Konya Yenigün Gazetesi olarak şehrin futbol tarihine damga vurmuş isimleri gündeme getirmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda geçmiş dönemde Akşehir İdmanyurdu’nun şöhretli futbolcularından birisi Necati Erçelebi oldu.

KONYA’NIN İLK RESMİ MAÇINI İZLEMİŞTİ

Necati Erçelebi, Akşehir’de 1910 yılında dünyaya geldi. Erçelebi’de adını futbol tarihine altın harflerle yazdırmayı başaran isimlerin başında geliyor. Necati Erçelebi’nin en büyük özelliklerinden birisi ise Kurtuluş Savaşı sırasında 1922 yılında Akşehir’de Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle oynanan maçı seyretme imkanı bulması olarak dikkat çekiyor. Bu maç o dönem Konya’da oynanan ilk resmi müsabaka olarak biliniyor. O dönem Derviş beyin evinin arkasında İstasyon Yolu arazisinde oynanan mücadele döneme damga vuran müsabakalardan biri olarak tarihe geçmişti.

AKŞEHİR’İN İLK OYUNCULARINDAN

Necati Erçelebi, Akşehir’in ilk futbolcuları arasında yer alıyor. 1927 yılında Akşehir İdmanyurdu kuruldu. Başkanı Eczacı Celal bey idi.  Daha sonra Erçelebi, bu takımda oynamaya başladı. O dönem her mahallenin kendine ait takımı olurdu. Akşehir İdmanyurdu’nda o yıllarda Kaleci Haydar Bey, Karakıyma Abdullah, Öğretmen Topal, Tuhafiyeci Osman, Cinci Mustafa, Tekil Memuru Fazıl Bey, Teğmen Şeref, Yüzbaşı Şefket Bey, gibi isimler vardı. Erçelebi 1933 yılına askere gidene kadar bu takımda forma giydi. O dönem Konya takımları kendi aralarında maçlar yapardı.

FORMA ONUN İÇİN BİR ŞEREFTİ

1928 yılında Sanatkarlar İdmanyurdu kuruldu. 1929’da Konya Gençlerbirliği gelmişti. 1932 yılında İdmanyurdu ile maça çıkmışlardı. Erçelebi, askerliğini 10. Alayda bedelli olarak yapmıştı. O dönem para vermek kaydıyla 6 ay askerlik yapılıyordu. 1935 yılına kadar futbol oynamaya devam etti. Erçelebi bir hatırasından ise şöyle bahsediyor, “Şimdiki futbolcular parayla oynuyor. Biz eskiden formamızı, ayakkabımızı, kendimiz alırdık. Oynamak için can atardık. Bırakın para almayı, takıma bizi almaları bile bir şerefti. Futbol oynamak bize büyük gurur verirdi. Forma aşkı bir başkaydı. Forma adeta namus meselesi gibiydi. Futbolu zevk için oynuyorduk” diye bahsediyor.

9 YILDAN FAZLA OYNADI

Fetih Kupası sona erdi Fetih Kupası sona erdi

Necati Erçelebi futbol hayatı boyunca 9 yıldan fazla boyunca hep sağ bek oynayarak geçirdi. Fazla gol atmasa da Erçelebi, hırslı yapısıyla ve kanat bindirmeleriyle dikkat çekiyordu. 1931 yılında Ilgınspor ile karşılaşmışlardı. Bu maç Erçelebi’nin unutamadığı maçlardan birisi olarak hafızalarda yer edinmişti. Akşehir İdmanyurdu Ilgın’ı tam 8-0 yenerek tarihi bir galibiyet almıştı.

Editör: Samet Aktaş