banner5

İmam Hatip ruhuna dikkat çektiler

Selçuklu Belediyesi’nin katkılarıyla, Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) himayesinde geleneksel olarak “Yeni normal” temasıyla düzenlenen hikaye yarışmasının ödül töreni gerçekleştirildi. Düzenlenen programda İmam Hatip ruhuna dikkat çekildi

23 Eylül 2021 Perşembe 15:14
İmam Hatip ruhuna dikkat çektiler

Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) ile Selçuklu Belediyesi iş birliğinde düzenlenen 9. Geleneksel Hikaye Yarışması'nda dereceye giren imam hatipli öğrencilere, ödülleri törenle verildi. Selçuklu Kongre Merkezi'nde düzenlenen ödül törenine TİMAV Genel Başkanı Abdullah Ecevit Öksüz, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KONESOB) Başkanı Muharrem Karabacak, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, Konya İl Müftü Yardımcısı Abdullah Yalman, Önder Konya İmam Hatipliler Derneği Başkanı Arif Bağcı ile TİMAV Yönetim Kurulu Üyeleri ile çok sayıda öğrenci katıldı.

İMAM HATİP NESLİ KENDİ HİKAYESİNİ KENDİ YAZABİLEN BİR NESİLDİR

Düzenlenen programın açılış konuşmasını gerçekleştiren TİMAV Başkanı Abdullah Ecevit Öksüz, imam hatip neslinin kendi hikayesini kendi yazabilen bir nesil olduğuna dikkat çekerek, “TİMAV olarak özelde İmam Hatipler, genelde ise din eğitimi, gençlik ve sosyal politikalar alanında bilgi, düşünce ve strateji üretmek gayesi ile faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Faaliyetlerimizin çerçevesi neticesinde birçok başlığımız hem milletimizin hem ümmetin enerjisi hüviyetinde olan ve salonu da yoğunluk ile dolduran gençliği ilgilendiriyor. Gençliğe yönelik yapılmış olan çalışmaların hem bugüne hem de geleceğe hem de ahirete en büyük yatırım olduğunu değerlendiriyoruz. Bu faaliyetlerimiz çerçevesinde en önemli başlıklardan bir tanesi de 9 yıldır devam eden hikaye yarışmaları. Herkesin bir hikayesi var. Her milletin bir hikayesi var. Her topluluğun bir hikayesi var. Ama bazı topluluklar ve milletler kendi hikayelerini kendileri yazar. Bazılarının hikayelerini de başkaları yazar. İmam Hatip neslinde yapmış olduğumuz hikaye yarışmasının temelinde yatan ruh hali imam hatip nesli kendi hikayesini kendi yazabilen bir nesildir. Dünyada kendi hikayemizi yazabiliyorsak da ve kendi hikayemizin öznesi olabiliyorsak da onu da bir İmam Hatiplinin liderliğinde, öncülüğünde ve önderliğinde yazabiliyoruz. Allah ondan razı olsun. İmam Hatip neslinin kendi hikayesini yazdığını, İmam Hatip neslinin kendi değerlerini yaşattığını, İmam Hatip neslinin kendi inançlarına sahip çıktığını hepimiz biliyoruz ve ahnel nakil yaşıyoruz” dedi.

‘İMAM HATİP NESLİ TÜM BİLİNÇ VE SORUMLULUĞUYLA DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYOR’

Son dönemde toplumda bir “z kuşağı” tanımının yapıldığını ve bu kuşağının ilgi alanlarının farklılaştığını ifade eden bir yaklaşım olduğunu ifade eden Öksüz, “Bu kuşağın sorumluluk almadığından bahsediliyor, bu kuşağın büyükleri ile iletişim kurmasında problem yaşadığından bahsediliyor, inanç değerlerinin ciddi manada deforme olduğundan bahsediliyor. İşte İmam Hatip nesli burada ve hikâye kitaplarınızda da olduğu gibi İmam Hatip nesli tüm bilinç ve sorumluluğuyla değerlerine sahip çıkıyor.”

‘İYİ Kİ İMAM HATİPLİYİM’

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca lakabıyla tanınan Ahmet Mahmut Ünlü’nün katıldığı bir televizyon programında İmam Hatiplere yönelik sözlerine Başkan Öksüz, cevap verdi. Başkan Öksüz “Geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalında bir beyefendi tüm vatandaşlara; ‘Çocuklarınızı İmam Hatiplere ve İlahiyatlara göndermeyin, diğer okullara gönderin daha az hasarla yetişirler’ diye seslendi. Bunu da bir din insanı formatı ile söylüyor. Din adına pert kaydı olanların imam hatiplere hasarlı demek ne haddinedir ne de hakkınadır. Elbette İmam Hatiplilerin içerisinde de ufak tefek çiziklerimiz olacaktır ama bu bir hasar, asla ve asla değildir. Özellikle zihinsel ve gönül perspektifinden perti bulunanların asla ve asla ilgi alanı değildir. Ben sizlere diyorum ki; iyi ki İmam Hatiplisiniz, iyi ki İmam Hatipliyim, iyi ki tüm evlatlarım İmam Hatipli. İnşallah önümüzdeki yıllarda da iyi ki İmam Hatipliler kendi hikayelerini yazmaya, Türkiye'de üniversite yerleştirmelerinde, lise yerleştirmelerinde birincilikler elde etmeye rekor kırmaya devam edecekler. Yine İmam Hatiplerin hem ümmetin hem insanlığın hem de kendisini öldürmeye gelenlerin kendisinde dirilen insan olmaya devam edeceklerini canı gönülden ifade edebiliyorum. Bugüne kadar hikaye yarışmalarımızın kurumsallaşarak, gelişerek, büyüyerek devamında katkı ve emeklerinden dolayı öncelikle hikaye yarışmamıza katılan tüm öğrencilerimize, organizasyonu yapan tüm ekibimize ve özellikle de program ve proje ortağı olarak sürekli desteğini yanımızda hissettiğimiz Selçuklu Belediyemize ve Selçuklu Belediyemizin hükmü şahsiyetinde Ahmet Pekyatırmacı başkanımıza şükranlarımızı teşekkürlerimizi sunuyorum “diye konuştu.

‘GELECEĞİN BÜYÜK YAZARLARI BU KOLTUKLARDA OTURUYOR’

Zor zamanlarda konuşanların hep İmam Hatipliler olduğunu ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, “Dinimizin ilk emri olan “Oku”yu anladıktan sonra okumanın ne olduğunu anlatmaya gerek yok. Siz onu en güzel şekilde biliyorsunuz. Okuyan insanın yazması, yazan insanın da konuşması gerekiyor. Böyle bir nesil zor zamanda konuşacak zor zamanda ortaya çıkacak. İşte siz onlardan birisiniz. Ben hepinizi ayrı ayrı tebrik ediyor, kutluyorum. İnanıyorum ki geleceğin büyük yazarları bu koltuklarda oturuyor. Bu başlangıç bu temel atma önemli bir temel atmadır, çok değerlidir. İnşallah önümüzdeki yıllarda buradan ulusal, uluslararası alanda yazarlar, şairler ortaya çıkacak ve İmam Hatip nesli olarak Türkiye'nin zor zamanında ya destek vermem gereken yerde görevimi yapıyorum şuuru samimiyeti ve başarısıyla görevini yapmış olacak. Emeği geçen herkese ben teşekkür ediyorum.” dedi.

‘İMAM HATİP NESLİNİN TEK DERDİ VATANINA HİZMET ETMEK’

Güzel bir nesil yetiştiğine vurgu yana Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş da, " Türkiye'nin bir çok yerinde hikaye yazan gençlerimiz var. Böyle bir dönemde, elektronik ortamda, dijital çağda böyle bir zamanda hikaye yazmak, bununla ilgili dertlenmek ve yarışmaya göndermek bizim neslimizin ne kadar güzel bir nesil olduğunun en büyük ispatlarından bir tanesi. Bu ülkede imam hatipliler; annesini babasını sevip sayan, mahallesindeki komşusuna hürmet edip onların ihtiyacını gideren, Allah'ını, Peygamberini bilen, hak hukuk dahilinde helal haram kaygısıyla, vatanına milletine olan sorumluluğunu hangi görevde bulunursa bulunsun layıkıyla yapmaya çalışan bir nesildir. İmam Hatip nesli Allah korkusuyla bugün bizlerin olduğu gibi hizmet etmeye çalışmaktan başka bu ülkeye başka hiçbir şey yapmadı. Yani zerre miktar, tırnağımızın ucu kadar bile bu ülkeye bizden bir zarar gelmedi. Hizmet etmekten başka, vatan millet için en ön saflarda koşmaktan başka işimiz olmadı. Yıllarca İmam Hatipliler ile uğraşıldı, İmam Hatip nesli dinini, Allah'ı, Peygamberi yalın bir şekilde başka hiçbir yancı bir kuvvete bağlı kalmadan öğrenen bir nesil olduğundan bazı grupların hiçbir zaman işine gelmedi. Bugüne kadar uğraşanlar olduğu gibi bundan sonrada uğraşanlar hep olacak. Cumhurbaşkanımızdan başlayıp, bakanlarımızdan, bakan yardımcılarımızdan, vekillerimizden, başkanlarımızdan tutun ülkemize hizmet aşkıyla çalışan nesle baktığınız zaman çoğunluğu İmam Hatipli. Okullar arası ayrımcılık yapılmasını biz kabul etmiyoruz. Tüm okullar bizim okullarımız, çocuklar bizim çocuklarımız. Nerede okursanız okuyun, vatanına milletine bağlı, Allah'ını, Peygamberini ver kitabını bilen ve bu düsturda yaşayan insanlar olmaktır. İyi ki varsınız. Hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum" şeklinde konuştu.

