Akören Tarihi-103 Akören Tarihi-103

Seçimlerin ardından piyasalardaki hareketlilik de arttı. Borsa İstanbul, dolar, euro ve altında yukarı yönlü seyir gerçekleşti.  Dün Dolar, euro ve altında sert bir yükseliş yaşandı.  Kur tarafındaki sert yükselişle beraber dolar 23,12'yi aşarken, euro 24,85 TL'ye kadar yükseldi. Kur tarafındaki yükselişten destek alan gram altın/ TL yurtiçi piyasalarda 1451 TL'yi gördü. Analistler, özellikle de seçim döneminde, serbest piyasa ve bankalararası piyasa arasında kurlarda farklılık yaşandığını ve şu anda kurlarda yaşanan yükselişin bu makasın kapanmasıyla ilgili olduğunu belirtti. Seçimden önce bu fark 2 TL'ye kadar çıkmıştı.

5-3-15

DOLAR VE EURO'DAKİ HAREKETLİLİK DÖVİZ BÜROLARINA YANSIDI

Dolar ve Euro’nun dün sabah saatlerinden itibaren yükseliş göstermesinin ardından döviz bürolarında yoğunluk yaşandı.  Dolar'ın 23, Euro'nun da 24 liranın üzerinde seyrettiğini gören vatandaşlar Konya’da döviz bürolarında hareketliliğe neden oldu. Döviz bürolarına giden vatandaşların alım ve satım işlemi yaptığı görüldü.

‘ÖNGÖRÜMÜZ ALTINDA YÜKSELİŞ SÜRECEK’

Altında yükselişin önümüzdeki süreçlerde devam edeceğini beklediklerini ifade eden Sarraf Göçülü Sahiplerinden Hüseyin Karagöz, “14 Mayıs seçimleri öncesinde altının gramı Bin 510 TL görmüştü. İkinci Tur seçimleri öncesinde de gram altın fiyatı Bin 350 TL kadar gevşemişti. Seçimlerin bitmesi ve kabinenin belli olmasını ve ekonomik startın verildi. Şu anda altının yüksek olmasının sebebi doların TL’sinin yüksek olmasından kaynaklanıyor. Aslında altının Onsta pek yükselen bir şey yok. Gram fiyatının altında yükselmesi Dolar’ın TL Bazında yükselmesi. Altın ile ilgili öngörümüz bu sene içerisinde altının daha da yükseleceğini, gramının Bin 600 TL gibi rakamları görebileceğini düşünüyoruz. Yılın ilk iki çeyreğinde 1.500 öngörümüz tuttu. Şimdi yıl sonu hedefimiz Bin 700 Bin 800 bandı. Yıl içinde yüzde 40 kazanç sağlayan altın yıl sonunda yüzde 60 gibi bir kazanç sağlayacağı öngörümüz var Yatırımcılar uzun süre düşünüyorsa yatırım için kesinlikle altına yatırım yapmalarını tavsiye ediyoruz.  Altın yatırımcısına bu yıl para kazandıracak” dedi.

5-4-16

‘DOLARDAKİ HAREKETLİLİK NORMAL’

Ekonomist Erdal Özel de seçimlerin bitmesi ile birlikte piyasalarda seçim öncesinde başlayan karışıklık yükseliş süreci daha net bir şekilde ortaya çıktığını ifade ederek, “Kabine kuruldu ve bakanlar belli oldu ama Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz kararı açıklanmadı. Faiz kararı 24 Haziran’da açıklanacak. Bu süreç içerisinde de dolardaki hareketlilik normal. Merkez Bankası ve rezervle ilgili bir sıkıntı var. Rezervden dolayı talepten dolayı da dolar yükselişi devam ettiriyor. Seçimden önceki dönem ya da iki seçim arası döneme baktığımız zaman Merkez Bankası kurları ile serbest piyasa kurları arasında ciddi bir makas vardı. Şuanda bulunan seviyeyi serbest piyasada görmüştük. Dolarda yükselişi normal görüyorum. Çünkü Türkiye’nin cari açık sorunu var. Merkez Bankası’nın rezervlerinde sorunlar var. Bu da TL’de değer kaybını devam ettiriyor.  Türkiye’nin bu sıkıntıdan çıkışı düşük faizle uygun finansman bulmaktan geçiyor. Dolarda yaşanan yükselişin bir süre daha süreceğini düşünüyorum. Doların yükselişinde Merkez Bankasının politikası ve açıklamaları da etkileyecektir. Piyasada oluşan panik havası, ekonomi yönetiminin net ifadeler kullanması ve bilimsel yöntemlere dayalı para ve maliye politikalarını devreye sokması ile yavaşlayacaktır. Ancak bu süreç uzadıkça dolardaki yükselişi izlemeye devam edeceğiz. Rezerv biriktirmeden ya da uygun koşullarda döviz yemin edilmeden yapılacak şok faiz artışları TL üzerinde uzun süreli olumlu etki göstermez. Bu yüzden Hazine ve Maliye Bakanlığının yapacağı açıklamalar rahatlama açısından çok önemli” ifadelerini kullandı.

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA