Konya İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, Akşehir Selçuklu Şehit Yunus Ertürk Anadolu Lisesi bünyesinde oluşturulan "Akşehir Eğitim Tarihi Müzesi"nin açılışına katıldı ve okul ziyaretlerinde bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı koordinesinde gençlerimizin millî, manevi ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan ve geliştiren; sanat eserleri, müze ve anıtlar gibi millî değerlerimizi tanıyan, bugünkü yaşantıları ile geçmiş yaşantılar arasında bağlantılar kurarak, gözlem, mantık, hayal gücü ve beğeni duygusu gelişmiş bireyler olarak yetişmeleri amacıyla Eğitim Tarihi Müzeleri oluşturuluyor.

Whatsapp Image 2024 05 20 At 16.21.46

'Müzelerimize yenilerini eklemeyi planlıyoruz'

Kulu'da öğrenciler karne sevinci yaşadı Kulu'da öğrenciler karne sevinci yaşadı

İl Müdürü Murat Yiğit Akşehir Eğitim Tarihi Müzesinin açılışında yaptığı konuşmada, il merkezinden sonra Seydişehir ilçesinde açılan eğitim tarihi müzeleri halkasına Akşehir’in de eklendiğini belirterek “Şimdilik ilimiz genelinde sayısı 3 olan bu müzelerimize yenilerini eklemeyi planlıyoruz. Bu doğrultuda hem okullarımızın arşivlerinde gerekli araştırmaları yapıyor hem de kişisel koleksiyonlarda muhafaza edilen bilgi ve belgeleri bu çatılar altında öğrencilerimizin, eğitimcilerimizin ve araştırmacıların hizmetine sunmayı planlıyoruz.” dedi.

Akşehir Eğitim Tarihi Müzesinde 177 eser sergileniyor. Akşehir’in Selçuklu dönemlerine dayanan ve günümüze kadar gelmeyi başaran eğitim tarihini yansıtan müzenin açılışına; Akşehir Kaymakamı Dr. Mehmet Özel, Akşehir Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı, Akşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Barbaros Topaloğlu, eğitim yöneticileri ve öğretmenler de katıldı.

Açılış sonrasında okuldaki öğretmenlerle de buluşan İl Müdürü, yenilikçi politika ve uygulamalarla hazırlanan "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" hakkında bilgi vererek müfredat ile öğrencilerin girdikleri derslerde daha derinlemesine ve kapsamlı bir öğrenme yaklaşımı kazanacaklarını belirtti.

Whatsapp Image 2024 05 20 At 16.21.55

Akşehir’deki programı dâhilinde Akşehir Ilıcak İlkokulu ile Ortaokulunu ve Akşehir Tornacı Erol Cumbul TOKİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret eden İl Müdürü Murat Yiğit, okullardaki eğitim alanlarında incelemelerde bulundu. Okul yöneticilerinden okul bünyesinde yapılan çalışmalar ve gerçekleştirilen projeler hakkında bilgi aldı.

Sınıflarda öğrencilerin derslerine katıldı. Öğretmenler odasında eğitimcilerle buluşarak “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” müfredat programı hakkında bilgi verdi. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı öncülüğünde yürütülen projeler ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülmekte olan Bizim Okulumuz (Okul Merkezli Gelişim Projesi) projesi kapsamında gerçekleştirilen faaliyetler hakkında da görüş alışverişinde bulundu.

Murat Yiğit’e ziyaretleri sırasında, Akşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Barbaros Topaloğlu ve Akşehir İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü İbrahim Gülcü eşlik etti.

Whatsapp Image 2024 05 20 At 16.21.46 (1)

Kaynak: HABER MERKEZİ