyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı'nın bütün kahramanlarını saygıyla ve minnetle yâd ediyorum. İstikbalimizin müjdecisi 19 Mayıs kutlu olsun.”

3-20

GENÇLERİMİZ EN GÜZEL KATKIYI VERECEKTİR

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 19 Mayıs’ın İstiklal mücadelemizin en önemli sembollerinden birisi olduğunun altını çizen Başkan Hasan Kılca; “Ülkemiz, milli ve manevi değerlerine bağlı, kendine, milletine ve devletine inanan gençlerimizin omuzlarında yükselecektir. Gençlerimiz, ecdadının mücadelesinin üzerine yeni bir hedef koyarak Türkiye Yüzyılı’na en güzel katkıyı verecektir” dedi.

4-17

'Kentsel dönüşümde daha dirayetli adımlar atacağız' 'Kentsel dönüşümde daha dirayetli adımlar atacağız'

SAMSUN’A ÇIKAN İRADE DAMARLARIMIZDA

Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Remzi Karaarslan yaptığı açıklamada, 19 Mayıs’ın umut ve uyanışın miladı olduğunu söyledi. Samsun'da milli mücadelenin fidesinin dikildiğini dile getiren Başkan Karaarslan, “Türk milleti, Samsun'dan harekete geçen milli mücadeleyi inançla imanla omuzlamış ve nihayetinde zaferle buluşturmuştur. Samsun'dan parlayan milli mukavemet, Amasya Genelgesi ile yol haritasını çizmiş, Sivas ve Erzurum Kongreleri ile gücüne güç katmış, 23 Nisan 1920'de TBMM'nin açılmasıyla beraber kutlu hedefine kilitlenmiştir. Kim ne yaparsa yapsın, hangi kirli ve karanlık hesabın içinde olursa olsun, Türkiye'yi tarihin gerisine düşürmeye kimsenin gücü ve nefesi yetmeyecektir. 19 Mayıs şuuru geçmişte olduğu gibi diri, Samsun'a çıkan irade hala damarlarımızdadır” dedi.

5-13

ULUSUMUZ BAĞIMSIZLIĞI İÇİN KARARLI BİR DURUŞ GÖSTERMİŞTİR

CHP Konya Milletvekili Barış Bektaş, “19 Mayıs 1919'da yakılan meşalenin; aydınlattığı ufuk, özgür, bağımsız, demokratik bir cumhuriyete dönüşmesi için Türk Milleti'nin kararlı duruşunu göstermiştir. Mustafa Kemal Atatürk, Ulusal Kurtuluş savaşımızı başlatmak için 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışıyla, atılan bu tarihi adım vatanı işgal edilmiş, savaşlarda yorgun düşmüş yoksul halkımızın kendi kaderini eline aldığı, ayağını bağlayan zincirleri kırdığı bir milattır. Çünkü kurtuluş ve kuruluş süreçleri, o günden başlayarak, artık tümüyle, millet iradesi ve egemenliğine dayalı olarak gelişmiştir. Yine 19 Mayıs 1919, milletimizin özgürleşme, çağdaşlaşma ve en ileri yaşam düzeyini hak etme mücadelesinin de filizlendiği gündür. Atatürk'ün Türk gençliğine armağan ettiği bu büyük bayramda, gençliğimiz sonsuza kadar Cumhuriyetimize, kazanımlarına ve ülkemizi sahip çıkacaktır” ifadelerini kullandı.

6-15

YAMAN: ÜLKEMİZİN EMANETÇİSİ GENÇLERİMİZE GÜVENİMİZ TAMDIR

CHP Konya İl Başkanı Bekir Yaman, “19 Mayıs, Samsun’dan doğup tüm yurda yayılan güneştir” diyerek şunları söyledi, “19 Mayıs, Cumhuriyet’in önsözü, müjdecisidir. 19 Mayıs aynı zamanda, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Doğum günüm’ dediği tarihtir. O, işte böylesine önemli bir günü gençliğe armağan etmiştir. Gençlerimiz sonsuza kadar ülkemize ve bütün değerlerine sahip çıkacaktır. Buna da inancımız tamdır. Aklın ve bilimin yol göstericiliğinde aşamayacağımız ve çözemeyeceğim hiçbir sorunumuz yoktur. Bu duygu ve düşüncelerle, bağımsızlığımızın nişanesi olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını yürekten kutluyorum. Bağımsızlık, Cumhuriyet ve Demokrasi mücadelesinin Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum.”

7-14

BESTİL: TÜRKİYE CUMHURİYETİ GENÇLERİMİZE EMANETTİR

Deva Partisi Konya İl Başkanvekili Hasan Bestil, Cumhuriyetin gençlere emanet olduğunu belirterek şunları kaydetti, “Ülkemizin gençleri Atamızın bıraktığı mirası onun ışığıyla ilelebet sonsuza kadar devam ettirecektir. Yarınlarımıza sahip çıkacak, ülkemizi ileriye taşıyacaktır. Deva Partisi olarak geleceğimizin teminatı olan gençlerimize güvenimiz tamdır. Yeter ki onların heyecan ve enerjileri ellerinden alınmasın. Deva Partisi olarak, gençlerimizin ülkemizin en değerli varlıkları olduğuna inanıyoruz. Gençlik sadece gelecek değil, aynı zamanda bugündür. Gençliğin dinamizmi ve gücü, hayal ettiğimiz özgür, adil ve demokratik Türkiye’nin güvencesidir. Ülkemiz ve gençlerimiz için bugün çok önemli bir gündür. Bu duygu ve düşünceyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızı rahmet, minnet ve saygı ile anıyor, geleceğimizi ve Cumhuriyet’imizi emanet edeceğimiz gençlerimizi sevgi ile kucaklıyorum. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’mız kutlu olsun.”

8-9

GENÇLİK VURGUSU

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Ahmet Arslan 19 Mayıs 1919 tarihinde atılan adımın ülkemize bir umut olduğunu belirterek şöyle devam etti, “Atatürk bu güveni Gençliğe Hitabesinde; 'Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel senin en kıymetli hazinendir' diyerek vurgulamıştır Bu bağlamda gençlerimizin kabiliyetleri, düşünceleri, cesareti, duyguları ve coşkularıyla ülkemizi koruyup muhafaza edeceklerine olan inancımız sonsuzdur. Bu duygu ve düşüncelerle; geleceğe emin adımlarla ilerlerken yegâne temsilcilerimiz olan gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı en içten dileklerimizle kutluyor; Geleceğimizin teminatı gençlerimizin ve Türk Milleti’nin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı yürekten kutluyorum.”

9-13

SORUMLULUK GENÇLERİMİZDE

CHP Konya Milletvekili Hasan Ekici, yayınladığı mesajda şunları söyledi, “Büyük bir kahramanlık destanının yazıldığı, zor şartlarda verilen mücadelenin başlangıcı olan 19 Mayıs 1919, ülkemizin yeniden var olmasının en önemli dönüm noktalarından birisidir. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs’ı geleceğimiz ve umudumuz olan gençliğe armağan etmiştir. Cumhuriyetin sağladığı kazanımların bilincinde olarak, Türkiye’nin uygarlık yolunda duraksamadan ilerleyebilmesinin en büyük güvencesi gençlerimizdir.  Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmak için en başta gelen görev ve sorumluluk gençlerimizdedir.”

10-12

PAZARCI: 19 MAYIS, UYANIK OLMAMIZI HATIRLATIR

Yöntem Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkçe Öğretmeni Özgür Pazarcı, “19 Mayıs bize, özgürlüğümüze, bağımsızlığımıza, egemenliğimize yönelen tehditlere karşı her daim uyanık olmamızla birlikte, tazelenen bir genç tavrına bürünmeyi hatırlatır. İşte bu nedenle, 19 Mayıs’ın gençlere armağan edilmiş bir bayram olması da çok anlamlıdır. 1919’un 19 Mayıs’ında vatanımızın işgal edildiği bir günde Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Milli Mücadele ateşini yaktığı tarihî bir gündür. Bugünün gençliğe armağan edilmesi de oldukça büyük bir önem taşımaktadır çünkü Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun'a çıkarak yaktıkları bağımsızlık ateşi bu topraklarda hiçbir zaman sönmedi ve sönmeyecektir” dedi.

HABER MERKEZİ