banner5

Geleceğimizi yakmayalım!

Üst üste gelen orman yangını haberleriyle adeta ciğerleri yanan Türkiye’de yangın gerçeği bir kez daha kendini gösterdi. Ormanların kıymeti ve yangının ne kadar tehlikeli olabileceği göz önünde bulundurularak yangınlara karşı uyanık olunması çağrısı yapıldı

03 Ağustos 2021 Salı 09:49
Geleceğimizi yakmayalım!

Bir haftadan daha uzun süredir devam eden orman yangınlarıyla mücadele etkin bir şekilde sürdürülse de yangınlar tamamen kontrol altına alınıp söndürülemedi. Orman yangınları ise ülkemizdeki yangın gerçeğini, sadece ormanlarda değil, her alanda yangınlara karşı daha duyarlı ve dikkatli davranmak gerektiğini ortaya koydu. Yüzölçümünün büyük bir bölümü ova olan ve ovada da çoğunlukla kurak tarımın yapıldığı Konya Ovası, hasat mevsiminin de sonlarına gelinen bugünlerde sarı bir renge büründü. Çiftçiler, bu yıl her ne kadar kurak geçse de bir sonraki yıl için topraklarını dinlendirmeye ve tarlalarını hazırlamaya başladı. Bu kritik zaman diliminde ormanların üstüne bir de kontrolden çıkabilmeye çok müsait olan anız yangınları ve kuru ot yangınlarına karşı çiftçiler ve vatandaşlar uyarıldı. Anız yangınlarının toprağın verimini büyük ölçüde düşürdüğü ve tabiata da hem kirlilik hem de ekolojik denge açısından ciddi zararlar verdiği yönünde uyarılarda bulunan uzmanlar, şehir merkezinde de yerleşime yakın alanlarda bulunan boş arazilerdeki kuru otların en küçük kıvılcımda tutuşup önü alınamaz yangınlara sebebiyet verebileceğine dikkat çekti. Uzmanlar, yangınlar konusunda Konya halkını dikkatli olmaları yönünde uyardı.

ATEŞLE OYUN OLMAZ!

Son günlerde Türkiye genelinde etkili olan orman yangınları yangınlara karşı duyarlı ve dikkatli olunmasının önemini bir kez daha ortaya koydu. Yangınlar ihmal ve dikkatsizlik, güvenli tedbirler alınmadan ateş yakılması, yakılan ateşlerin söndürmeden bırakılması, sönmemiş sigara izmariti ve kibritin yere atılması, ormanların içinde veya bitişiğinde bulunan tarlalarda istenmeyen ot veya anızın yakılması, gece aydınlatma için ormanda ateşle dolaşılması, cam ve cam kırıklarının gelişi güzel doğaya atılması, çocukların orman içinde ve ağaçlık alanlarda ateşle oynamaları ve hava fişek konusunda yetkililer uyarıyor.

SÖNMEYEN SİGARA İZMARİTLERİ YANGINLARIN BAŞLICA SEBEPLERİNDEN

Sönmeyen sigara izmaritleri ile otluk alanlara atılan cam şişelerin yangınların başlıca sebepleri arasında olduğunu ifade eden yetkililer, vatandaşları sigara izmaritlerini söndürmeden atmamaları ve özellikle cam şişelerin de yine sokağa atılmaması konusunda uyarıyor. Yine özellikle piknik alanlarında yakılan mangalların tam söndürülmeden dökülmesi de yangınları tetikliyor.

UZMANLARDAN ANNE VE BABALARA UYARI

Özellikle anne ve babalara çocukların çakmak ve kibritle oynamaması konusunda uyarıda bulunan uzmanlar, “Özellikle çocuklar kibrit ya da çakmak ile oynarken otları tutuşturuyor. Sönmeyen sigara izmaritleri de çalılık yangınlarının başlıca sebeplerinden birisi. Bu nedenle özellikle anne ve babaların çocuklarına çakmak ya da kibrit ile oynamamaları gerektiği konusunda sürekli olarak konuşmaları gerekir” diyor.

BAŞKAN ALTAY DA VATANDAŞLARI UYARDI

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile vatandaşları yangınlara karşı duyarlı olmaya davet etti. Başkan Altay, “Cihanbeyli ilçemizde çıkan yangın söndürüldü ekiplerimiz soğutma çalışmalarına devam ediyor. Özellikle kuru ot, ağaçlık, ormanlık alanlarda, parklarda ve bu alanlardan geçen yollarda daha dikkatli davranalım arkadaşlar” ifadelerini kullandı.

ANIZ YAKAN GELECEĞİNİ YAKAR!

Yangınların her alanda olumsuz etki oluşturduğuna ve bu olumsuzlukların saymakla bitmeyeceğine dikkat çeken Merkez Meram Ziraat Odası Başkanı Murat Yağız da, anız ve ot yangınları konusuna dikkat çekti. “Anız yakan, geleceğini yakar” diyen Başkan Murat Yağız, “Anız, toprak içinde kalan bitki kökü, nadasa bırakılmaksızın ekilen tarla, mısır sapı, biçilmeden toprakta kalan saplar, tarla sınırındaki otlar, biçilen ekinin tarlada kalan sapına verilen addır. Hububat hasadından sonra, kısa sürede toprak hazırlığını tamamlamak, toprak işlemede kolaylık sağlamak, hastalık ve zararlılarla mücadele edilmesi, yabancı ot kontrolü, bitki artıklarını en ucuz maliyetle ortadan kaldırmak, hasat sonrası artıkların ekonomik bir değer taşımadığı düşünceleri ile çoğu zaman bir alışkanlık haline geldiği için yasak olduğu halde, anız yakma olaylarıyla karşılaşılmaktadır. Anızın yakılması orman yangınları, telefon ve enerji iletim hatlarının yanması, sis oluşumu nedeniyle çeşitli trafik kazalarına yol açması, hasat edilmemiş komşu tarlalara yangın sıçraması, yakın köylerdeki hayvan barınaklarının ve yerleşim birimlerinin yanması gibi birçok riskleri ortaya çıkarmaktadır. Anız yakma sonucunda çıkan yangınlar, her yıl milyarlarca liralık maddi zararlara neden olmaktadır. Anız yakmak toprağı öldürmek, doğayı kirletmek, hayvanları yok etmek demektir. Anız yakan çiftçimiz geleceğini yakmaktadır. Yakılan buğday ve arpa kalıntılarının topraktaki hasarı çok büyük olur. Anız haliyle toprağın işlenmesi, sürülmesi toprağa can verir, hava almasını sağlar. Daha da önemlisi son yıllarda kuraklık çanlarını çaldığı bu günlerde düşünülmeden yakılan ekinler kuraklığı tetikler. Anızlar yakılmamalı, toprağımız ölmemeli. Anız yakarak dünyamızı kirletmemeliyiz" diye konuştu.

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner49

banner50