banner5

Yerli, milli ve kaliteli

2006 yılında girdiği sektörde, geniş ürün yelpazesiyle hizmet vermeye başlayan ARS Park A.Ş geldiği noktada Türkiye’nin sayılı firmalarından birisi haline gelirken, yüzde 100 yerli üretim anlayışından da hiçbir şekilde taviz vermiyor

13 Ağustos 2022 Cumartesi 10:31
Yerli, milli ve kaliteli

2006 yılında girdiği sektörde, geniş ürün yelpazesiyle hizmet vermeye başlayan ARS Park A.Ş geldiği noktada Türkiye’nin sayılı firmalarından birisi haline gelirken, yüzde 100 Yerli Üretim anlayışından da hiçbir şekilde taviz vermiyor. 2006 yılından bu yana sektörde geniş ürün yelpazesiyle hizmet veren ARS Park, ağırlıklı olarak çocuk oyun grupları, açık alan spor aletleri, kent mobilyaları ve ipli oyun sistemleri kategorisinde faaliyetlerini sürdürüyor. ARS GROUP bünyesindeki 4 şirketten biri olan ARS Park A.Ş. sosyal sorumluluk çerçevesinde yaptığı öncü faaliyetleri ile de sektörde yerini perçinledi. ARS Park ayrıca, çağın estetik mimarilerine uygun, çocuk oyun grupları, açık alan spor aletleri, ipli oyun sistemleri ve kent mobilyaları vb. geniş ürün yelpazesini ISO 9001:2008, ISO 14001:2004, OHSAS 18001:2007, TS EN 1176-2, TS EN 1176-3, TS EN 1176-4, TS EN 1176-5, TS EN 1176-6, TS EN 1176-11, TS 12427, TSEK K17, TS EN 7941 ve TSEK belgeleri ile güvence altına aldı. ARS Park A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ersin Arslan, firmaları hakkında bilgi verdi.

Öncelikle sizleri tanıyabilir miyiz?

1983 Yılında Konya Meram’da dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimden sonra Enderun Fen lisesinde eğitimime devam ettim. Selçuk Üniversitesi Dış Ticaret bölümünü bitirdikten sonra Lisansımı Anadolu üniversitesi İşletme Fakültesinde, Yüksek lisansımı ise Selçuk Üniversitesi İşletme Fakültesinde tamamladım. 2006 yılında bir aile şirketi olan ARS Park A.Ş.’yi kurarak çocuk oyun grupları ve kent mobilyaları alanında faaliyet göstermeye başladık. Halen bu şirkette yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevini yürütmekteyim. Spora olan ilgim ve merakımdan dolayı ARS Park Sanayi spor kulübüne başkan olarak seçildim. Amatör branşlar da futbol ve basketbol takımlarımızla birçok kupa kazandık. 2013-2015 yılları arasında Konya Fenerbahçeliler derneği yönetim kurulunda genel sekreterlik görevinde bulundum. Fenerbahçe spor kulübü kongre üyeliğim ve Konyaspor delegeliğim devam etmektedir. 2015 yılında Konya Tesisat, İnşaat Malzemecileri Derneği (KONTİMDER) kurucu üye olarak bulundum ve Başkan yardımcılığı görevini yürüttüm. 2002 yılında bir hobi olarak başladığımız çocuk oyun grupları ve kent mobilyaları imalatı, bugün bakıldığında firmamızın ana üretim dalı haline gelmiştir. Bugün birçok ülkede, yurt dışı operasyonları ve yabancı müşterilerle gelişen dev bir marka haline geldik. Son yıllarda olduğu gibi her daim Türkiye’nin en iyileri arasına girmeye hedefledik. Orta ve uzun vadede ise hedefimiz Dünya sıralamasındaki en iyiler arasında yer almaktır

ARS Park A.Ş hakkında bilgi verir misiniz?

Konya’da çocuk oyun gruplarının ilk üreticisi olan ARS Park şu an geldiği noktada Türkiye’nin sayılı firmalarından birisi haline gelirken, yüzde 100 Yerli Üretim anlayışından da hiçbir şekilde taviz vermiyor. 2006 yılından bu yana sektörde geniş ürün yelpazesiyle hizmet veren ARS Park, ağırlıklı olarak çocuk oyun grupları, açık alan spor aletleri, kent mobilyaları ve ipli oyun sistemleri kategorisinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

ARS Park A.Ş bünyesinde bulunan şirketler hakkında bilgi verir misiniz?

Biz ARS GROUP adı altında ARS PARK, CRS METAL markaları ile dünyaya açılmanın haklı gururunu yaşamaktayız. Bugün ülkemizin birçok yerinde çocuklarımız ARS PARK markası ile üretilen parklarda eğleniyor ve zamanının büyük kısmını bu parklarda geçiriyor. Şu an bünyemizde bulunan her bir marka, Türkiye’de ve dünyada kendinden söz ettirmektedir.

ARS Park ihracat gerçekleştiriyor musunuz? Gerçekleştiriyorsanız hangi ülkelere ihracat gerçekleştiriyorsunuz?

