Bir dizi ziyaret ve programlar kapsamında Konya'ya gelen Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, AK Parti Konya İl Başkanlığında basın mensupları ile bir araya geldi.  Bakan İbrahim Yumaklı, Tarım şehri Konya'ya 22 yılda 189 milyar TL tarımsal yatırım yapıldığını ifade ederek, “ Bunları yeterli görmüyoruz. Konya'nın önemli bir potansiyeli var. Konya Büyükşehir Belediyesi ile birlikte birçok proje yaptık yapmaya da devam edeceğiz. Önümüzdeki dönemde Konya tarımsal üretim anlamında birçok şehrimize örnek olacak.” dedi.

TARIMDA İYİLEŞTİRMELER YAPTIK

Son aylarda tarımda bazı konuları çözmek ya da iyileştirmek adına iyileştirmeler yaptıklarını dikkat çeken Bakan Yumaklı, konuşmasını şöyle sürdürdü, “  İşlenmeyen arazileri kazandırmak için çalışmaları tamamladık. Bu arazileri tarıma kazandırılması büyük katkı sağlayacak. Sözleşmeli üretimden bahsettik hep. Bu yeni bir şey değil ama uygulamada istediğimiz noktada değildik. Farklı sektörlere ait 7 tip sözleşme yaparak Bakanlığın garantörlüğünü ortaya koyduk. Sözleşmelerde uzun yıllar süren mahkeme süreçleri vardı onları da arabulucuk yöntemiyle çözmüş olduk. Suyu merkeze alarak tarım yapmak için planlama yapıyoruz. Bulunduğumuz şehirde hangi ürünü ne kadar üreteceğimize dair bir çalışmaydı bu. Bütün illerimizde İl tarım Planlama kuruları oluşturuldu ve üretici birlikleri, ziraat Odaları, üniversiteler ve diğer paydaşlardan bilgiler aldılar. Hangi ürünün ekilip dikileceğini, hangi ürün nerede ekilecek bu kurullar belirleyecek. Hayvansal üretim planlaması da gerçekleştirildi.”

Vali Özkan'dan 23 Nisan mesajı Vali Özkan'dan 23 Nisan mesajı

2023 YILINDA 1 MİLYON 300 BİN GIDA DENETİMİ YAPILDI

2023 yılında 1 milyon 300 bin gıda denetimi yapıldığını ve  2024 yılında da bu denetimlerin süreceğini ifade eden Bakan Yumaklı Ramazan ayının önemine binaen Türkiye genelinde denetim ekipleri oluşturulduğunu ifade etti. Yumaklı, “ Ramazan ayına özel denetimler için 7 binden fazla ekip arkadaşımız Türkiye genelinde sahaya çıktı. Gıdaların hijyeni, saklama koşulları, içerik denetimleri yapılıyor, yapılacak. Yine ramazan yardım kolilerini de denetleyeceğiz. En büyük denetçi vatandaşımızdır. Bu açıdan karşılaştıkları en küçük sorunu bile bizlere bildirmeleri halinde gerekli çözümler hızlıca yapılacaktır.”

BAKAN YUMAKLI KONYA'DAN UYARDI

Et, süt ve süt ürünlerindeki fiyat artışlarının son 2 aydır maliyetlerle ya da arz talep dengesiyken ilgisi olmadığını vurgulayan Bakan Yumaklı fahiş fiyat artışına karşı uyardı. Bakan Yumaklı cezasız kalmaz açıklaması yaptı.

HACER CEYLAN 

Editör: Muhammed Esad Çağla