banner5

Sorunları bir araya getirip çözmek lazım!

Türk İletişim Profesörü Gazeteci Yazar Korkmaz Alemdar, gazetelerin zor şartlar altında Anadolu’da yurttaşın ihtiyaç duyduğu bilgiyi ulaştırmaya çalıştığını ifade ederek, “Kısa, orta ve uzun vadeleri planların yapılması gerekiyor. Bu planların yapılmasında ise birinci derece hükümet sorumlu” dedi.

25 Mayıs 2022 Çarşamba 10:47
Sorunları bir araya getirip çözmek lazım!

Yenigün Gazetesi olarak, Anadolu’da basının sesi olmaya devam ediyoruz. Basının özellikle yerel medyanın sorunlarını dile getirirken, çözüm noktasında gazeteci temsilcilerinin sesi olmayı sürdürüyoruz. Türk İletişim Profesörü Gazeteci Yazar Korkmaz Alemdar, basının içinde bulunduğu şartlar değerlendirildiğinde çok zor bir dönemden geçtiğini anlattı. Korkmaz, Anadolu’da yerel medyanın büyük ekonomik sıkıntılar çektiğini ve bunları yetkili mercilerin sorumluluk üstlenerek çözmesi gerektiğini kaydetti. Yerel medyaya sahip çıkılmasının önemli olduğunu dile getiren Alemdar, “Basın içinde bulunduğu koşullar, çalışma ortamı ve ekonomik gelişmelerden doğal olarak çok etkilendi. Türkiye’de basın sektörünün dışa bağımlılığı konusunda herhangi bir çalışma yapılmadığı için plansız, programsız bir çalışma yürütülüyor. Tabi bunun maliyete yaptığı etkiler ekonomi kötüye gidince daha da anlaşıldı. Şimdi pek çok yerde, gazeteler kendi planlamalarını yapmak istiyor. Aslında gazetelerden önce gazeteleri yaşatmak sorumluluğunu taşıyan hükümetlerin bu hesabı yapması lazım. Yani eğer bir ilde 10 gazete varsa, bunların ayrı matbaalarının olup olmaması gerektiğini, ya da nasıl basılacağı konusunda bir çalışma yürütülmesi lazım. Hükümetler maalesef basının içinde bulunduğu sıkıntıları dikkate almıyor. Plan program yapmak yerine günlük kararlarla olayları götürmeye başladılar. Yerel basın ekonomik sıkıntı çekmeye başlayınca, sayılarını azaltmak hatta bir araya getirerek iş adamlarının satın alması gibi birtakım gelişmeler ortaya çıktı. Ekonomik sıkıntıların gazetelerde oluşturduğu olay basın özgürlüğünün, basının kamu yararına çalışan bir meslek olarak hayatını sürdürmesinin önüne çok ciddi engeller getirmeye başladı.  Yani maalesef bütün bunlar yaşandıktan sonra bir günde bu sorunları aşmak kolay değil. Kısa, orta ve uzun vadeleri planların yapılması gerekiyor. Bu planların yapılmasında ise birinci derece hükümet sorumlu. Hükümet basın kartlarını gazetecileri verip vermeme konusunda rahatsız etmek yerine, temel meselelerde ne yapılabileceğinin konusunu kendisi gözden geçirmelidir” dedi.

‘EKONOMİK SIKINTI İŞLEVE ENGEL OLUYOR’

Meslek Yasasının sektöre büyük bir katkı sağlayabileceğini ifade eden Alemdar, “Yerel basın ve onun örgütleriyle konuşmalıdır. Buradan sağlıklı bir çıkış nasıl olabilir meselesini dikkat etmek gerekiyor. Basın Meslek Birliği’nin bir an önce kurulması gerekiyor. Yani gazeteciler meslek örgütü kurmak sorunları bir günde halletmez ama, gazeteciliğin meslek haline gelmesi adına bir girişimde bulunmak gerekiyor. Çünkü ne yazık ki gazetecilik bir meslek olarak kabul edilmiyor. Sadece sorunları olan, hükümetten yardım talep eden bir sektör gibi algılanıyor. Gazetecilik kimseden para isteme mesleği değildir. Gazeteciler Anadolu’da yurttaşın ihtiyaç duyduğu haberi ve bilgiyi üretmeye çalışıyor. Eğer bu çalışmalarda bir problem varsa onlar da oturulur konuşulur. Ekonomik olarak yaşanan sıkıntılar gazetelerin işlevini yerine getirmelerine engel oluyor. Ekonominin dışa bağımlılığı konusundaki artış, üretim yapılamaması da sorundur. Gazetelerin ihtiyaç duyduğu bütün malzemeler ithal olarak geliyor. Rusya- Ukrayna arasın şimdi savaş var ve bu ülkelerle ticaret yapıyoruz. Peki kâğıt gelmezse gazeteler ne olacak? Ülkeyi yönetenlerin bunları düşünmesi gerekiyor.  Plansız, programsız bir durum olmaması gerekiyor. Yerel gazeteler bağımsızlığı desteklemiş, milli mücadelede halkın gücünü toplanması adına katkıda bulunmuştur. En zor koşullarda bile biz bu gazeteyi çıkardık. Geldiğimiz nokta ise içler acısı. Sanki gazeteler para dileniyor. Paraları sağda solda harcıyorlarmış gibi bir algı oluyor. Bu yüzden gazetecilerimizin de bilinçlenmeye ihtiyacı vardır. Bir haberi nasıl başka yerlere ulaştıracağım meselesini de çözmemiz lazım. Gazetecilik mesleği yurttaşın ihtiyaç duyduğu haberi taşıma mesleğidir. Haberi anlatmaktır. Günümüzde bu internet aracılığı ile bu yapılıyor. Peki hayatında haber yazmamış bir insan, teknoloji kullanabiliyorum diye, hiç deneyimi olmayan bir alana girebilir mi? Girmemesi gerekiyor. Bu ülkeye teknoloji gelmişse, bununla alakalı yasal düzenlemeyi yapmak yurttaşın görevi değil, hükümetin görevidir” diyerek sözlerini tamamladı.

SAMET AKTAŞ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

banner50