banner5

Türkiye’nin ilk diyet ve diyabet fırını Konya’da

Enzime dirençli nişasta üretebilen tek tesis olma özelliğine sahip olan Demirpolat Şirketler Grubu, ürettiği diyet ve diyabetik unlardan ekmek, pasta, simit ve poğaça çeşitleri de çıkardı.

13 Eylül 2018 Perşembe 15:50
Türkiye’nin ilk diyet ve diyabet fırını Konya’da

Un sektörünün dev firması Demirpolat Şirketler Grubu, yaptığı ar-ge çalışmaları ile sektörde insan sağlığını önceleyen yeniliklere imza atmaya devam ediyor. Bu kapsamda Türkiye’de ilk ve tek enzime dirençli nişasta üretimini gerçekleştiren Demirpolat Şirketler Grubu, endüstriyel üretimini sıcak satışa çevirmeyi başardı. ‘Masum Beyaz’ adlı bir işletme açan Demirpolat Şirketler Grubu, bu işletmesinde diyet ve diyabetik unların yanı sıra bu unlardan mamul hale getirilen ekmek, pasta, börek, tatlı, simit, poğaça ve gevrek çeşitlerini satışa sundu. Enzime dirençli nişasta bazlı üretimi, bunun sağlığa etkilerini, diyet, diyabetik ve çölyak hastalarının gönül rahatlığı ile tüketebilecekleri ürünleri, bu pazarın dünden bugüne gelinen sürecini ve yarınını firma yetkilileriyle konuştuk.

Demirpolat Şirketler Grubu bünyesinde açılan Masum Beyaz adlı işletmenin diyetisyeni Beyhan Koyuncu, Türkiye’nin ilk diyet ve diyabet fırınının Konya’da hizmet vermeye başladığını dile getirdi. 

TÜBİTAK MAM Gıda Enstitüsü laboratuvarlarında geliştirilen Enzime Dirençli Nişastanın endüstriyel üretimi, Demirpolat Şirketler Grubu ve TÜBİTAK MAM iş birliği ile Türkiye’ye kazandırıldı. Türkiye’nin ilk Enzime Dirençli Nişasta üretimini gerçekleştiren Demirpolat Şirketler Grubu yine bir ilke imza atarak diyet ve diyabetik unlarla gelecek on yıllların en büyük sorunlarından biri olan obezite ve diyabetle mücadeleye katkıda bulunmak amacıyla  Masum Beyaz Diyet ve Diyabetik Fırını’nı Konya’ya kazandırarak şehrin ekonomik ve sanayi açısından gelişmesine de büyük katkı  sağlamaya devam ediyor. 

“YÜZDE 98± SAFLIKTA ENZİME DİRENÇLİ NİŞASTA ÜRETEBİLEN TEK TESİSİZ”  

Herkes için sağlık diyerek yola çıktıklarını ifade eden Masum Beyaz Diyet ve Diyabetik Fırın’da Diyetisyen olarak çalışan Beyhan Koyuncu, Demirpolat  Şirketler  Grubu’nun, uzun yılların birikim  ve deneyimini, yeni bir ürün grubu oluşturarak taçlandırmayı amaçladığını söyledi. Bu doğrultuda, TÜBİTAK MAM Gıda Enstitüsü’nde 3.5 yıllık bir çalışmanın sonucunda geliştirilen “enzime dirençli nişasta (EDN)” bileşeninin üretim lisansı alındığını belirten Beyhan Koyuncu, “Enzime Dirençli Nişasta Üretimi Projesi, TÜBİTAK tarafından doğrudan finansmanı sağlanan nadir gıda projelerinden biridir. Doğada 5 türde bulunan Enzime Dirençli Nişasta’nın en değerli türü olan Tip 4 üzerine yoğunlaşmış ve TÜBİTAK Bilim Komitesi’nin onayının ardından proje uygulamaya konulmuştur. Demirpolat Şirketler Grubu tarafından bu proje ile dünyanın ilk ve tek yüzde 98± saflıkta Enzime Dirençli Nişasta üretebilen tesisi  Konya’ya kazandırılmıştır. Dünya’da bizim dışımızda dirençli nişasta üretimi yapan 4 büyük fabrika daha bulunuyor. Bu fabrikalar yüzde 65-70 saflıkta dirençli nişasta üretirken biz yüzde 98± saflıkta dirençli nişasta üretimini gerçekleştiriyoruz ve aynı zamanda yurt dışına un ihracatında hatırı sayılır bir paya sahibiz, dünyanın 78 ülkesine ihracat gerçekleştiriyoruz” diye konuştu. 

NİŞASTA NEDİR? ENZİME DİRENÇLİ NİŞASTA NEDİR?

NİŞASTA: Nişasta, bitkilerde fotosentezin temel ürünü olarak ortaya çıkar. Glikoz zincirlerinden oluşan bir karbonhidrattır. İnsan beslenmesinin temelini oluşturur. Enerji kaynağıdır. Buğday, mısır, pirinç ve patates gibi birçok bitkisel ürünün ana bileşenidir. Karbonhidrat kaynağı unlu mamuller tüketildiğinde, içeriklerindeki bol miktarda nişasta vücuda alınır. Sindirim ağızda, amilaz enzimi ile başlar ve ince bağırsaklarda çok hızlı şekilde gerçekleşir. Sindirime uğradıktan sonra, glikoz (şeker) moleküllerine dönüşür ve hızla kana karışır.

Pankreastan salgılanan insülin hormonu tarafından hücrelere tanıtılır ve hücre içine girerek hücrelerin faaliyetlerini gerçekleştirmeleri için gerekli enerjiyi sağlar. Kanda serbest dolaşan şekerin yüksekliğinin kısa ve uzun dönemde ciddi zararları vardır.

Kısa dönemde zararları; yorgunluk, güçsüzlük, uyku hali, sık idrara çıkma, susama, baş ağrısı

Uzun dönemde zararları; diyabet, görüş problemleri, zayıflamış bağışıklık sistemi, sinir hasarı, ateroskleroz (damar sertliği), böbrek yetmezliği Hekiminizin kan şekerinizi düzenli ölçüp kontrol altında tutma gayreti, sizi bu zararlardan korumak içindir.

ENZİME DİRENÇLİ NİŞASTA: Amilaz enzimi ile sindirime uğramayan, bu yüzden ince bağırsakta emilimi olmayan nişasta tipidir.

Bu özelliğinden dolayı;

• Kan şeker seviyesinin kontrolünde 

• Diyabet ve Kolon kanserinin önlenmesinde 

• Mide bağırsak sağlığının iyileştirilmesinde 

• Ayrıca kilo kontrolü üzerine olumlu etkileride vardır.

Diyet lifin insan sağlığı ve beslenmesindeki rolü çok yüksektir. Enzime dirençli nişasta iyi bir diyet lif kaynağıdır. Diyet lifin eksikliğinden kaynaklanan hastalıklara karşı bir önlem olarak, günlük diyetlerde lif içeriği yüksek gıdalar önerilmektedir.

EDN ince bağırsaktan emilmeyerek uzun süre tokluk hissi vermesinden dolayı, diyet liflerden daha çok tercih edilmektedir.

Araştırmalar gösteriyor ki; EDN miktarı arttıkça, gıdaların glisemik indeksi düşmektedir. Bu durum genel olarak sağlıklı yetişkin bireyler için de bir kilo kontrolü avantajı sağlamaktadır. EDN kullanımı depo yağlarının kullanımını artırmaktadır.

EDN diyet gıdaların önemli bir bileşeni olmakla birlikte, aynı zamanda fonksiyonel beslenmenin de önemli bir parçasıdır.

“TÜRKİYE’NİN PEK ÇOK ŞEHRİNDE, ÜRÜNLERİN TAMAMINA ULAŞILABİLECEK”

Realife ürünlerinin belirleyici özelliği, glisemik indeksin geleneksel beyaz un ve tahıl nişastasından yüzde 30 daha düşük olmasıdır. Bunu, içeriğindeki enzime dirençli nişasta (EDN) ile sağlar. Enzime dirençli nişasta, sindirim sistemindeki enzimler tarafından parçalanmaya ve sindirilmeye karşı direnç gösteren bir nişasta çeşididir. Böylece Realife ürünlerini tüketen diyabet ve obezite hastaları, vücutlarına daha az şeker ve enerji alarak, rahatsızlıklarının etkisini azaltabilirler.

