banner5
banner68

‘Her tüketici bir denetçi!’

Gıda üretimi yapılan tesislerden gelen çirkin görüntüler, insanları tükettikleri gıdanın güvenliği açısından tedirgin eder oldu. Gıda Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Hulusi Ada, güvenli gıda tüketimi için her tüketicinin aynı zamanda bir denetçi olduğuna dikkat çekti

15 Kasım 2020 Pazar 23:50
‘Her tüketici bir denetçi!’

Son günlerde sosyal medya hesaplarında gıda işletim tesislerinde çekildiği iddia edilen görüntülerin yayılmasının ardından tüketiciler gıda ve gıda güvenliği konusunda tedirgin olmaya başladı. Yayınlanan görüntülerin ardından insan sağlığını tehdit etmesi sebebiyle Tarım ve Orman Bakanlığı işletmelerde gereken incelemeleri yaparak, işletmelere ağır cezalar kesmesinin yanında işletmelerin faaliyetlerini de durdurabiliyor. Ancak tam bir denetim mekanizmasının sağlanması için bu konuda devlet politikalarının yanında vatandaşların da dikkatli olması gerekiyor. TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Hulusi Ada, gıda ve gıda güvenliği konusunda yaptığı açıklamada, vatandaşların da aynı zamanda bir denetçi olduğuna dikkat çekti.

GÜVENLİ GIDA TÜKETİMİ İÇİN HER TÜKETİCİ AYNI ZAMANDA BİR DENETÇİDİR

Gıdanın, insanlar tarafından yenilen, içilen ve yenilmesi, içilmesi beklenen işlenmiş, kısmen işlenmiş veya işlenmemiş her türlü maddeyi ifade ettiğini belirten Gıda Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Hulusi Ada, gıda güvenliğinin önemine dikkat çekti. “Gıda güvenliği her türlü bozulma ve hastalığa yol açan etkenlerden ari, sağlık açısından bir sakınca oluşturmayan, tüketime uygun ve besin değerini kaybetmemiş gıda maddesidir” diyen Ada, şöyle devam etti, “Tarım ve Orman Bakanlığı, güvenilir gıdayı beş ana başlık altında tanımlıyor. Güvenilir Gıda; Son tüketim tarihi geçmemiş, Muhafaza ve satış kurallarına uygun, Ambalajlı ve etiketi olan, Fiziksel, kimyasal ve biyolojik riskleri taşımayan, Gereği gibi hazırlanan ve korunan gıdadır. Günümüzde sağlıklı beslenme, dolayısıyla güvenilir gıda tüketimi önemli bir konudur. Sağlığımızı korumak ve güvenli gıda tüketmek için bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Hastalıklardan korunmada güvenilir gıda tüketimi çok önemlidir. Günümüzde özellikle de alım gücü düşük olan kesime yönelik olarak bazı fırsatçılar; merdiven altı, kayıtdışı, uygunsuz ürünleri, sokakta, dökme veya ambalajsız olarak, neredeyse hammadde fiyatına satacaklardır. Bu ürünlere itibar edilmemeli, satın alınmamalı ve tüketilmemelidir. Satın alınan gıdaların etiketlerinde Tarım ve Orman Bakanlığınca verilen kayıt veya onay numarasının olup olmadığının kontrol edilmesi ile tavsiye edilen tüketim tarihi, üretici firmanın adı ve adresi, içerik bilgileri, miktar ve fiyat bilgilerinin incelenmesi büyük önem taşımaktadır. Güvenli gıda tüketimi için her tüketici aynı zamanda bir denetçidir. Tüketiciler, gıda ile ilgili her türlü ihbar ve şikâyetlerini Alo 174 Gıda Hattı‘nı arayarak yapabilirler. Tarım ve Orman Bakanlığı, gelen ihbarlar sonucunda gerçekleştirdiği denetimlerin sonuçlarından başvuru sahiplerini bilgilendirmektedir.”

‘GIDA MÜHENDİSLERİNE GEREKEN ÖNEM VERİLMELİ’

Halk sağlığı için gıda güvenliği, gıda güvenliği için gıda mühendislerine gereken önemin artık verilmesi gerektiğine dikkat çeken Başkan Ada, “Gıda denetim ekipleri, insan sağlığını koruyucu yönde tedbirler almaya ve uygulamaya sürekli devam etmelidir. Sosyal medyada yapılan gıda ürünleri ile ilgili yapılan paylaşımlara ise çok dikkate edilmeli, her paylaşıma inanılmamalıdır. Çünkü bilinçli veya bilinçsiz sabotaj bile olabilir. O yüzden Tarım Bakanlığı ve Adli süreçlerin kararlarını kesinlikler beklemeli ona göre yol alınmalıdır, yoksa haksız yere Gıda İşletmelerini de suçlamak hiç doğru değildir. Halk sağlığı için Gıda Güvenliği, Gıda Güvenliği için Gıda mühendislerine gereken önem artık verilmelidir” diye konuştu.

Gıda tüketimi sırasında dikkat edilmesi gerekenleri de vurgulayan Ada, şunları kaydetti, “Meyve ve sebzeler akan su altında iyice yıkanmalı, özelikle yeşil yapraklı sebzeler gerekirse sirkeli su içinde bekletilmeli, yıkama fırçası kullanılmalıdır.Çiğ et, tavuk, balık ve yumurtaya dokunduktan sonra eller yıkanmalıdır.Yemek hazırlama aşamasında, çiğ et ve tavuk kesme ve doğramada kullanılan mutfak aletleri yıkanmadan, çiğ tüketilecek sebze ve meyve ile temas ettirilmemelidir.Tahıl, kuru baklagiller, şeker gibi kuru gıdalar karanlık, kuru ve serin ortamda depolanmalıdır. 1-2 gün içinde tüketilmeyecek olan et, tavuk ve balık, porsiyonlanarak ve yassı bir şekilde paketlenmiş olarak dondurulmalıdır. Et yemekleri buzdolabında 1-2 günden fazla, etsiz yemekler ise 3-4 günden fazla bekletilmemelidir. Akşam yemeğinden kalan yemekler oda ısısında tutulmamalı, yemeklerin tekrar tekrar ısıtılmasından kaçınılmalı, yemekler yenilecek miktarlarda ısıtılmalı ve hemen tüketilmelidir. Toplu yemek yenilen yerlerde, sıcak tüketilmesi gereken yemeklerin yeterince sıcak, soğuk gıdaların ise yeterince soğuk olmasına dikkat edilmelidir. Bozulduğundan kuşkulanılan gıdalar tüketilmemelidir. Özellikle yaz aylarında kaynağı bilinmeyen, denetimsiz sokak sütü yerine pastörize veya sterilize süt tercih edilmelidir. Konservelerde bombaj yapmış, hasar görmüş, paslanmış veya çentikli konserveler satın alınmamalıdır. Donmuş gıdalar alışverişin sonunda alınmalı, çözünmemiş olduklarına dikkat edilmeli ve en kısa zamanda dondurucuya yerleştirilmelidir. Birlemiş Milletler ve Tarım Organizasyonu‘na göre günümüzde dünyada 1 milyar insan açlıkla mücadele ederken 1 milyarı aşkın insan da obezite nedeniyle sorunlar yaşamaktadır. Her yıl dünya nüfusunun tamamını besleyecek kadar gıda üretiyor ancak ne yazık ki üretilen bu ürünlerin üçte biri yani 1,3 milyar ton gıda finansal, teknik sınırlar ve gıda önlemlerinin alınmaması nedeniyle israf edilmektedir. Bu veriler de israfın önüne geçilmesinin önemini ortaya koymaktadır. Ekmek fırınları, toplu tüketim yerleri, süt fabrikaları, et fabrikaları, un fabrikaları, çikolata şekerleme fabrikaları, kuruyemiş baharat fabrikaları, meyve sebze fabrikaları, yumurta üretim tesisleri ile gıda sektörünün büyük kısmını oluşturan ve kanun gereği 30 BG kapasitenin ve 10 kişi den az işçi çalıştıran işletmelerde Mühendisi ve İstihdamı Zorunlu Personel bulundurma zorunluluğu yoktur bu yüzden bu işletmelerde denetimlerin artırılması bir zorunluluktur. Tarım ve Orman Bakanlığı, gıda güvenliği denetimlerini sıklaştırmalı, çünkü şu anda Türkiye’de yaklaşık 800.000 adet Gıda İşletmesi denetimi, 7000 adet gıda kontrolörü tarafından yapılmaya çalışılmaktadır. Bu denetim ekibi ile ancak yılda 1 kez denetlenebilir bir firma. Bu da denetimlerin yetersiz olduğunu göstermektedir. Kamuda daha çok Gıda Mühendisi istihdamı Güvenilir Gıdaya ulaşmak için çok önemlidir. Bunu da günümüzde yaşanan Gıda Terörü, taklit, tağşişlerde görüyoruz.”

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

banner50