banner5

Konya basını sorumluluk sahibi

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle basın mensuplarının gününü kutlayan Konya bürokrasisi, siyaset, iş dünyasının ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, basının toplumun vazgeçilmezi olduğunu belirtirken, Konya basınının her zaman sorumluluk sahibi olduğuna da dikkat çekti

09 Ocak 2023 Pazartesi 16:23
Konya basını sorumluluk sahibi

Konya bürokrasi, siyaset, iş dünyasının ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı. Yayınlanan mesajlarda basının önemine vurgu yapılırken, gazetecilik mesleğinin onurlu bir meslek olduğuna da dikkat çekildi.

BASIN VATANDAŞIN GÖZÜ, KULAĞIDIR

Vali Vahdettin Özkan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, basının kamuoyunun hızlı, doğru, tarafsız haber alma hakkını temin eden önemli bir unsur olduğuna dikkat çekti. “Basın vatandaşlarımızın adeta gözü, kulağı ve sesi olmaktadır” diyen Vali Özkan, “Tarafsız, ilkeli ve sorumlu habercilik anlayışı; hukuk ve düşünce özgürlüğünün gelişiminde de çok etkili bir araçtır.

Medya; toplumsal bilinci artırmak ve güçlendirmek, kamu yararını her zaman ön planda tutmak ve farklı seslerin topluma duyurulması açısından çok önemli bir mecradır. Konya’mızın yerel basını da büyük bir sorumluluk bilinci ve özverili çalışmalarıyla şehrimizin sesi olmakla beraber, sosyal ve kültürel özelliklerini tanıtıp gelişimine her anlamda katkı sağlamaktadır. Özveriyle toplum adına görev alan, zorluklara rağmen mesleklerini en iyi şekilde icra etmeye gayret gösteren tüm basın çalışanlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı şu şekilde: “Ülkemizin ve şehrimizin dört bir noktasında büyük bir özveri ile görev yapan tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü yürekten kutluyorum. Haber alma hak ve hürriyetinin sağlanması bakımından son derece hassas bir vazife ifa eden, her türlü şart ve koşulda görevlerinin başında olan gazetecilerimiz; demokrasimizin vazgeçilmez unsuru olmaya devam ediyor. Sağduyulu ve ilkeli yayıncılık anlayışıyla; milli ve manevi değerlerimize karşı büyük bir hassasiyet gözeten gazetecilerimiz, milletimizin gönlünde ulvi bir yer edinmeyi başarmıştır. Konya’mız özelinde bakarsak; şehrimizin birlik ve beraberliğinin güçlü olmasında basın mensuplarımızın büyük katkısı vardır. Kalemi güçlü, tarafsız, ülkesini, milletini, vatanını seven basın mensuplarımız Türkiye’ye öncülük ediyor.”

GAZETECİLER TOPLUMUN VAZGEÇİLMEZİDİR

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, 10 Ocak “Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı mesajında; “Basın, düşünce, anlatım ve haber alma özgürlüğünün en etkili aracı olarak demokrasinin temel taşlarından bir tanesini oluşturmaktadır.  Bu anlamda kurumlarla bireyler arasında veri akışını sağlayarak demokrasinin korunması için önemli bir misyonu üstlenmektedir. Bilgi ve habere ulaşmanın kolaylaştığı günümüz dünyasında yazılı ve görsel medyanın yanı sıra internet ve sosyal medya mecraları hızlı gelişim göstermektedir. Biz basını "ortak akıl" ile yönetim tarzımızın bir parçası olarak görüyoruz. Bu konuda yapıcı eleştirileri dikkate alıyoruz” ifadelerini kullandı.

DOĞRU BİLGİNİN KAYNAĞI GAZETECİLERDİR

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, yayımladığı mesajla gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik etti. Başkan Hasan Kılca’nın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı şöyle; “Gazetecilik, demokratik ve şeffaf toplumların vazgeçilmez unsurlarından biridir. Gazetecilik, her koşulda gerektirdiği dinamizm ve fedakârlığıyla icrası zor mesleklerdendir. Basın çalışanları, halkın haber alma ve bilgi edinme hakkını cefakârca yürüten kahramanlardır. Ülkemizin geleceği ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda ilkeli, doğru ve tarafsız bir şekilde çalışan gazeteciler, toplumun genel talepleri ile görüşlerini kamuoyuna yansıtma görevini de üstlenmektedirler.  Basın çalışanlarımız yerel ölçekte şehrin, genel ölçekte de ülkenin gelişmesine önemli katkı sunmaktadırlar. Gazeteciler, ‘Doğru bilginin aktarılması ve halkın menfaatlerinin korunması’ ilkelerinden ayrılmadan olaylar ve durumlar karşısında farklı bakış açıları ile milletin sesi ve vicdanı olurken, düşünceleri ve yorumlarıyla da demokrasinin güçlenmesini sağlarlar.”

GAZETECİ ÖNEMLİ BİR GÖREV ÜSTLENİYOR

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında gazetecilerin topluma yaptığı katkıya dikkat çekti. Başkan Kavuş, “Basın mensuplarımız görsel ve yazılı medyanın farklı mecralarında özverili çalışmalarıyla hem bilgi edinmemizi hem de ülkemiz başta olmak üzere dünyanın dört bir tarafında cereyan eden hadiselere bakış açımızın şekillenmesinde çok önemli bir vazifeyi de yerine getirmektedir.” ifadelerini kullandı.

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, demokrasinin temel taşlarından olan basının, kamuoyunun sesi ve vicdanı olduğunu söyledi. 

“Günümüzde yazılı ve görsel medyanın yanı sıra internet ve sosyal medyanın da faaliyet ve etki alanı genişlemiş, basının önemi daha artmıştır” diyen Çevik, şunları kaydetti: “Demokratik, şeffaf bir toplum olmanın önceliklerinden biri kamuoyunu doğru ve hızlı bilgilendirmektir. Bu noktada toplumun sesi olan basın mensupları, doğru, tarafsız ve güncel bilgiye hızlı bir şekilde ulaşılması için sürekli kendilerini geliştirip, anın takipçisi olmak durumundalar. Mesleklerini icra ederken toplumumuzun hassasiyetlerini göz önünde bulundurmaya özen göstermeleri, karanlık odakların algı operasyonlarına alet olmamaları da büyük önem arz etmektedir.”

KGC BAŞKANI ÖZDEMİR’DEN 10 OCAK MESAJI

Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, 10 Ocak Çalışan Gazetecilere Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, zor şartlarda mesleki faaliyetlerini sürdüren tüm basın çalışanlarının Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ettiğini söyledi.

1960 ihtilalinden sonra 4 Ocak 1961’de çıkarılan 212 sayılı Fikir İşçileri Kanunu’nun basın çalışanlarına önemli haklar verdiğini, bu kanunun 10 Ocak 1961’de yürürlüğe girmesiyle 10 Ocak tarihinin Gazeteciler Bayramı ilan edildiğini hatırlatan Başkan Sefa Özdemir, “Bayram olarak kutlanan bu gün, sonraki dönemlerde verilen hakların geri alınmasına bağlı olarak bayram olma özelliğini yitirmiştir. 1971 yılındaki askeri müdahaleyle birlikte gazetecilere verilen hakların büyük bir bölümü ellerinden alınmıştır. Bugün ise aynı tarih geldiğinde mesleğimizin ve meslektaşlarımızın farkındalığı açısından bu gün kutlanıyor” dedi.

10 Ocak tarihinin gazeteciler açısından gerçek manada anlam ifade edebilmesi için içeriğinin de doldurulması gerektiğini söyleyen Başkan Sefa Özdemir, “Başta teknoloji alanı olmak üzere zaman içerisinde yaşanan değişim, dönüşüm ve gelişmeler sektörümüzü de doğrudan etkiliyor. Bu sürece meslektaşlarımız dahil olmaya ve kendilerini güncellemeye gayret ediyor. Bazen değişim sürecin bir ürünü olurken bazen de dayatmalarla olabiliyor. Bu durum da meslektaşlarımızı olduğu kadar gazetelerimizi de zor durumda bırakabiliyor. 2023 yılı ile birlikte mesleğimizi ilgilendiren önemli bir dönüşüm süreci de başlamış oldu. Kısa bir süre sonra da bu süreç neticelenecek. Dijital mecralar daha çok önem kazanacak. Ancak bu süreç biraz sancılı geçecek. Umuyoruz ve diliyoruz ki meslektaşlarımız açısından kazanımların arttığı, çalışma şartlarının iyileştirildiği bir dönemin de başlangıcı olmuş olur. Bu vesileyle tüm meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyorum” diye konuştu.

