banner5
banner68

3600 ek gösterge adaletli olmalıdır!

Türk Büro Sen 1 ve 2 nolu şubeleri Vergi Dairesi önünde 3600 ek gösterge ile alakalı ortak bir basın toplantısı düzenledi.

29 Haziran 2022 Çarşamba 17:36
3600 ek gösterge adaletli olmalıdır!

Türk Büro Sen 1 ve 2 nolu şubeleri Vergi Dairesi önünde 3600 ek gösterge ile alakalı ortak bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda özellikle tüm memurların hakkaniyetli bir şekilde 3600 ek göstergeden istifade etmesi gerektiği vurgulandı. Tüm memurlarda adalet istedikleri kaydeden Türk Büro-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Mesut Özden, “Türk Büro-Sen olarak 3600 ek gösterge denilen, devlet memurlarına ek gösterge artışı düzenlenmesinin yalnızca belli meslek grupları için öngörülmesinin ve dar bir kapsamda ele alınmasının var olan sorunları çözemeyeceğini kamu ile paylaşmıştık. Ek gösterge konusu bütün memurlarımızın uzunca yıllardır beklediği bir durumdur. Sadece belirli meslek grupları için değil, bütün memurlar içinde ele alınarak yapılması gerektiğini ifade ettik. Kamu görevlilerinin emeklilik sorunlarının başında gelen ek gösterge uygulamasının eksikliğinden kaynaklı sorunları özellikle anlattık. Hazırladığımız kanun teklifi ile sorunlara bütünsel bir yaklaşım sunduk. Yapılacak düzenlemenin mesleğe yarışma ile başlayan, yeterliliğe tabi olan, 4 yıllık lisans mezunu, kariyer uzmanlarının, görevde yükselme sınavına göre müdür, müdür yardımcısı, şef, bilgisayar işletmeni, zabıt kâtibi, mübaşir, tahsildar, icra memuru gibi unvana sahip olanlar unutulmasın dedik” diye konuştu.

Ayrım yapılmaması gerektiğini söyleyen Özden, “Gelinen noktada yapılması ön görülen düzenlemelerle, dört meslek grubunda bulunan kamu görevlilerin lisans ve ön lisans mezunlarının ek göstergelerinin 3600’e yükseltileceğine, diğer kamu görevlilerinin bu haktan mahrum bırakılacağına dair yönelik bilgiler sendikamıza gelmektedir. Bu durumda 4 yıllık üniversite mezunu olsalar bile, çalışanlarımız 2800, müdürler 3000 ek göstergede kalırken, adı geçen 4 meslek grubunda yer alan ön lisans mezunları dahil çalışanların ek gösterge rakamlarının 3600’e yükseltileceği görülmektedir. Böyle bir uygulamada adalet ve haktan bahsedilemez. Türk Büro-Sen olarak ek gösterge düzenlemesinin itirazlarımız ile birlikte tekrar değerlendirilmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Genel İdari Hizmetler sınıfının ek gösterge rakamının 600 puan artırılması beklentileri karşılamaktan uzaktır. Bu çalışma bütün unvanlar ve öğrenim durumları dikkate alınarak tekrar gözden geçirilmelidir” dedi. Tüm memurların 3600 ek göster talep ettiğini kaydeden Türk Büro-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Ahmet Efe sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı. “Ek gösterge uygulamasına ek olarak tazminat yansıma oranlarının da konfederasyonumuz Türkiye Kamu-Sen’in talep ettiği oranda düzenlenmesi ve kamu çalışanlarının emekli maaşlarının yükseltilmesi gerekmektedir. Aksi halde yalnızca belli meslek grupları 3600 ek göstergeye endeksli bir düzenleme ek gösterge konusunu memurlarımızın gündeminden çıkartmayacaktır. Buda yeni tartışmaları beraberinde getirecektir. Gerekli düzenlemelerin yapılacağına inanıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

SAMET AKTAŞ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

banner50