banner5
banner68

Makine Fuarı açıldı

Tüyap Konya Fuarcılık’ın 11-14 Mayıs’ta Konya Ticaret Odası- Tüyap Konya Uluslararası Fuar Merkezinde düzenlediği makine sektöründe büyük öneme sahip 4 farklı fuar, eş zamanlı olarak kapılarını ziyaretçilere açtı.

11 Mayıs 2022 Çarşamba 18:11
Makine Fuarı açıldı

Tüyap Konya Fuarcılık’ın 11-14 Mayıs’ta Konya Ticaret Odası- Tüyap Konya Uluslararası Fuar Merkezinde düzenlediği makine sektöründe büyük öneme sahip 4 farklı fuar, eş zamanlı olarak kapılarını ziyaretçilere açtı. 4 gün boyunca, KONMAK (Konya Metal İşleme Makineleri, Kaynak, Delme, Kesme Teknolojileri, Malzemeler, El Aletleri Fuarı), KONELEX (Konya Elektrik, Elektronik, Elektromekanik, Enerji Üretimi, Otomasyon Fuarı), İSKON (Konya İstifleme, Depolama, Taşıma, Vinç ve Lojistik Fuarı) ve KONYA SAC (Konya Sac İşleme Teknolojileri Fuarı) Fuarları, makine ve ilgili sektörlerden yerli üreticiler ile uluslararası alım gruplarını buluşturacak. 2021’de 23 milyar dolar ile yeni ihracat rekoru kıran Türk makine sektörünün üretim gücünün ve ülke ihracatının arttırılmasında kilit bir role sahip olan fuarlara bu yıl, 25 ülkeden 252 firma ve temsilciliği katılıyor.

KONYA’DA MAKİNE SEKTÖRÜNÜN GÜCÜ DİKKAT ÇEKİYOR

Bu yıl 16’ncısı düzenlenen bu dev buluşmaya, Ticaret Bakanlığı, Konya Ticaret Odası ve Tüyap yurt dışı ofislerinin destekleri ile sürdürülen yurt dışı tanıtım çalışmaları neticesinde yurt dışından katılım bu yıl önemli ölçüde arttı. Bu sene Almanya, Fransa, Macaristan, Romanya, Polonya, Gürcistan, Orta Doğu ülkeleri, Balkan ülkeleri, Doğu Avrupa ülkeleri, Hollanda, İran, İsviçre, İtalya, Pakistan, Portekiz ve Rusya başta olmak üzere yurt dışından da yoğun bir ziyaretçi katılımı bekleniyor.

‘20 BİN KATILIM BEKLİYORUZ’

Tüyap Konya Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü fuarlarla ilgili olarak şunları dile getirdi: “Sektör için lokomotif şehirlerden biri olan Konya’da gerçekleştirdiğimiz fuarlara yurt içinden 20 binin üzerinde kişinin katılmasını bekliyoruz. Yurt dışından ise yüzlerce ziyaretçiyi ağırlayacağımızı öngörüyoruz. 4 gün boyunca devam edecek olan Konya Makine Teknolojileri Fuarları’nda Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğünde yurt dışı alım heyeti organizasyonları gerçekleştiriliyor. İnovatif uygulamamız Akıllı Eşleştirme Sistemi ile Konya Makine Teknolojileri Fuarları’na katılan firmalar, oluşturdukları dijital profil sayesinde fuar öncesinde ürünlerini sergilemeye başladılar. Yine uygulama üzerinden fuar sonrası da sergilemeye devam edebilecekler. Böylece fuar başlamadan önce başlayan ticaret, fuar sonrasında da devam edecek. Akıllı Eşleştirme Sistemi ayrıca fuar katılımcılarına, iş yapma potansiyeli yüksek alıcıları önererek karşılıklı iletişim fırsatı da sunuyor. Konya Makine Teknolojileri Fuarları kapsamında bu sene de sektör ve ülkemiz açısından önemli iş birliklerinin başlayacağına inanıyorum.”

‘HEDEFİMİZ, TÜRKİYE İHRACATINDAN YÜZDE 3 PAY ALMAK’

Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk de Konya’da düzenlenen fuarların ülke ekonomisine önemli katkı sağladığını dile getirdi. Uluslararası fuarların ülke ve kentin dış ticaret hedeflerine ulaşması açısından önemsediklerini vurgulayan Öztürk, "2002'de Konya'nın Türkiye ihracatından aldığı payın binde 3 seviyesinden yüzde 1,5 seviyelerine gelmesinde en büyük katkıyı şehrimizde düzenlenen fuarların verdiğini düşünüyoruz. Hedefimiz, Türkiye ihracatından yüzde 3 pay almak." ifadelerini kullandı.

KENYA’DAN ALIM HEYETİ GELDİ

Kenya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Johnson Mogoa K. Ondieki de Konya Ticaret Odası destekleri ile organize edilen alım heyetine eşlik ederek, açılış törenine katıldı. Ayrıca fuar esnasında B2B İkili İş Görüşmeleri de yapılan fuarda katılımcılar, yabancı ziyaretçilerle önemli iş birliklerine imza attı.

SEKTÖRÜN İHRACAT HEDEFLERİNE VE ÜLKE EKONOMİSİ KATKI

Türkiye ekonomisinin büyümesinde kritik bir öneme sahip olan imalat sektörü, 2021 yılında beklentilere paralel olarak ülke ekonomisinin yıllık büyümesinde büyük rol oynadı ve imalat sanayinin gayri safi yurt içi hasıladaki payı %21’e yükseldi. Türk makine sektörünün ihracat tutarı ise 23 milyar dolara çıkarak, rekor seviyeye ulaştı. Makine, metal işleme ve sac işleme sektörlerinin yanı sıra bu sektörlere otomasyon, elektrik, elektronik, enerji, depolama, istifleme ve taşıma gibi alanlarda ürün ve hizmet sağlayanları buluşturan Tüyap’ın Konya Makine Teknolojileri Fuarları da kurulan yeni iş birlikleri ile bu paya her geçen sene ivme katıyor.

TÜYAP MAKİNE FUARLARINDA HIZ KESMİYOR

Konya’da yılın ilk sektör fuarını açan Tüyap Makine Fuarları Grubu, Eylül sonunda Maktek Avrasya, Ekim’de Eskişehir Endüstri Fuarı ile devam edip Aralık ayında da Bumatech Bursa Makine Teknolojileri Fuarları’nı düzenleyerek makine sektöründe hız kesmeden 2022’yi dört ayrı şehirde önemli iş bağlantılarına ev sahipliği yaparak kapatmayı hedefliyor. Tüyap Makine Fuarları Grubu’nun tüm fuarları ile ilgili detaylı bilgiye Tüyap’ın internet sitesinden erişilebilecek.

HABER MERKEZİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

banner50