banner5

Geleceğe güvenle bakan çiftçiler istiyoruz

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanlığı’na adaylığını açıklayan Özkan Taşpınar, “Biz, geleceğe umudun ötesinde; güvenle bakan çiftçilerimiz olsun istiyoruz. Ekonomik canlılığımızı ve gücümüzü artırmak için çalışmak istiyoruz” dedi

14 Ekim 2021 Perşembe 13:25
Geleceğe güvenle  bakan çiftçiler istiyoruz

27 Ekim 2021 Çarşamba günü gerçekleştirilmesi planlanan Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanlığı’na adaylığını açıklayan Özkan Taşpınar, çiftçinin emanetine sahip çıkmak için bu yola çıktığını söyledi.27 Ekim 2021 Çarşamba günü gerçekleştirilmesi planlanan Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanlığı’na Konya için önemli isim adaylığını açıkladı. Uzun yıllardır Konya Ticaret Borsası Meclis Üyeliği ve Meclis Başkan Vekilliği görevini yürüten, 2017 yılından buyana da Ulusal Hububat Konseyi Başkanlığı yapan Ziraat Mühendisi Özkan Taşpınar, Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanlığı’na adaylığını açıkladı. Bir otelde gerçekleştirilen basın toplantısında Merkez Meram Ziraat Odası Başkanı Murat Yağız, Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Önal, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Murat Akbulut, Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut, Altınekin Ziraat Odası Başkanı Bekir Kağnıcıoğlu, Cihanbeyli Ziraat Odası Başkanı Veysel Akbulut, Kulu Ziraat Odası Başkanı Cengiz Öztürk, S.S. Konya-Karaman Tarım Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Seyit Mehmet Dağ, çiftçiler ve çok sayıda davetli Taşpınar’ı yalnız bırakmadı.

GELECEĞE GÜVENLE BAKAN ÇİFTÇİLERİMİZ OLSUN İSTİYORUZ

Açıklamasında gıdanın tüm dünyada stratejik bir öneme sahip olduğun ve bunun bilincinde olduklarını dile getiren Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkan Adayı Özkan Taşpınar, dünyada üreticileri ekonomik aktör yapan kooperatiflerin, ekonomik çarkın en önemli yapılarından birisi olduğunun altını çizdi. “Kooperatiflerin sosyo-ekonomik hayattaki rolleri değişiklik gösterse de ülkelerin ekonomisi için önemi büyüktür diyen Taşpınar, “Çünkü kooperatifçilik; Güç birliğidir. Büyük düşünürken, hedef büyütmektir. Tarımda, gıdada kendine yeterliliğin ve gıda güvenliğinin tüm dünyada ulusal güvenlik sorunu olduğu günümüzde, kooperatifçilik olmazsa olmaz. Biz, geleceğe umudun ötesinde; güvenle bakan çiftçilerimiz olsun istiyoruz. Geleceğimizi kırsaldaki çiftçimize bağlayıp, planlayıp, kendi öz dinamikleri ile ekonomik canlılığımızı ve gücümüzü artırmak için çalışmak istiyoruz. Çünkü, bu topraklar; çiftçimize destek verildiğinde daha çok ve kaliteli tarımsal üretim yapıldığına şahittir” ifadelerini kullandı.

KISA VE UZUN VADELİ PROGRAMLAR OLUŞTURDUK

27 Ekim 2021 Çarşamba günü yapılacak Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Genel Kurulu’nda nöbeti devralmak ve 70 yıl önce başlayan başarı hikayesine yeni ve iyi satırlar eklemek istediklerini belirten Taşpınar, adaylık süreciyle ilgili şöyle devam etti, “Tarladaki ürünümüzü 45 tesisimizde işleyip, rafa çıkarıp daha çok kazanmak için; Çiftçimizin tarladaki, ahırdaki işini kolaylaştırmak, tarlada dökülen alın terinin hakkını savunmak için; Pancar ve şekeri en ön sıraya koyup, ayçiçeği, mısır, patates, arpa, buğday, süt, besi gibi her ürettiğimizin kıymetini ve üretimini arttırmaya adayım. Tüm çalışanlarımızın aidiyet duygusunu arttırmaya, işlerini kolaylaştırmaya, emeklerinin karşılığını vermeye, adaletle davranmaya adayım. Kooperatifimiz iştiraklerinin sevk ve idaresinin üst düzey bir gayrete ihtiyaç duyduğunu, 46.000 ortağımızın hak ve menfaatlerini koruyabilmenin ve daha yukarı taşıyabilmenin birikim gerektirdiğini biliyorum. Tüm mesaimi kooperatifimiz ve ortaklarımıza vakfedeceğime kuşku yok. Bu görev, Sayın Başkan Recep Konuk’un nöbet değişimini işaret etmesi sonrası hemen talip olunacak bir görev değildi. En azından benim için önce seçimi kazanalım sonrasında muhakkak destek gelecektir denilecek bir görev hiç değildi. Önce nefsime dönüp bakmam, kendi tecrübe ve yetkinliklerimin bu dev yapıyı yönetmeye yetip yetmeyeceğine dair samimi ve dürüst bir değerlendirme yapmam gerekiyordu. Sonrasında sorumluluğunu üstlenmeye talip olduğum kurumun işlerine bakmam, mevcudu muhafaza etmeyi ve işleyişle ilgili sorunları derinlemesine analiz ile bunları aşabilecek çözümler olup olmadığını, çözümle ilgili hususları bizzat teyit etmem gerekiyordu. Dersime çalıştım, yöneticilerden finans uzmanlarına, ziraatçılardan sektör paydaşlarına kadar uzanan geniş bir yelpazede hazırlıklarımızı yaparak kısa ve uzun vadeli bir program oluşturduk.”

