Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Ilgın Belediye Başkan Aday Adayı Akademisyen Mustafa Karadeniz, Ilgın’da hayata geçirmeyi planladığı projeyle ilgili Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde temaslarda bulundu. Karadeniz, Ilgın’daki termal kaynakların verimli kullanılarak topraksız tarım tesisleri oluşturulması ve bu tesislerde Aquaponik ve Hidroponik üretim modelleriyle tamamen organik üretim yapılması yönünde çalışmalar yürüten akademisyenlerle bir araya geldi.

Karadeniz, Ilgın’da öncelikle; ‘Termal Tarımsal Teknolojik Teknoparkı Projesi’, ‘Organize Sanayi Bölgesinin Gelişimi Projesi’, ‘Sağlık Turizmi Projesi’ ve ‘Tarımsal Kalkınma Projesi’ ni hayata geçirmeyi planladıklarını ifade ederek, Türkiye’de ilk defa uygulanacak ve bir çok aileye iş imkanı sağlayacak topraksız tarım projesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Karadeniz ziyarete ilişkin yaptığı açıklama, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, topraksız tarımsal üretim alanında çalışma yürüten üniversiteleri ziyaret ederek, seçkin akademisyenlerle toplantılar gerçekleştirdiklerini, özellikle bu alanda çalışmalar yürüten Prof. Dr. Özgür Emiroğlu'nun projeye önemli katkıları olduğunu söyledi.

KARABALIK YETİŞTİRİLECEK

Karadeniz, uygulanacak projesinin detayları hakkında da bilgi vererek şunları kaydetti. “Oluşturulacak tesislerde termal suyu kullanarak ılık sulara adapte olmuş Clarias Gariepinus (Karabalık) yetiştirilerek, balık üretimi yapılacaktır. Balıkların yaşadığı tankta, balıkların dışkılaması sonucu oluşan gübreli su biyolojik dengeleme tankına alınarak burada biyolojik dengeleme tankında organik olarak zenginleşmiş termal su sisteme verilerek topraksız tarım yani Hidroponik üretim yapılacaktır. Bu yöntemle üretilen bitkisel ürünler tamamen organik olacaktır.”

TERMİK TARIMSAL TEKNOLOJİ TEKNOPARKI OLUŞTURULACAK

Avrupalı liderler Ukrayna için yarın Paris’te bir araya gelecek Avrupalı liderler Ukrayna için yarın Paris’te bir araya gelecek

Belirlenecek pilot alanda termik tarımsal teknoloji teknoparkını oluşturarak deneysel üretimler yapmayı düşündüklerini belirten Karadeniz, “Bu üretimler sonucu, alanda üretim yapmak isteyen üreticilerimize de gerekli eğitimler verilecektir. Bu eğitimi alan üreticilere belediyemizin desteğiyle mikro krediler için proje yazımları yapılacak ve proje yazımlarında belediyemiz destek sağlayacaktır. Hibe alan projeleri ile çiftçimiz, şu anda tarım yapılamayan alanlarda önemli bir sebze üretimi gerçekleştirecek ve bunu tamamen organik şartlarda yapacaklardır. Ülkemizde çok sık topraksız tarım üretim tesisi bulunmaktadır. Bizim bu alandaki tesisimizin en önemli özelliği Aquaponik olması hem balık hem de bitki üretimi sağlaması ve bu üretimi yaparken de kesinlikle doğaya zarar vermemesidir. Bu amaçla belediyemizin hazırlayacağı Güneş Enerjisi Santrali (GES) projesi ile bölgedeki tesislerin tüm elektrik ihtiyacı yenilebilir güneş enerjisinden karşılanacaktır.” dedi.

HABER MERKEZİ