Aşure yapmak bile lüks oldu! Aşure yapmak bile lüks oldu!

Konya’da yaşayan görme engelli aile; Şenel ve Hatice Güçlü, hayata sımsıkı tutunarak diğer insanlara hem umut hem de örnek oluyorlar. Kendisine iş imkanı verilmediğini ifade eden ailenin annesi Şenel Güçlü ise, kızı Hatice’nin başarılı bir sporcu olması için sürekli çaba gösteriyor. Güçlü ailesinin tek isteği ise, iş imkanı ve toplum tarafından dışlanmamak.

6 8 Kopya

“İŞ İMKANI İSTİYORUZ”

Şenel Güçlü, sol gözünü 4 yaşındayken ameliyatla aldıklarından bahsederek yüzde 5’lik bir görme duyusunun olduğunu anlattı. Kızı Hatice’ye de 16 günlükken teşhis konulduğunu ve 16 aylıkken gözünün alındığını aktaran Şenel Güçlü, “Oğlumun da doğuştan görmesinde bir sıkıntı yoktu. Sonrasında onun da görme duyusu azaldı. Bu süreç özellikle ilk başlarda çok zor geçti. Akrabalarımız ve diğer insanlardan destek görmedik. Bize yardım eden çok az insan oldu. Onlar da acıyarak baktılar. Bu durum bizi üzdü. Devlete iş bulmak için başvurduğumuzda ise bize iş vermiyorlar. Ama engelli aylığımızı “ağır engelli değilsiniz” diyerek kesiyorlar. Ortada bir tezatlık var. Biz yardım değil sadece topluma kazandırılmak istiyoruz ve aylık maaşımızın kesilmesini istemiyoruz. Kızım lise sonu açıktan bitirdi. “Yapamıyorsan açıktan oku” demişlerdi. Bu dışlanmalardan dolayı üzülüyoruz. Benim ise normalde yüzde 85’lik görme engelli olan raporum yüzde 40’a düşürüldü. Bu şartlarda bana uygun bir işte çalışma hakkı verildi. Ama iş imkanı verilmiyor. Ben devletten bize sürekli yardım etmesini beklemiyorum. Sadece bana iş imkanı sağlasınlar istiyorum. Emekli maaşı yetmiyor. Bizler görme engelli olabiliriz ama herkes gibi bir insanız” diye konuştu.

6 7 Kopya

“AKRABALARIMIZDAN GÖRMEDİĞİMİZ DESTEĞİ ONLAR VERDİ”

Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı’nın (LÖSEV) kendilerine her zaman maddi ve manevi yardımda bulunduğunu belirten Güçlü, bayramlarda veya başka günlerde evlerine LÖSEV’den geldiklerini ifade etti. Güçlü, “Sürekli halimizi hatırımızı soruyorlar. LÖSEV Konya Aile Komitesinden ve Selçuklu Bölge Sorumlusu Sultan Eylensel ise bizim hep yanımızda oldu. Akrabamızdan görmediğimiz moral, motivasyonu Sultan Hanım ile LÖSEV’den aldık. 6 yıldır kendilerini tanıyorum. Allah hepsinden razı olsun” dedi.

“KIZIMLA GURUR DUYUYORUM”

Şenel Güçlü, kızını olimpiyatlara, yarışmalara götürdüğünden bahsederek akrabalarının, “Annesi ne oldu ki kızı ne olsun. O da bir koca bulur, oturur evinde” dediklerine yakındı. Güçlü, “Ama ben o çirkin seslere kulaklarımı her zaman kapattım. Kendim başaramadım, her şeyi kızım yapsın diye çabaladım. Onun spor alanında çok sayıda ödülleri var. Kendisiyle gurur duyuyorum. Şu an ise asıl hedefi atletizmci ve antrenör olmak. Ben bu konuda ona sonuna kadar destek olurum. Ancak bu desteğin daha fazlası lazım. Umarım kızımın eğitimi için karşımıza güzel, anlayışlı eğitimciler çıkar” şeklinde konuştu.

6 5 Kopya-1

BAŞARILI BİR ANTRENÖR OLMAK İSTİYOR

Şenel Güçlü’nün kızı Hatice Güçlü ise şunları dile getirdi: “Şu an üniversite 2’nci sınıf antrenörlük bölümü öğrencisiyim. İnşallah ilerde hem öğretmen hem antrenör olmak istiyorum. Atletizmle uğraşıyorum. Önceden yüzüyordum. LÖSEV’in götürdüğü Moskova’da ise dünya birincisi oldum. Sporu hayatım boyunca devam ettirmek ve iyi yerlere gelmek istiyorum. Bunların yanında ben küçükken annem beni yüzmeye yazdırmak istediğinde belediye, ‘biz risk alamayız’ diyerek kabul etmediler. Sonrasında tanıştığım bir hoca sayesinde yüzme ve judo sporunu yapmaya başladım. Atletizmde de üstün yetenekli seçildim ve bu yoldan devam ettim. Annem benim bu yolda en büyük destekçim oldu. Hatta onunla bir satranç turnuvasına katılıp derece bile yapmıştık. LÖSEV de bizim hep yanımızda oldu. Akrabalarımızdan görmediğimiz iyiliği onlardan gördük.”

Muhabir: TUBA KAYA