BAŞKAN TUTAL’IN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Belediye Başkanı Tutal, basın çalışanlarının, kamuoyunun eksiksiz, tarafsız, doğru bilgilendirilmesi ve vatandaşların haber alma hakkının korunması açısından önemli bir görev üstlendiğini belirtti. Başkan Tutal, yapmış olduğu açıklamasında şunları kaydetti: “Çağdaş ve katılımcı demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından olan basınımız; kamuoyunu bilgilendirmek, vatandaşlarımızla kurumlar arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yardımcı olmak, vatandaşlarımızın haber alma hakkını tarafsız, ilkeli ve sorumlu gazetecilik anlayışıyla yerine getirmek gibi birçok önemli görevler üstlenmektedir.”

GAZETECİ GÜCÜNÜ HALKTAN ALIR

Milliyetçi Hareket Partisi Konya İl Başkanı Remzi Karaarslan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada şunları söyledi, “Gücünü halktan alarak mesai kavramı gözetmeden çalışan ve Milletimizin sesi olan basın mensuplarının ağır şartlarda çalıştığının farkındayız. Gazetecilik fedakârlık isteyen mesleklerin başında gelmektedir. Her türlü zor çalışma şartlarına rağmen, ilimizde görev yapan değerli basın mensupları görevlerini özveriyle yapmaktadırlar.”

YAMAN: GAZETECİLER, MESLEĞİNİN ONURU İÇİN MÜCADELE EDİYOR

CHP Konya İl Başkanı Bekir Yaman 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayımlayarak, yılmadan mesleğinin onuru için mücadele eden basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladı. Mesajında gazetecilerin mesleğinin onuru için mücadele ettiklerini belirten CHP Konya İl Başkanı Bekir Yaman, “Toplumun aydınlatılması, bilinçlendirilmesi, halkın talep ve beklentilerinin kamuoyuna iletilmesi, ülkemizin ve şehrimizin birçok sorunlarının dile getirilmesi gibi çok önemli bir görevi basın çalışanı gazeteciler yerine getiriyor. Bu önemli görevi üstlenen şehrimizdeki ve Anadolu’daki basınımız, son yıllarda başta ekonomik olmak üzere zor günler geçiriyor. Oysa demokrasi ve hukuk kuralları çerçevesinde basın ve basın çalışanları hür olarak görevini yerine getirmelidir. Günümüzde Çalışan Gazeteciler iş güvenliğinden, örgütlenme hakkından, haberi haber gibi yazıp kamuoyunu doğru bilgilendirme hakkı gibi birçok haklara yeterince sahip değildir" dedi.

‘GAZETECİLİK ÖNEMLİ BİR MESLEKTİR’

Büyük Birlik Partisi (BBP) Konya İl Başkanı Osman Seçgin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Seçgin şunları kaydetti, “Gazetecilik, halkımızın haber alma hakkını kullanmasına yardımcı olmak amacıyla doğruluk, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri uhdesinde barındıran önemli bir meslektir. Bu mesleği icra etmekte olan gazeteci arkadaşlarımız da ilkeli yayıncılık anlayışı çerçevesinde olayları tarafsız bir şekilde halka aktarmakta, bir anlamda kamu vicdanının sesi olmaktadırlar. Demokrasilerin vazgeçilmez unsurları olan basın ve medya, aynı zamanda kurumlarla bireyler arasındaki veri akışını sağlayan düşünce, ifade ve haber alma özgürlüğünün en etkin araçlarıdır. Halkı bilgilendirmek maksadıyla, mesai mefhumu olmadan her şart altında görevini yapmaya çalışan gazeteci arkadaşlarımızın özverileri bütün takdirlerin üzerindedir.”

KARACA: BASIN ÖZGÜR OLURSA, DEMOKRASİ GELİŞİR

Deva Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayımladığı kutlama mesajında gazetecilerin bu anlamlı gününü kutlayarak, basının özgür olmasıyla demokrasinin gelişeceğini söyledi.

Seyit Karaca mesajında basının özgür olarak görevini yerine getirmelidir diyerek, “Gazetecilerin özgür olmadığı bir ülkede hiç kimse özgür değildir. Demokratik toplumda bağımsız ve eleştirel basın, demokrasinin temel taşlarından birisidir. İleri demokrasilerde özellikle ötekinin sesini daha çok koruma üzerine politikalar geliştirilir. Yöneticiler ve siyasiler; basının ifade, eleştiri ve ithamlarını topluma ulaşma yollarını engellemeye çalışmazlar” dedi.

‘ÜLKEYE AYNA TUTUYORLAR’

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, “Basın mensupları haberleriyle, köşe yazılarıyla şehre ve Ülkeye ayna tutuyorlar.” dedi. İl Başkanı Hasan Ekici mesajında, "10 Ocak 1961 yılında basın sektöründe çalışan gazetecilerin çalışma hakları ve basın özgürlüğü için ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak ilan edildi. Bu hareket aslında, basın hakları ve özgürlüklerine getirilen kısıtlamalara karşı bir tepki olarak gelişti. Bugün artık her kişi ve kuruluş, basının bağımsız haber verme özelliğinin demokrasinin bir gereği olduğunun bilincindedir. Basın mensupları haberleriyle, köşe yazılarıyla şehre ve Ülkeye ayna tutuyorlar. Dolayısıyla her bir basın mensubu kamuoyunun bir aktörüdür. Konyamızın çıkarları doğrultusunda sorunları dile getirmekte ve çözümü için yol gösterici olabilmektedir. Bu açıdan bakıldığında, basın her ülkede yönetim ve halk arasında bir köprü vazifesi görmektedir” ifadelerini kullandı.

“GAZETECİLİK ONURLU BİR MESLEKTİR”

PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajında, toplum hayatında gazetecilerin üstlendiği sorumluluğun önemli olduğunu belirten Başkan Erkoyuncu, “Gazeteciler, zor ancak son derece önemli bir görevi fedakârca ifa etmektedirler. Bu zorluğun ve fedakârlığın bilincinde olduğumuzu, özellikle belirtmek istiyorum. Bulundukları bölgenin kalkınması ve gelişimine, sağduyu ile görevini ifa eden gazetecilerimizin yapacağı katkı, kalkınmayı inşa mesabesindedir. Bu hem sosyal ve ekonomik olaylar için hem de elbette üretim için göz ardı edilemeyecek bir gerçektir” dedi.

‘GAZETECİ DOĞRU VE TARAFSIZ OLMALI’

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günüyle ilgili bir kutlama mesajı yayımlayan ve gazetecilerin bu anlamlı gününü kutlayan Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, “Basının ve basın çalışanı gazetecilerin doğru, tarafsız ve ilkeli haber verme misyonunu yerine getirebilmesi, kamuoyunu hiçbir baskı altında kalmayacak şekilde bilgilendirebilmesi için kendi iradesiyle doğru bilgiler ışığında karar verebilmesinin ve bağımsızlığının sağlanması gerekmektedir” diye konuştu. 

KARAHAN: GAZETECİLER, MİLLETİN VİCDANINA SES OLMAKTADIRLAR

TÜRSAB Konya B.T.K. Başkanı Özdal Karahan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak, son derece önemli bir görevi yerine getiren gazeteciler, vatandaşın en doğal hakkı olan zamanında doğru ve eksiksiz bilgi almalarını sağlayarak, milletin vicdanına ses olduklarını söyledi.

TÜRSAB Konya B.T.K. Başkanı Özdal Karahan mesajında şu ifadelere yer verdi: “Dünyanın en önemli ve saygın mesleklerinden birisini icra eden yazılı, işitsel ve görsel basınımızın temsilcileri, görevlerini her türlü koşul ve ortamda özveriyle ve gayretle yerine getiriyorlar. Basın meslek ilkeleri çerçevesinde, toplumun bilgilendirilmesinde önemli bir köprü işlevi gördüğü gibi, aynı zamanda demokrasimizin de sigortalarından birisidir.”

GAZETECİLER ÖNEMLİ GÖREV ÜSTLENİYOR

Yöntem Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Üyesi ve Fen Bilgisi Öğretmeni Serdar Akar 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayımlayarak, basın ve basın çalışanı gazetecilerin bu anlamlı gününü kutladı.  Serdar Akar mesajının devamında basın çalışanı gazetecilerin milli değerlerimizin benimsetilmesinde de çok önemli bir görevi yerine getirdiklerini söyledi.

MERVE DURGUT

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

banner50