‘BİZİM MİLLETİMİZ HEP KENDİ HİKAYESİNİ KENDİSİ YAZMIŞTIR’

Sözlerine “Bizim milletimiz hiçbir zaman hikayesi yazılan bir millet olmadı, kendi hikayesini yazdı” diyerek başlayan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Yakın geçmişimizde maalesef bizim hikayemizi yazmaya çalıştılar ama başarılı olamadılar. Başarılı olamamalarının sebebi bu. İmam Hatip neslinin en büyük savunucusu, en büyük dava insanı da şu anda Amerika'da Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda Dünya beşten büyüktür diyor ve bütün dünyaya sesleniyor biz kendi hikayemizi kendimiz yazıyoruz diyor ve bu hikayeyi yazarken de bütün dünyaya bunu anlatırız diyor. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde burada bugün görev alıyor olmaktan, bugün sizinle birlikte olmaktan duyduğum mutluluğu onuru gururu ifade etmek isterim. İyi ki var. Rabbim başımızdan eksik etmesin, hizmetlerini görevlerini daim etsin diye dua ediyorum. Bizim davamız hakkı temsil etmek, hakkı tutup yükseltmek. Onun için bizim kimseyle bir kavgamız, telaşımız yok. Bütün mücadelemizde adaleti savunuyoruz, hakkı Allah'ın kanunlarını savunuyoruz ve bu manada bütün yeryüzü coğrafyasına hakkı, adaleti getirmek, bu düzeni devam ettirmek için üzerimize ne düşerse onu yapmanın gayreti çabası içinde olmak istiyoruz. Bizi belli bir coğrafyaya hapsetmek istediler, bizi belli bir sınırın içinde tutmak istediler ama bugün elhamdülillah artık bizim sınırlarımız yeryüzü coğrafyası. Bütün yeryüzü coğrafyasında Türk milletinin, Müslümanların İslam'ın izleri var ve gururla bu işleri devam ettiriyoruz gururla bu izleri taşıyoruz.” dedi

‘İMAM HATİP NESLİ HER ALANDA BİZİ TEMSİL ETMEYE DEVAM EDECEK’

Pandemi şartlarına rağmen bu yarışmanın düzenlenmesinin oldukça önemli olduğuna değinen Başkan Pekyatırmacı “TİMAV hikaye yarışması geleneksel leşti dokuzuncusu düzenleniyor bu zamana kadar bu yarışmaların düzenlenmesinde başta TİMAV başkanımızın ve ekibinin çok büyük gayretleri ve çabaları var. En zor şartlarda bile yılmadan bu yarışmaları devam ettirdiler, gençlerimize ulaştılar. 200 katılımla bu yarışma gerçekleşmiş daha henüz pandemi bitmedi pandeminin bu şartlarına rağmen gençlerimizin bu kadar yoğun bir katılımla bu yarışmaya teveccüh göstermeleri bizi ayrıca memnun etti. Tekrar TİMAV genel başkanımıza ve ekibine bu gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Yarışmaya katılan bütün öğrencilerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Yarışmada derece alan öğrencilerimize ödül vereceğiz ama bizim gözümüzde bütün öğrencilerimiz aslında derece almış vaziyette hepsini ayrı ayrı tebrik ediyorum Rabbim gayretlerinizi, azimlerinizi artırsın” dedi. Dokuzuncusu düzenlenen TİMAV Hikaye Yarışmasında dereceye girenler şu şekilde; Hazal Türk – Ordu – Gölköy AİHL’den “RAHMİ’NİN YÜZÜNDEKİ GÜLÜMSEME” adlı öyküsüyle birinci. Saliha Zeliha Çekiç – İstanbul – Şehit Şirin Diril Kız AİHL’den “HİÇBİR ŞEY DEĞİŞTİ Mİ?” adlı öyküsüyle ikinci, Yunus Emre Gençelli Afyonkarahisar Hattat Ahmet Karahisari AİHL’den “KORONA GÜNLERİNDE UMUT” adlı öyküsüyle üçüncü oldu. Ayrıca yarışmada 5 mansiyon ödülü de takdim edildi. Program dereceye giren öğrencilerin ödüllerinin verilmesi ve hatıra fotoğrafı çekilmesi ile son buldu.

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner50