banner5
banner68

Ekonomik özgürlük şart!

Konya Yenigün Gazetesine özel açıklamalarda bulunan gazeteciler cemiyeti başkanları gazetecilik mesleğinin devam ettirilmesi için Basın Meslek Kanunu ve İnternet Yasasının çıkarılması gerektiğine dikkat çekti. Başkanlar ayrıca, basının özgür olabilmesi için ekonomik özgürlüğünün de önemli olduğuna değindi

16 Mayıs 2022 Pazartesi 10:29
Ekonomik özgürlük şart!

Konya Gazeteciler Cemiyeti'nin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantı ile Türkiye’nin dört bir tarafından Konya’ya gelen Gazeteciler Cemiyeti Başkanları Konya Yenigün Gazetesine özel açıklamalarda bulundu. Cemiyet başkanları Basın Meslek Kanunu ve İnternet Yasasının bir an önce çıkarılması gerektiğine dikkat çekerek bu konunun gazetecilik mesleği için önemli olduğunu vurguladılar

‘GAZETECİLİK MESLEK KANUNU ACİLEN ÇIKARILMALI’

Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Ulucan, Gazetecilik meslek kanunu çıkmadığı sürece gazetecilerin sorunların çözülmeyeceğini ifade ederek, “Cemiyetimiz 2013 yılında kuruldu. Cemiyetimizin 239 üyesi bulunmakta. Cemiyet olarak Aydın’da tüm meslektaşlarımıza ulaşmış durumdayız. Meslektaşlarımızın hepsi cemiyetimizin üyesi durumda. Aydın’da Basın İlan Kurumuna kayıtlı 75 gazete, 1 uyduda televizyon, 10 tane Web TV var.  Gazetecilik mesleğinin bir meslek kanunu olmamasından dolayı bir boşluk mevcut. Gazetecilik meslek kanunu olmadan gazetecilerin sorunları çözülmez. Eğer bir meslek kanunu olsa cemiyetler dernek statüsünden kurutulup oda statüsüne ya da birlik statüsüne kavuşturulmuş olsa cemiyetlerin meslek odası olarak etkinliği fazla olur. Hem de meslek erbapları daha kalifiyeli olur.  Gazetecilik meslek kanunu çıkmadığı sürece gazeteciler olarak aynı sorunları konuşup dururuz. Sorunlarımızın çözümü meslek kanunun çıkarılması ile çözülür” diye konuştu.

‘EKONOMİK ÖZGÜRLÜKLERİN YANINDA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ANLAMINDA DA SORUNLAR VAR’

Bartın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hacı Hasan Bulut, Gazetecilerin ekonomik sorunlarının yanı sıra özgürlük anlamında da sorunlar olduğuna dikkat çekerek, “Cemiyetimiz Bartın’ın en köklü ve büyük cemiyetlerinden biridir. Bartın Gazeteciler Cemiyeti olarak Bartın’da meslektaşlarımızın birlik ve beraberliğini sağlamanın yanında meslektaşlarımızın sorunlarını çözümü için mücadele ediyoruz. Bartın’da 1 televizyon, 2 radyo, 5 günlük gazete mevcuttur. Pandemi ile birlikte bütün basın kuruluşları zor durum içerisinde. Basın sektörün girdiği maliyetleri diğer sektörlere göre daha fazla zamlanan bir sektör. Gazeteciler olarak ekonomik sıkıntıların yanında mesleki olarak yıpranmışlarımız var. Yine basının özgürlük sorunları var. Yaşanan tüm olumsuzluklardan en çok yerel basın etkileniyor” ifadelerini kullandı.

‘BASIN MESLEK KANUNU İLE BİRLİKTE GAZETECİLİĞE BİR DÜZEN GELİR’

Basın meslek kanunun çıkarılması ile birlikte gazeteciliğe bir düzen geleceğine dikkat çeken Giresun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bekir Bayram, “Cemiyetimiz 1980 yılında kuruldu. Cemiyetimizin yüz ’ün üzerinde üyemiz var. Giresun’da şu anda 7 tane günlük gazete var. İlçelerle beraber bu sayı 20’e ulaşıyor. Giresun’da 11 tane de radyo var. Basının en büyük sorunu girdi maliyetlerinin yükselmesi.  Gazeteciler olarak bir diğer sorunumuz ise gazete basacak kağıt bulmakta zorluk çekiyoruz. Gazetelerin ayakta durabilmesi için Basın Meslek Kanunun çıkması lazım.  Basın Meslek Kanunu ile birlikte gazeteciliğe bir düzen gelir. Gazeteciliğin standarttı yükselir. Gazetecilik daha ileri seviyelere yükselir”

YAZILI MEDYA ÇAN ÇEKİŞİYOR

Isparta Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı Şevket Karahan, yazılı medyanın can çekiştiğine dikkat çekerek, “Cemiyetimiz 1978 yılında kuruldu.  Cemiyetimizin 110 üyesi var.  13 merkezde gazetemiz var. 6 ilçemizde de günlük yayın yapan 6 gazete var. Yazılı medyanın en büyük sorunu girdi maliyetlerde artışı. Yine Türkiye kağıt üretimi olmaması da yazılı medyayı etkiliyor. Yazılı medya şu anda can çekişiyor ve yok olma ile karşı karşıya” diye konuştu.

