banner5

Hizmet Petrol, elektrikli araçların da gözdesi olacak

Kendini yenileyen ve geliştiren bir anlayışla büyümeyi sürdüren Hizmet Petrol, artan hibrit ve elektrikli araç sayısını göz önüne alarak, elektrik şarj istasyonu olabilecek bir altyapının hazırlığını şimdiden yapmaya başladı

22 Ağustos 2022 Pazartesi 09:33
Hizmet Petrol, elektrikli  araçların da gözdesi olacak

1999 yılından buyana Üçler Mezarlığı bölgesinde hizmet veren Hizmet Petrol, sektörde adından söz ettirmeye devam ediyor. Hizmet ağını genişletmeyi planlayan Hizmet Petrol, bu kapsamda 2019 yılında Akören Yolu’nda ikinci şubesini açtı. Yeni şubeler açarak büyümeyi hedefleyen Hizmet Petrol, kaliteden ve memnuniyet anlayışından vazgeçmeden, sektördeki ilerleyişini sürdürmeyi amaçlıyor. Hedefleri ve sektöre dair değerlendirmelerde bulunan Hizmet Petrol Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Yellice, “Bir petrolcünün en büyük hedefi istasyon sayısını artırmaktır. Biz de Hizmet Petrol olarak, istasyon sayımızı artırma hedefiyle yolumuza devam ediyoruz” dedi.

Hizmet Petrol’ün hizmet anlayışından ve hedeflerinden bahseder misiniz?

Hizmet Petrol 19978 yılında Üçler Mezarlığı civarında kurulan bir firma. Yaklaşık 25 yıldır akaryakıt satışımız var. Otomatik yıkama hizmeti veriyoruz. Bölgemiz aktif bir bölge. Bunun dışında vatandaşlarımızın memnuniyetini sağlayacak farklı hizmetler de veriyoruz. Vatandaşlarımıza her konuda destek vermeye çalışıyoruz. Sarıkız Mevkii’nde de 2019 yılında bir petrol istasyonu açtık. Orada da benzin, motorin, LPG ve madeni yağ satışıyla bölgedeki vatandaşlarımıza hizmet veriyoruz. Bir petrolcünün en büyük hedefi istasyon sayısını artırmaktır. Biz de Hizmet Petrol olarak, istasyon sayımızı artırma hedefiyle yolumuza devam ediyoruz.

İstasyon sayımızı artırma hedefiyle yolumuza devam ediyoruz dediniz. Şuan hedeflediğiniz bir bölge veya lokasyon var mı?

Bizim amacımız yeni bir istasyon açacaksak, şehir merkezinde olması. Şehir dışındaki istasyonlar biraz daha zayıf kalıyor ve masrafı çok oluyor. Bir de uzak olduğu için git-gel sorunu yaşanıyor, kontrolü zor oluyor. Bu anlamda, yeni istasyonumuzu şehir içi için planlıyoruz.

Son yıllarda hibrit veya elektrikli araç sayısında ciddi bir artış var. Uzmanlar önümüzdeki yıllarda bu artışın hızlanacağını söylüyor. Bu konuda siz petrol istasyonu olarak bir hazırlık yapıyor musunuz?

Elbette. Günün şartlarına ve gerekliliklerine ayak uydurmak zorundayız. Bu anlamda, sizin de bahsettiğiniz üzere elektrikli araç sayısında artışlar yaşanıyor. Biz de petrol istasyonu olarak elektrikli araçlara şarj hizmeti vermek için altyapı çalışmalarımızı hızlandırmış durumdayız. Bu konunun biraz daha olgunlaşmasını bekliyoruz. Devletimiz bu konuda ruhsat aşamasını netleştirince, belgelendirmelerin nasıl olacağı belli olunca, biz de petrol istasyonu olarak bu konuda hemen yatırımlarımızı yapacağız.

Akören Yolu üzerinde, Sarıkız Mevkii’nde bir şubemiz var. Burası daha çok kırsal bölgeye hizmet veriyor. Dolayısı ile buradaki istasyonunuzda çiftçiye nasıl bir avantaj sunuyorsunuz?

Biz Hizmet Petrol olarak zaten piyasaya göre daha uygun rakamlarla akaryakıt sunuyoruz. Çiftçinin en önemli girdisinin akaryakıttan oluştuğunun farkındayız. Bu anlamda, Sarıkız’daki istasyonumuzda yüklü alım yapan çiftçilerimize ekstradan yüzde 3 ila 5 arasında değişen indirimler de uyguluyoruz. Bu yolla çiftçimize destek vermeye çalışıyoruz.

Döviz kurunun yükselmesi düşmesi akaryakıt fiyatlarını doğrudan etkiliyor. Bu iniş çıkışlar nedeniyle de akaryakıt istasyonlarının zor dönemden geçtiğini duyuyoruz. Bu konuda neler söylersiniz?

Petrol sektörü bu dönemde en ağır darbeyi alan sektörlerden biri. Bu 2-3 yıllık süreç içerisinde Türkiye genelinde yaklaşık 5 bin istasyonun kapandığını biliyoruz. Kapanmalar halen sürüyor. Çünkü sektörün maliyetleri çok fazla. İşçi, vergi, elektrik giderleri çok ağır. Bizim yüzde 10 gibi bir kar marjımız var. Kar marjımız çok düşük. Biz fiyatlarımızı kafamıza göre yukarıya çekemiyoruz. Devletin belirlediği rakamlar doğrultusunda satış yapmak zorundayız. Dolayısı ile, maliyet artışlarıyla doğru orantılı olarak bizim kar marjlarımızda bir artış söz konusu olmuyor. Bu da bizi zorluyor. Zarar eden çok fazla istasyon var. Akaryakıt piyasasının yükselmesini biz asla istemeyiz. Çünkü fiyatların düşük olması bizim için her zaman daha iyi. Petrolün Türkiye piyasalarında sabit kalması, her sektörü olumlu etkiler. Çünkü tüm sektörlerde nakliye girdisi var. Bundan dolayı, aklınıza gelebilecek her ürüne akaryakıt fiyatlarının artmasıyla, nakliye yükü biniyor. Bizim devletten istediğimiz akaryakıt fiyatlarının sabit tutması. Eğer sabit olursa, okul servisleri fiyatlarını sabitleyebilir, nakliyeciler fiyatlarını sabitleyebilir. Dolayısı ile, devletimiz yıllık bazda bir fiyat sabitlemeye giderse, her sektör kendine göre bir planlama yapar ve fiyatlandırma oluşturur. Biz inişlerden çıkışlardan çok zarar ediyoruz. Ucuzken alsak da pahalıyken de alsak zarar ediyoruz.

Fiyatların yükselmesi satışlarınızı nasıl etkiledi?

Az önce de belirttiğim gibi biz fiyatların yükselmesini hiç istemeyiz. Çünkü fiyatlar ne kadar yükselirse, vatandaşların kullanımı da o derece azalıyor. Akaryakıt fiyatlarını son dönemde afaki bir şekilde yükselmesi nedeniyle Türkiye genelinde her petrol istasyonunun işi yüzde 20-30 dolaylarında düştü. Bu oran az bir oran değil.

Malum Türkiye, Karadeniz’de Akdeniz’de doğalgaz arama çalışmaları yapıyor ve belli bir miktar da keşif yapıldı. Özellikle Karadeniz gazının 2023’te kullanıma sunulması hedefleniyor. Burada şuna açıklık getirelim, bu gaz işlenerek araçlara uygun hale de getirilebiliyor mu?

Bu durum araç gazını etkilemiyor. Çünkü buralarda keşfi yapılan gazlar doğalgaz. Dolayısı ile araçlarda kullanılamıyor. Buradaki gazlar evlerde veya işletmelerde ısıtma olarak kullanılabilecek. Araçların kullandığı LPG olarak geçiyor. Dolayısı ile buradan çıkacak gazı araçlar yakamıyor. O yüzden bizim sektörü etkileyecek bir durum söz konusu değil.

Sektöre dair bundan sonraki süreçteki öngörüleriniz neler?

Ben fiyatların seçimden sonra düşeceğini inanıyorum. Doların düşeceğini bundan dolayı da akaryakıt fiyatlarının düşeceğini düşünüyorum.

Avrupa’yla kıyasladığımız zaman ülkemizdeki akaryakıt fiyatlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Buna tek tek ülke bazında bakmak lazım. Avrupa’da bizden daha pahalı akaryakıt kullanan ülkeler de var, daha ucuz kullanan ülkeler de var. Düşünüldüğü gibi Avrupa’da akaryakıt çok ucuz değil. Ortalamaya bakarsak, hemen hemen Avrupa’yla aynı rakamlarda akaryakıt kullanıyoruz diyebilirim.

ABDULLAH AKİF SOLAK

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

banner50