banner5

‘Temsilde eksiğimiz var’

Konya Aydınlar Ocağı’nda “Eğitimde Hz. Muhammed (S.A.V.) Modeli”ni anlatan Eğitimci, Yazar ve Zekâ Gelişim Uzmanı Ali Erkan Kavaklı “Bizim eğitim sistemimiz batının taklididir. Türkiye’deki eğitim sisteminin Türkiye’nin kalkınmaması için dizayn edildiği kanaatindeyim” dedi.

18 Ağustos 2022 Perşembe 15:01
‘Temsilde eksiğimiz var’

Konya Aydınlar Ocağı’nda “Eğitimde Hz. Muhammed (S.A.V.) Modeli”ni anlatan Eğitimci, Yazar ve Zekâ Gelişim Uzmanı Ali Erkan Kavaklı  “Bizim eğitim sistemimiz batının taklididir. Türkiye’deki eğitim sisteminin Türkiye’nin kalkınmaması için dizayn edildiği kanaatindeyim” dedi. Ali Erkan Kavaklı, “Gençleri Başarıya Götüren Yol”, “Öğretmeni Başarıya Götüren Yol” ve “En Sevilen Öğretmen Hz. Muhammed (SA.V.) ve Eğitim Metotları” adlı kitaplarının çok sayıda baskıları yapıldığını ifade ederek “Akıllı insan, başkalarının aklından faydalanır. Kitap okumak, konferans, panel, seminer dinlemek başkalarının aklından faydalanmaktır.” dedi. Mehmet Âkif Ersoy’un Hz. Peygamberin 23 senelik devresini anlatan “Bir Gece” adlı şiir ile Kur’an-ı Kerim’de Uhud savaşının sonucu anlatılırken “İnanıyorsanız üstünsünüz” ayetini okuyan eğitimci Kavaklı, “Peygamberimizin gösterdiği model üstün olma modelidir. Peygamberimiz üstün gelen bir devlet sistemi kuruyor. Şu andaki İslam dünyasının içine düştüğü durum, kendi modelini kavrayamama durumudur” diye konuştu. Kavaklı, şunları dile getirdi:  “Bizim insana bakış açımız; Batı’nın felsefecilerine on çeker. Çünkü Kur’an’a göre; ”İnsan en şerefli varlıktır. Peygamber ilim adamıydı. Öğretmendi. O “Ben muallim olarak gönderildim” diyor ve ilim halkasına oturuyor. İslâmiyet ilim dinidir. Cehaletle ilgisi yoktur. Eğer 1,5 milyar İslam dünyası, Japonya kadar, Güney Kore kadar teknoloji üretmiyorsa bu, kendi dinimize ne kadar yabancı olduğumuzun, onun emirlerine isyankâr olduğumuzun delilidir. Biz bir dünya medeniyeti kurduk. Bir daha kuracağız. İslâm bir medeniyet devletidir. Biz ilme, akla ve ter’e dayalı yeniden bir İslam medeniyeti inşa edeceğiz. Hiçbir eksiğimiz yok. Bilgi insanı zeki hâle getiriyor. Biz çocuklarımızı ve annelerimizi çok iyi eğitmemiz lâzım. Fatih sekiz dil biliyordu. Bizim çocuklarımızın hepsi sekiz dil öğrenebilir. Allah’ın ilmi sınırsız. Bize de öğrenme yeteneği vermiş. Peygamber Efendimiz ilmi getirmiş ve ahlâkla beraber çalışma erdemini de.

Kur’an’ın ikna edici özelliğine de değinen Kavaklı, “Kur’an ikna eden bir kitaptır. Hz. Ömer, Taha suresini dinlediği ve putlarla ilgili kısma gelindiğinde, sorularına cevaplar bulduğundan dolayı ikna olduğu için hidayete eriyor. Biz bu millete ilim öğrenmenin faziletini ve kitap okumanın erdemliğini anlatıyoruz. Millet direniyor! Milletimiz aslında okumaya yatkın. Zaten okuyan ikna oluyor. Bir istatistiğe göre, bizim toplumumuzun yüzde 87’si Kur’an okumamış. Yüzde 13’ü okumuş da mealini okuyarak, tefsirini yapıp anlayarak mı okumuş, bu konuda elimizde bir veri yok. Kur’an bütün problemlerimizi çözer. Lâkin biz onun cahiliyiz. Peygamberimiz önce gönüllere giriyor. Güvenilir bir adam. Muhammed’ül Emin. Bizim din dersi öğretmenlerimizin, dini anlatan insanlarımızın emin adamlar olması lâzım. Bizim temsilde eksikliğimiz var. Tebliğci Müslümanın önce güvenilir olması ve gönüllere girmesi lâzım. Çünkü Peygamber Efendimiz gönüllere giriyordu. Peygamber İslam’ı anlatmaya önce ailesinden başladı. Sonra herkesi İslâm’a davet eder, der ki: Lâ ilahe illallah deyiniz. Araplara ve Acemlere hâkim olursunuz.” Peygamber Efendimiz ufuk sahibiydi, büyük hedefler gösterir ve cenneti müjdelerdi.”  Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)’in eğitim modeli ve metotları konusunda da önemli açıklamalar yapan Kavaklı, şunları dile getirdi: “Bizim eğitim sistemimiz eskiden dayağa dayalı idi. Hz. Enes, Peygamber Efendimiz’e 10 yıl hizmet eder. Öğrendiği en önemli eğitim metodu: “Ne dövdü, ne azarladı, ne alay etti ne de suratını ekşitti.” Bizim öğretmenlerimizi bu modelle yetişmemiz gerekiyor. Çocuğun gönlünde taht kuracak modelle. Bizim eğitimi gönüllere taht kurma mesleği olarak nitelendirmemiz ve çocuklarımızın gönlüne girmemiz şart.  Peygamber Efendimiz, insanlara ümit verdi ve onların işlerini kolaylaştırdı. Ve dedi ki; “Müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz. Kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız.” Konya İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen sohbetin sonunda Konya Aydınlar Ocağı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Karatay Belediyesi’nin kültür yayınlarında “Konya’dan Dünya’ya Mevlâna ve Mevlevilik” adlı eseri hediye etti. Yazar Ali Erkan Kavaklı ise, teşekkür ederek kitaplarını imzaladı.

HABER MERKEZİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

banner50