banner5

Konya’da Sürdürebilir tarım ve hayat programı düzenlendi

Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin, Tarım sadece gıda ihtiyacını karşılamamakta olduğuna dikkat çekerek, “Hepinizin bildiği gibi Dünya nüfusu, temel besin ihtiyacını topraktan karşılamaktadır. En basit tanımıyla toprağın işlenmesi olan tarım bu anlamda, yıllar geçtikçe artan dünya nüfusu için en temel gıda kaynağıdır” dedi

03 Haziran 2022 Cuma 10:00
Konya’da Sürdürebilir tarım ve hayat programı düzenlendi

Dışişleri Bakanlığı- AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi, Türkiye Ulusal Ajansı destekleri ile hazırlanan Erasmus+, KA2 Mesleki Eğitim Strajetik Ortaklığı projesi kapsamında Selçuk Üniversitesi, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Konya Karaman Tarım Kooperatifleri Bölge Birliği ile İtalya’dan Legacoop Kooperatifi, Belçika’dan Avrupa Koruyucu Tarım Fedarasyonu, İspanya’dan Cordoba Üniversitesi ve Almanya’dan DEULA-Nienburg GmbH’nin yer aldığı Sürdülebilir Tarım ve Yaşam- Yaşayan Topraklar Projesi’nin Konya ayağı başladı. Yurtdışından Konya’ya gelen proje ortakları program kapsamında çeşitli ziyaretler yapacak, fikir birliğinde bulunacak. Bir otelde düzenlenen programa Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin, Konya-Karaman Tarım Kooperatifi Birliği Başkanı Seyit Mehmet Dağ, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesini temsilen Prof. Dr. Mehmet Hamurcu, KOP Başkanlığını temsilen Ümit Yorgancılar katıldı.

‘TARIMIN SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMASI, ÇOK BÜYÜK ÖNEM TAŞIMAKTADIR’

Düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin, Tarım sadece gıda ihtiyacını karşılamamakta olduğuna dikkat çekerek, “Hepinizin bildiği gibi Dünya nüfusu, temel besin ihtiyacını topraktan karşılamaktadır. En basit tanımıyla, “toprağın işlenmesi” olan tarım bu anlamda, yıllar geçtikçe artan dünya nüfusu için en temel gıda kaynağıdır. Tarım sadece gıda ihtiyacımızı karşılamamaktadır. Tarım aynı zamanda çiftçilerin ve toplumun refahını; toprak sağlığı, su kaynakları ve bio-çeşitlilik gibi çeşitli fiziksel ve biyolojik çevrelerin yönetimini; büyük bir işgücü ile bu işgücünün refahını; yani sosyal, ekonomik ve ekolojik sistemlerin bütününü kapsamaktadır. Bu nedenle tarımın sürdürülebilir olması, çok büyük önem taşımaktadır. Son yıllarda yoğun tarımsal üretim sonucu tarım arazilerinde toprak yapısında ciddi derecede bozulmalar başlamıştır. Ayrıca iklim değişikliği ve etkileri günümüzde daha sık gözlemlenmeye başlayan önemli bir küresel sorun niteliğindedir. Tarım, iklim değişikliğinden en fazla etkilenen sektördür. Özellikle İtalya, İspanya ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu Akdeniz havzasında yer alan ülkelerde, tarımsal üretimde iklim değişikliğinin etkileri çok daha fazladır. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) raporunda, Akdeniz'in gelecekte iklim değişikliğinin merkezi olabileceği yönünde uyarılar yer almıştır. Bu uyarılarda; tahmin edilen sıcaklık artışının bölgede tarım ve hayvancılık ile balıkçılık ve turizm gibi alanları daha çok baskı altına alacağını vurgulamaktadır. Özellikle son yıllarda küresel ölçekte yaşanan taşkın, yangın ve kuraklık gibi doğal afetler, tüm ekosistemi ve insan yaşamını tehdit etmekte; bu afetlerin görülme sıklığı, etkisi ve süresinde artışlar gözlemlenmektedir. İklim değişikliği artık bir çevre sorunu olmaktan öte doğrudan insan yaşamının sürdürülebilirliğini sağlayabilme sorunudur. Gelecek nesillerin yaşam standartlarının sağlanabilmesi için tarımsal üretimimizde iklim değişikliğine karşı ulusal ve uluslararası işbirliği içerisinde gerekli önlemleri almak artık kaçınılmazdır” diye konuştu.

