banner5

Milli Mücadele, 100 yaşında

‘24 Ağustos Akşehir’den Zafere, 100. Yıl Etkinlikleri’ başlığı altında düzenlenen etkinlikliğe Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, Kara,Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanı, Vali Vahdettin Özkan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya Milletvekileri Tahir Akyürek, Orhan Erdem , AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, MHP Konya İl Başkanı Remzi Karaarslan, İl Emniyet Müdürü Engin Dinç ile Akşehir ve Konya protokolü katıldı.

24 Ağustos 2022 Çarşamba 16:52
Milli Mücadele, 100 yaşında

‘24 Ağustos Akşehir’den Zafere, 100. Yıl Etkinlikleri’ başlığı altında düzenlenen etkinlikliğe Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, Kara,Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanı, Vali Vahdettin Özkan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya Milletvekileri Tahir Akyürek, Orhan Erdem , AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, MHP Konya İl Başkanı Remzi Karaarslan, İl Emniyet Müdürü Engin Dinç ile Akşehir ve Konya protokolü katıldı. Onur Günü etkinlikleri  Halk Oyunları Gösterisi, Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Bölüğü’nün Mehteran Gösterisi, Muharip Uçak Geçişi, “Akşehir Üstünden Afyonkarahisar’a Zafere Temsili Yürüyüş gibi etkinlikler gerçekleştirildi. Ayrıca emekli öğretmen Fikri Er tarafından da Batı Cephesi Karargahı Müzesi önünde bir fotoğraf sergisi açıldı.

‘ŞANLI DESTANIN ADIMLARI AKŞEHİR’DE ADILDI’

Programın açılış konuşmasını yapan Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, "Bugün Batı Cephesi Karargâh Müzesi olarak kullanılan binada harekât planları hazırlanmıştır. Bu planların kuvvet komutanları ile istişare edilmesi için kuvvet komutanları Akşehir’e davet edilmiştir. Harekat planlarının görüşülmesini düşmana hissettirmemek kamufle etmek için 28 Temmuz 1922 günü bir futbol maçı tertip edilmiştir. Karargâh ve kolordu kuvvetleri arasındaki bu maç başta Gazi Mustafa Kemal, GenelKurmay Başkanı Fevzi Çakmak, İsmet Paşa, Asım Gündüz Paşa olmak üzere diğer askeri yetkililer tarafından izlendikten sonra, akşamında da harekât planı masaya yatırılarak son şekli verilmiştir. 100 yıl önce 20 Ağustos günü Gazi Mustafa Kemal tarafından taarruz emri Akşehir’den verilmiş ve ordu 24 Ağustos günü Afyon’a, cepheye uğurlanmıştır. Büyük zaferleri sadece askeri faaliyetlerle değil feraset ve akıl gücü ile başaran ve bunu düstur edinen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anıyorum. Bu toprakları bize vatan kılmak için bin yıldır cepheden cepheye koşarken şehadete erişen vatan evlatlarını ve gazilerimizi şükranla yâd ediyor, Allah’tan rahmet diliyorum. Yaşayan gazilerimize de sağlıklı ömürler diliyorum. Hepsine minnettarız" şeklinde konuştu.

'BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ KORUYACAĞIZ'

Gerçekleştirdiği konuşmada birlik ve beraberliğin önemine dikkat çeken Başkan Uğur İbrahim Altay, "Tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 100’üncü yılındayız. Bundan yüz yıl önce Anadolu’nun dört bir yanında işgal hüküm sürerken; asil ecdadımız tüm zorluklara rağmen umudunu asla yitirmemiş, kurtuluşun anahtarını iman dolu gönüllerinde ve damarlarında akan kanda bulmuştu. Yıllar süren savaşlarla ve yoksullukla sınanmış milletimiz, şartlar ne olursa olsun esareti ve teslimiyeti asla düşünmemiş, yaktıkları hürriyet ateşiyle ülkemizi ebedi bağımsızlığına kavuşturmuştur. Aziz milletimizin kahraman evlatlarının her birine ayrı ayrı minnet borcumuz var. Mekânları cennet, ruhları şad olsun. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının cesaretiyle yükselen Büyük Taarruz ruhu; bundan tam bir asır önce Akşehir’de hayat bulmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu tarihlerde birçok kez Akşehir’i ziyaret ederek bağımsızlığa giden bu yolda stratejilerini ve planlarını burada hazırlamıştır. Tam 9 ay 10 gün boyunca Batı Cephesi Karargâhı’na ev sahipliği yapan Akşehir; İstiklal Savaşımızın en önemli merkezlerinden biri olmuştur.  Akşehir halkı bu kutlu mücadelede büyük fedakârlık göstermiş, Tarihi Arasta Çarşısı’ndaki dükkânlarda silah ve cephaneler üretilmiş, el emeğiyle giysi ihtiyaçları karşılanmış, gönüllü hemşireler cephede yaralanan askerlerimizle yakından ilgilenmiştir. Akşehir’de ecdadımızın göstermiş olduğu bu güçlü dayanışma ruhu, sonunda bizlere kutlu bir zafer olarak dönmüş ve neticesinde bugünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmıştır. Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Büyük Taarruz planlarını düşman kuvvetlerinin dikkatini çekmeden yüksek rütbeli komutanlarımıza aktarmak için Akşehir’de düzenlediği futbol müsabakası da ülkemizin kaderini değiştiren tarihi bir olaydır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bizlere bu toprakları vatan kılan, şanlı tarihimizi zaferlerle taçlandıran ecdadımızı, şükranla ve minnetle yâd ediyorum. İstikbalimiz uğruna şehadet mertebesine yükselen tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.  Bizlere düşen, yüz yıl önce burada ortaya konulan Büyük Taarruz ruhunu ilelebet yaşatmak ve bizden sonraki nesillere bu ruhu aktarmaktır. Tıpkı Büyük Taarruz’da, Malazgirt’te, Çanakkale’de, 15 Temmuz’da olduğu gibi aramızda tesis ettiğimiz bu birliği, beraberliği ve dayanışmayı ilelebet koruyacağımıza ve bu kararlılıkla çok daha güçlü, çok daha müreffeh yarınlara en kısa zamanda ulaşacağımıza yürekten inanıyorum" diye aktardı.

'BU ŞEHİRDEN ZAFERE GİDEN BİR YOL VAR'

Akşehir'de bir kurtuluş hikayesi yaşandığının altını çizen AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, "Büyük taarruzun yaşandığı bu günlerde aziz milletimizin zaferlerle bu toprakları koruduğu günler olarak çok önemli bir değer arz ediyor.  Büyük taarruz bir milletin cesareti ve dehası ile kazanıldı. Milli mücadele döneminde Akşehir 9 ay 10 gün burada karargah olarak ev sahipliği yaptı. 9 ay 10 günde aslında bu topraklar yeniden doğdu. Bir annenin karnında Anadolu'nun göbeğinde bu noktada başta Mustafa Kemal Atatürk ve bütün komutanlarımızın azimli gayretleriyle kazanıldı.  Burada büyük taarruzun planlama aşamasında yaşanacak hareketlilik sembolik bir futbol maçı düzenlendi. Mustafa Kemal Atatürk ve komutanlarımız buraya gelerek gece karargahta sabah kadar savaşın planlarını büyük taarruzun son hareketini hazırladılar. Burada bir kurtuluş hikayesi var. Bu şehirden zafere giden bir yol var yüzüncü yılını kutluyoruz" ifadelerini kullandı.

'BU MİRASI EBEDİYEN YAŞATACAĞIZ '

Ecdadın miras bıraktığı toprakları ebediyen yaşatacaklarına vurgu yapan Konya Valisi Vahdettin Özkan, "Akşehir önemli bir yer olma özelliğini taşıyor. Sadece coğrafi olarak değil üzerinde yaşamış olduğu insanlar itibariyle de önemli bir mekandır. Bu mekanda yaşayan atalarımız ilimle irfan'la maruf insanlardır. Mizahla maruk insanlardır. Nasrettin hoca bunun en önemli örneklerindendir. Bu ilmin irfanın strateji öğrenmenin merkezidir. Ecdadın torunları olarak bu mirası, bu milli değerleri, manevi değerleri ebediyen yaşatacağız. Yaşatma kararında olduğumuzu hep Akşehir'den müşahede ediyoruz. Ben bu vesileyle yüzüncü zafere giden yolun mübarek olmasını diliyorum.  Bütün şehitlerimizin manevi huzurunda tazimle eğiliyorum milletimizin kahramanlığı bir bu milli ruhu devam etsin diyorum" ifadelerine yer verdi.