‘ANADOLU BASINI ZOR DURUMDA’

Burdur Gazeteciler Cemiyeti Eski Başkanı Adnan Taraşlı, Anadolu Basının zor bir durum içerisinde olduğunu belirterek, “Cemiyetimiz Burdur’da 1986-1987 yılında kuruldu. Cemiyetimiz kurulduğu günden bu yana meslektaşlarımızın sesi olmayı sürdürüyor. Yerel basın olarak can çekişiyoruz. Pandemi ile birlikte yaşanan ekonomik sorunlar gazeteleri oldukça etkiledi. Anadolu Basını zorlu bir durum içerisinde”

‘PANDEMİ İLE BİRLİKTE GAZETELERİMİZ TRAJ KAYBI YAŞIYOR’

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı M. Erkan Yılmaz, pandemi ile birlikte gazetelerin tirajlarında ciddi kayıplar olduğunu ifade ederek, “Cemiyetimiz 1984 yılında kuruldu. Kastamonu’da 6 tane merkezde 6 tane de ilçelerde olmak üzere 12 tane gazete var. 2 tane internet televizyonumuz var. 3 tane de radyo var.  Kastamonu’da köklü bir basın tarihi var.  Cemiyetimizde 116 tane üyemiz var. Pandemi ile birlikte tirajlarda kayıplar oldu. Gazetelerimiz şimdi bunları telafi etme ile uğraşıyor. Beklentimiz meslek kanunu ve internet yasasının kısa sürede çıkması” diye konuştu.

‘GAZETECİ MESLEK ÖRGÜTLERİ ODA STATÜSÜNE GETİRİLMELİ’

Gaziantep Basın Cemiyeti (GBC) Başkanı Arif Kurt, Gazeteci meslek örgütlerinin Türkiye genelinde oda statüsüne getirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Cemiyetimiz 2015 yılında kuruldu.  Cemiyetimizin 70 tane üyesi var.  Gaziantep’te 14 gazetede, 5 tane televizyon, 13 tane de radyo bulunuyor.  Gazeteler pandeminin ardından artan maliyetler karşısında zor durum ile karşı karşıya. Medyanın yaşadığı sorunlar medyayı kendi içinde yeniden gözden geçirme imkanına gerek sağladı.   Çıkarılacak kanunlar ile sektörde gazeteci olmayanları temizlenmesi gerekir. Gazeteci meslek örgütlerinin Türkiye genelinde oda statüsüne getirilmesi gerekiyor” dedi.

‘GAZETECİLİK BASIN KANUNU İYİ ŞEKİLDE HAZIRLANMALI VE HAYATA GEÇİRİLMELİ’

Sakarya Gazeteciler Birliği Kurucu Başkanı ve Başkanvekili Müjdat Çetin, Gazeteciliğin mutlaka bir meslek örgütü haline gelmesi ve daha iyi denetlenmesi gerektiğine dikkat çekerek, “ Cemiyetimiz kurulduğu günden bu yana en fazla üyeye sahip bir cemiyet konumunda Sakarya’da. Cemiyet olarak meslektaşlarımıza en iyi hizmeti vermek için gayret gösteriyoruz. Gazetecilik mutlaka bir meslek örgütü haline gelmesi ve daha iyi denetlenmesi gerekir. Basın Kanunu’nun çok iyi şekilde hazırlanarak bu konunun etkin bir şekilde uygulanması gerekir” ifadelerini kullandı.

‘SEKTÖRÜMÜZÜN EN BÜYÜK EKSİKLİĞİ MESLEK KANUMUZUN OLMAMASI’

Afyon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezer Küçükkurt da Sektör kendine verecek yetkiler ile kendini denetlemesi gerektiğine belirterek, “Cemiyetimiz 1983 yılında kuruldu. Afyon’da 7 günlük gazetede 2 televizyon, 8 radyo hizmet ediyor. Sektörümüzün en büyük eksikliği meslek kanunun olmaması.  Sektör kendine verecek yetkiler ile kendini denetlemelidir. Kimin gazeteci olup olmayacağına sektördeki tecrübeliler karar vermelidir. Basın kanununun çıkarılması ile sektörümüzün şu anda yaşadığı birçok sorunun kendi kendine çözüleceğine inanıyorum”

HAMMADDE VE KAĞIT FİYATLARI ZORLUYOR

Bayburt Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Murat Okutmuş da Gazetecilik basın kanunun çıkarılması çıkarılmasının önemli olduğunu belirterek, “Cemiyetimiz 1991 yılında kuruldu.  Bayburt’ta 40 üyesi olan bir cemiyetiz. Cemiyet olarak çok sayıda projeler yürütüyoruz. Kurumlarla işbirliği yaparak şehrimizin tanıtımının yanı sıra meslektaşlarımızın sorunlarını ve çözümleri hakkında gayret gösteriyoruz. Yerel basın hammadde ve kağıt fiyatlarında yaşanan artış sebebiyle zor durum ile karşı karşıya. Bizler Gazetecilik meslek kanunun çıkarılması ile medyanın daha iyi şartlarda yaşamayı sürdürecek”

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA

Son Güncelleme: 16.05.2022 10:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

banner50