‘SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIMA YÖNELİK ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEKTİR’

Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak Konya tarımının iklim değişikliğine uyumuna, koruyucu ve sürdürülebilir tarıma yönelik çalışmalarımız devam edeceğine dikkat çekerek, “ Yaşayan Topraklar Projemizle; sürdürülebilir tarımla ilgili başarılı çalışmaları olan ülkeler arasında işbirliği ağı oluşturmak, yeni fikirleri ve yöntemleri paylaşarak iyi uygulamaların değişimini ve yaygınlaşmasını sağlamak, ulus ötesi düzeyde faaliyet göstererek tüm ortakların kurumsal kapasitelerini geliştirmek, sektördeki teknik personel ve çiftçilerin mesleki gelişimine katkı sağlamak hedeflenmektedir” ifadelerini kullandı.

‘TORUNLARIMIZA YAŞANABİLİR BİR TOPRAK BIRAKMAK İÇİN MÜCADELEMİZİ GÖSTERİYORUZ’

Proje ortaklarından Konya-Karaman Tarım Kooperatifi Birliği Başkanı Seyit Mehmet Dağ da Dünya’nın ve Türkiye’nin gıda krizine girmemesi için TARKOP olarak ve Konya olarak elimizden gelen gayreti gösterdiklerine dikkat çekerek, “Şimdi yaşayan topraklar için biz zaten TARKOP olarak kurulduğumuz günden bu yana bünyemizde uzmanlarımız ile hem topraklar için hem topraklarımızın hastalıkları ve hem ürünlerimiz beslenmesi için hem hayvanlarımızın hastalıkları ve beslenmesi için kurulduğumuz günden bu yana bize bağlı tarımsal kalkınma kooperatiflerimizin otuz yedi binden fazla, otuz sekiz bin ortağımıza yazın tarla günleri, ahır günleri ile kışın da sinevizyon gösterisiyle bu insanlarımıza sunumlar yapıp eğitim çalışmalarını veriyoruz. Bundan esinlenerek Avrupa Birliği Erasmus Projesi yaptık. Konya'dan Tarım İl Müdürlüğümüz, KOP ve Selçuk Üniversitesi proje sahibi olarak da TARKOP olarak Erasmus projesine ortak olduk . Yurt dışından da İspanya, Almanya, İtalya ve Belçika olmak üzere oralarda da toprak nasıl yaşanabilir ve Türkiye'dekiyle farkı var mı? Bu projemizi yaptık, kabul edildi. Bu ülkelerden üç tane ülkeyi gezdik. Şu anda proje ortakları ülkelerimiz, Türkiye’mizi, Konya'mızı ziyaret ediyorlar. Bu ziyaretten sonra biz de İtalya’ya gidip oradaki yaşamı da göreceğiz. Bunun kısaca özeti şudur. Bu yaşayan insanlarımızın çoğalan nüfusumuzun toprağımızı daha bu insanlarımıza daha yüz yıllarca böyle elli yüz yıl değil, yüz yıllarca torunlarımızın torunlarına yaşanabilir bir toprak bırakmak için mücadelemizi gösteriyoruz ve bundan sonra da devam edeceğiz. Dünya ve ülkemiz bir gün olup daha gıda krizine girmemesi için TARKOP olarak ve Konya olarak elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” diye konuştu.

Proje’nin amacı hakkında bilgi veren Proje Koordinatörlerinden Ülkü Günhan, “Projemizle sürdürebilir tarımla ilgili başarılı çalışmaları olan ülkeler arasında işbirliği ağı oluşturmak, yeni fikirleri ve yöntemleri paylaşarak iyi uygulamaların değişimini ve yaygınlaşmasını sağlamak. Ulus ötesi düzeyde faaliyet göstererek tüm ortakların kurumsal kapasitelerini geliştirmek, sektördeki teknik personel ve çiftçilerin mesleki gelişimine katkı sağlanmasını hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Proje Koordinatörü Fatih Köse ise projenin beklenen sonuçları hakkında şu bilgileri verdi; “ Sürdürebilir koruyucu tarım teknikleriyle tarımsal üretimin yapılması ,toprak, su, hava ve çevre gibi doğal kaynakların korunması, iklim değişikliğinin sebeplerinin ve sonuçlarının etkilerinin azaltılması, tarımsal faaliyetlerin içerdiği riskleri azaltma teknikleri hakkında bilgi ve becerisinin gelişmesi, çevre bilincinin oluşması, tarımsal üretimde karlılık ve verimliliğin artması, gıda güvenliğinin sağlanması projemizin kısa ve uzun vadede beklenen sonuçlarıdır” dedi.

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

banner50