Evet, Realife’ın içeriği harikadır. Ancak bir sorun vardır. Masum Beyaz’a giden kırılma da burada başlar. Beyaz un ve tahıl nişastasından tamamen farklı olan ürünleri merak eden ya da satın almak isteyen tüketiciye doğrudan ve kolay yoldan ulaştırılmalıdır. Tüketici ürünü yakından görmeli, tatmalı, koklamalı ve onu tanımalıdır. İşte tam da bu noktada, tüketicinin Realife ürünlerine ve ürünlerden elde edilecek unlu mamullere ulaşmasını sağlayan bir fikir ortaya çıkar: Türkiye’nin ilk diyet ve diyabet fırınını kurmak!

Geleneksel beyaz undan ve nişastadan elde edilen ürünlerin zararını büyük oranda düşüren Realife ürünleriyle, tüketicinin hayatında daha dengeli bir karbonhidrat alanı sağlama fikri Masum Beyaz’ın en büyük ilham kaynağı olmuştur. Ancak satış yelpazesi sadece Realifeürünleriyle sınırlı değildir. Düşük enerji içeren, diyet ve diyabet ile uyumlu birbirinden farklı daha pek çok tada kolaylıkla ulaşmak mümkün olacaktır.

Ayrıca Glütensiz ürün çeşitlerimiz ile de gerek çölyak gerek ise fenilketonüri hastalarının da beslenmelerine katkı sağlıyoruz.

Kısaca sağlıklı yaşamayı hedefleyen ve hayatlarında diyet programı uygulayan veya uygulamak zorunda olan herkes için ideal ürün çeşitliğine sahibiz.

Kısa zaman içinde online satışımızın (www.masumbeyaz.com) yanı sıra Konya’dan başlamak üzere Türkiye’nin pek çok şehrinde, ürünlerin tamamına direkt olarak ulaşılabilecektir. Geleneksel beyaz unun ve nişastanın dayanılmaz ağırlığından kurtulmak ve nitelikli diyet, diyabetik ve glütensiz  ürünlere ulaşmak isteyen herkesi; Masum Beyaz satış noktalarımıza ve online satış merkezimize bekliyoruz.

“UZAY TEKNOLOJİSİ İLE ÜRETİLEN KURU MEYVELERİMİZ VAR”

Fırındaki tüm bu ürünlerin Realife unları ile üretildiğini belirten Koyuncu,  “Realife, diyabet ve obezite problemleri yaşamakta olan ya da sadece sağlıklı bir beslenme alışkanlığını edinmek isteyen tüketiciye yönelik olarak üretilen ve enzime dirençli nişasta (EDN) içeren bir üründür.Realife unlarında bulunan enzime dirençli nişasta sağlık üzerinde oldukça faydalıdır. Kolon sağlığı üzerine yoğun bir lif kaynağıdır. Kolon kanserini önlemeye yardımcı olduğuna dair çalışmalar mevcuttur. Diyabet üzerine etkileri, ince bağırsaktan hızla sindirilip kana karışmadığı için kan şekerini ani yükseltmez. Kandaki düşük glikoz konsantrasyonu ile birlikte insülin hormonu seviyesi azalmakta. Realife Un aynı zamanda diyet lif olarak sınıflandırılmaktadır ve diyet liflere benzer özellikler göstermesi nedeniyle tokluk hissini arttırması ve kilo kontrolüne olumlu etkileri bulunmaktadır. Poğaça çeşitlerimiz hem diyet yapanlar hem de diyabetikler için uygundur. Tatlı ve tuzlu kurabiyelerimiz, makarna, erişte,  gevrek, su böreği, diyabetik baklava ve uzay teknolojisi ile üretilmiş kuru meyvelerimiz mevcuttur” dedi. 

Masum Beyaz Fırın ürün çeşitliliği ile hazır ve Tüm Türkiye’de franchise ön başvuru taleplerini almaya başladı. Yakın zamanda bir çok şehirde satış noktalarımızı da kurulacak.

İhsaniye Mahallesi Vatan Caddesi üzerinde bulunan Masum Beyaz Fırın ile ilgili daha fazla bilgi www.masumbeyaz.com adresinden temin edilebilir.

HABER: RASİM ATALAY

Son Güncelleme: 13.09.2018 16:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
faruk ıldırar 2021-01-13 12:33:09

yeriniz tam olarak nerde

Avatar
faruk ıldırar 2021-01-13 12:33:37

yeriniz tam olarak nerde

Avatar
Mehmet özkendirci 2022-11-26 07:55:46

Adres

Avatar
Yasemin 2023-01-01 17:17:15

Böyle bir yere çok ihtiyaç vardı adresinizi öğrenebilir miyim?

banner64

banner50