‘AĞUSTOS ZAFER AYIDIR’

​Binlerce yıllık şanlı tarihde Ağustos ayının müstesna bir yeri olduğuna dikkat çeken Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “ ​1071’de Malazgirt’te, 1473’te Otlukbeli’nde, 1514’te Çaldıran’da ve 1526’da Mohaç’ta kazanılan zaferler hep ağustos ayında gerçekleşmiştir. Şanlı tarihimizde “Zaferler Ayı” olarak bilinen bu ayda kazandığımız zaferlerden biri de “Başkomutanlık Meydan Muharebesi”dir. Kahraman ordumuzun 26 Ağustos 1922 sabahı “Büyük Taarruz”u ile başlayan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına vesile olan Başkomutanlık Meydan Muharebesi, tarihimizin en büyük ve en parlak destansı zaferlerinden biridir.

​Kahraman ordumuza ithaf edilen İstiklal Marşı’mızın;

​​​Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.

​​​Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!

​​​Kükremiş sel gibiyim; bendimi çiğner, aşarım;

​​​Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

dizelerinde de ifade edildiği gibi,

​Kahraman Türk ordusu, 26 Ağustos sabahı;

​Taşıyla, toprağıyla,

​Havasıyla, suyuyla;

​Kuşuyla, kurduyla;

​Ağacıyla, ormanıyla;

​“Bizim vatanımız“ı, “bizim insanımız”ı, kısacası “bizim olan”ı düşmanın elinden almak için Kocatepe’den Afyon ovasına doğru coşkun bir sel gibi akmış, düşman birliklerini bozguna uğratarak 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da zafere ulaşmıştır. 30 Ağustos; esaret zincirine vurulmak istenen bir milletin Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde “Ya istiklal ya ölüm!” parolasıyla başlattığı ve yedi düvele karşı verdiği destansı mücadelenin zaferle taçlandığı gündür” dedi.

‘AKŞEHİR’İN MİLLİ MÜCADELEDE ÖNEMLİ YERİ VAR’

Akşehir’in Milli Mücadelede önemli bir yeri olduğunu ifade eden Bakan Akar, “ İşte bu mücadelede, umuda yani zafere giden bu yolda diğer şehirlerimiz gibi Akşehir’in de önemli bir yeri vardır. ​Zira Akşehir, Milli Mücadelemizde, Büyük Taarruz öncesindeki dokuz aylık kritik süreçte, Batı Cephesi Karargâhı göreviyle çok önemli bir rol üstlenmiştir. Gazi Mustafa Kemal Paşa da Başkomutan olarak Büyük Taarruz öncesi üç farklı zamanda Akşehir’e gelerek hazırlıkları yakından takip etmiştir. ​Ünlü yazarımız Tarık Buğra da “Küçük Ağa” romanında memleketi Akşehir’in Milli Mücadele dönemindeki rolüne değinmiş ve işgal döneminin Akşehir’ini edebî bir bakış açısıyla yansıtmıştır.​Binlerce yıllık tarihi boyunca vatanı için, bayrağı için, millî ve manevi değerleri için her türlü cefaya katlanmış, her türlü fedakârlığı göstermiş olan asil milletimiz, Milli Mücadele’de de olağanüstü zorluklara göğüs germiş, emsalsiz fedakârlıklar sergilemiştir. ​Yeri gelmiş, evladının üzerindeki battaniyeyi alıp cepheye götürdüğü merminin üzerine sermiş; yeri gelmiş canından vaz geçmeyi göze almış; ​Erzurum’da Nene Hatun, Çanakkale’de Seyit Onbaşı, İzmir’de Hasan Tahsin, Antep’te Şehit Kamil, Maraş’ta Sütçü İmam ve Akşehir’de Hatmeoğullarından Mestan oğlu Hüseyin olmuştur. İstiklal ve istikbalini korumayı namusu ve şerefi sayan bu asil milletin nice kahraman evladı, her ne pahasına olursa olsun vatanını yabancılara çiğnetmemiştir. Vatanın hemen her bölgesinden olduğu gibi Konya ve Akşehir’den binlerce yiğidimiz vatanına, bayrağına, ezanına halel gelmesin diye cepheye koşmuş; çelik zırhlı duvara karşı iman dolu göğsünü siper etmiştir. Sadece Milli Mücadele döneminde Konya ve Akşehir, 786 şehit vermiştir” diye konuştu.

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA

Son Güncelleme: 24.08.2022 17:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

banner50