Türkiye dışında birçok ülkeye ihracat yapıyoruz. ARS PARK markası ile yurtdışında Türkiye’yi temsil etmenin gurur ve mutluluğunu yaşamaktayız. Lübnan, Irak, Nahcivan, Azerbaycan, İngiltere, K.K.T.C, Fransa, Malta, Nijerya, Gürcistan, Yunanistan, İspanya, Vietnam, Ukrayna, Romanya ve daha sayamadığım birçok ülkeye sevkiyat gerçekleştirmekteyiz. Hedeflerimiz doğrultusunda amacımıza ulaşmak için yol kat ediyoruz. Avrupa pazarında da ön gördüğümüz yerlere gelmek için gerekli analiz çalışmalarımız devam etmektedir. Önümüzdeki yıllarda özellikle Avrupa pazarında hedeflediğimiz yere gelerek adımızdan sıkça bahsettireceğimizin kanaatindeyim. İleriye yönelik planlarımızda yurtdışı operasyonlarımızın dahası var.

ARS Park olarak hedefleriniz ve projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Önümüzdeki dönemde Türkiye’deki sağlam konumumuzu korumanın yanında, gelişmekte olan pazarlarda, özellikle yurtdışında büyümemizi daha da artırmak istiyoruz. Hedefimiz: Önümüzdeki dönemde Türkiye’deki sağlam konumumuzu korumanın yanında, gelişmekte olan pazarlarda, özellikle yurtdışında büyümemizi daha da artırmak istiyoruz. Projelerimiz ise şöyledir. 35.000 m2 kapalı alanı olan toplamda ise 50.000 m2’lik alana sahip bir üretim tesisi inşa ederek fabrikalarımızı tek çatı altında toplamaktır. İnşaat sektöründe yapmış olduğumuz fabrika projelerimizle sektördeki yerimizi koruyarak daha nice projelerin altına imza atmak proje sıralamamızdaki en önemli planlarımız arasındadır. Konya’ya inanıyoruz ve yatırımlarımıza devam ediyoruz. Gayrimenkulde herkesin geri çekildiği dönemde önemli gayrimenkul yatırımlarımız var. Bunlardan en önemlisi fabrika inşaatına devam ettiğimiz yatırımımız. Gayrimenkul işimizde, projeye göre en iyi lokasyonu seçiyor, en iyi mimarlarla çalışıyor ve en iyi projeleri geliştiriyoruz. Bir de gayrimenkul ürünü geliştireceğiniz zaman “kime satacağım” diye sormanız lazım. Bana göre işin en kritik noktası bu. Ürünü alacak insanın beklentilere göre ürün hazırlarsanız satış probleminiz olmaz. Herkesi mutlu etmeyi hedeflerseniz o zaman hiç kimseyi mutlu edemezsiniz.

Sektördeki pazar payınız nedir? üretimdeki kalite anlayışınız nasıldır?

Türkiye de oyun grupları sektöründe ilk üç firma arasında yerimizi almaktayız. Önce insan sağlığı ve kalite dediğimiz üretim sistemimizde bunlardan hiçbir zaman ödün vermedik. Kalitemizi gerek TSE gerekse CE belgelerini alarak taçlandırdık. Kalite bizi hep bir adım daha ileriye taşıdı. Şuan bulunmuş olduğumuz yere gelmemizde kalitemizin çok büyük bir payı vardır. Faaliyet gösterdiğimiz sektörde pazarın maalesef bir sonu yok. Her yeni günle birlikte türeyen yeni girişimciler ile birlikte sektörde farklılık göstermek ve var olmak güçleşiyor. Alım gücünün azalması ile birlikte taleplerin sadece fiyat düşüklüğü üzerine odaklanması maalesef bizi zorlamaktadır. Önceliği daima çocuk sağlığı olan ve kaliteyi hep en üste tutan bir firma olarak maliyetlerimizin yüksek olması satış rakamlarımıza yansımaktadır. Merdiven altı üretim yapan firmalarla fiyatlarımızın kıyaslanması ne yazık ki çok üzücüdür. İçinde çocuk kelimesinin geçtiği her ayrıntı bence özen ve hassasiyet istemektedir. Bizi bu sektörde yoran tek şey önüne gelenin bu sektöre girmesi ve bu alanda satış yapmasıdır.

Sektörün geleceğine yönelik öngörünüz neler?

Merdiven altı firmaların rekabet şartlarını zorlayıcı durumu elbette ki bizim sektörümüzde de kendini göstermektedir. Kontrollerin daha iyi yapılması gerekmektedir. Eğer kontroller sağlanamazsa kurumsal firmaları zorlu günler beklemektedir.

Özel bir mesajınız var mı?

Uzmanı olduğumuz her alanda kendimizi büyümeye ve gelişmeye odakladık. Yeni projeler yaparak sektörlere yeni soluklar kazandırmaya kendimizi endeksledik. Bu yüzden ilkleri hep bizlerle duyacak ve bizlerle yaşayacaksınız. Bugünlere gelmemizde emeği olan kıymetli çalışama arkadaşlarımıza ve değerli müşterilerimize teşekkürü bir borç bilirim. Bizden hep daha fazlasını beklemeleri bizim hep daha ilerisini hedeflememizin önünü açmıştır.

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

banner50