KONYA ŞEKER GÖZBEBEĞİMİZ

Konya Şeker’in ülke tarımı ve ekonomisinin göz bebeği olduğuna dikkat çeken Taşpınar, Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin, Konya’dan Türkiye’ye ve dünyaya uzanan bir etkinlik alanı olduğuna işaret etti. Bu kapsamda, bu devasa organizasyondaki nöbet değişiminin üretici kadar tüketiciyi, Konya’yı ve ülke ekonomisini yakından ilgilendirdiğini dile getiren Taşpınar, şunları kaydetti, “Artık tarlanın ötesine taşmış ve etkinlik alanını tüm ülke sathına yaymış bir kurumun daha da büyümesi için iç bütünlük kadar milletimizin ve devletimizin desteği gereklidir. O nedenle başta kıymetli büyüklerimiz olmak üzere, ziraat odaları, tarımsal kurum ve kuruluşlar ile Konya’daki STK’larla istişareler gerçekleştirdim. Kurumun genişleyen iş ağında desteği arkamızda olursa meseleleri mesele olmaktan süratle çıkarabileceğimiz tüm ilgililer ve gönlünde Torku markasının özel bir yeri olanlarla desteklerinin nöbet değişimi sonrası da devam edip etmeyeceğini konuştum. Genel Kurul’da koltuğa değil, tarla, bağ, bahçe, ahır, ağıl daha çok üretsin ve kazansın diye çalışmaya, üretici ile iştiraklerimiz arasında köprü olmaya, her bir üreticimizin işi ve ekmeği için koşmaya talip olduğumu üretici ortaklarımıza ve tüm komuoyuna saygıyla arz ederim. Takdir üretici ortaklarımızındır. Rabbimden tek temennim, Konya çiftçisi için kim daha çok hizmet edecek, mevcudu koruyacak, üreticinin işini aşını kim daha çok büyütecek ise emaneti almayı ona nasip etmesidir. Konya Pancar Ekicileri Kooperatifinde başkanlığa aday olan herkes bu ailenin bir ferdidir. Seçim sürecinin aile birliğimize zarar vermeden tamamlanması nöbet talip olan adayların öncelikli vazifesi olmalıdır. Bu yerler dualı yerler. Bu vesileyle Konya Pancar Ekicileri Kooperatifinin kuruluşundan bugüne kadar büyümesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, esenlikler diliyorum, ebediyete göçenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Çıktığımız bu yolda, tarlanın bereketine bereket katmak için göstereceğimiz gayrette, çiftçinin kazancını büyütmek için sergileyeceğimiz çabada Rabbim yar ve yardımcımız olsun.”

ÖZKAN TAŞPINAR KİMDİR?

1968 Konya Cihanbeyli Taşpınar Kasabası’nda çiftçi bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. İlköğretim ve lise eğitimini Konya’da tamamladı. 1990 yılında Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünden mezun oldu. Konya Altınekin ilçesinde tarımsal üretimin yanı sıra 1993 yılında Taşpınar Tarım şirketini kurarak zirai ilaç ve gübre ticaretine başladı. Bu faaliyetlerine tohum ıslah çalışmalarını da dâhil etti. 2012 yılında tohum üretim fabrikasını faaliyete geçirerek sözleşmeli ekim modeliyle çiftçilere ürettirdiği tescili kendisine ait tohumları Türkiye’nin tüm bölgelerine kendi markasıyla ulaştırmaktadır. 1994-2007 yılları arasında Doğru Yol Partisi’nde ilçe başkanlığı ve il başkan yardımcılığı görevlerini, 2007 yılında da Konya milletvekili adaylığı yaptı. 2009-2013 yılları arasında Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şubesi’nde iki dönem başkanlık yaptı. 2013 yılından bu yana Konya Ticaret Borsası Meclis Üyeliği ve Meclis Başkan Vekilliği görevini sürdürmektedir. 2017 yılında seçildiği Ulusal Hububat Konseyi Başkanlığını da yürütmektedir. Halen Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi ortağı olarak Cihanbeyli / Altınekin bölgesinde bitkisel ve hayvansal üretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner50