Yedi Hilal Konya Şubesi, Mevlana Meydanında "Medine usulü iftar" programı düzenledi.  Yer sofrasını paylaşan katılımcılar, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda ezanın okunmasıyla hep birlikte oruç açtı.

Programa, Yedi Hilal Derneği Genel Başkanı Samet Paçacı, Yedi Hilal Konya İl Başkanı Muhammet Mustafa Nokta, AK Parti Konya Eski Milletvekili Ahmet Sorgun, ile dernek üyelerinin aileleri ve davetliler katıldı. Nokta, burada yaptığı konuşmada, geleneksel hale getirilen iftar programına katılımın her yıl arttığını söyledi.

Ramazan ayının gelmesini her yıl büyük bir coşkuyla beklediklerini belirten Nokta, şunları kaydetti; "Yedi Hilal; Hayaliyle avunduğumuz; doğmasını dört gözle beklediğimiz bir gençlik için çıktı yola... İlke sahibi, prensip sahibi bir gençlik... Başıboş gezen, tozan, azan, ezen, bozan bir gençlik değil; okuyan-yazan, düşünen-sezen bir gençlik... Popülizm peşinde, haz peşinde; idealsiz, hedefsiz, amaçsız bir gençlik değil yani. Dünyadaki varlığını "imtihan" ile anlamlandırmış, ebedi bir hayatın kendisini beklediğini kavrayan... "Boynuzsuz koçun boynuzlu koçtan hakkını alacağı" hesap gününe inanan... Nefsin tuzaklarına karşı 'nefis tezkiyesinden - kalp tasfiyesinden' haberdar... İslam'ı kupkuru bir ideolojiye indirgemeyen; Batılı bir akılla İslam'ı yorumlamaya kalkışmayan... İslam'ın özünün 'samimiyet/ihlâs' olduğunu bilen... Gösteriş yapmayan, şov yapmayan; adımlarını, insanlar görsün / bilsin diye değil; 'Allah görüyor' şuuruyla atan; yüce bir ahlaka sahip... Kudüs'ün anlamını bilen; Bağdat'ın, Şam'ın ne demek olduğunu anlayan; İstanbul'u, Diyarbakır'ı bırakmayan; Endülüs'ü unutmayan... Emperyalizme karşı 'siyasal mücadele' bilinci taşıyan... Ama davası kuru bir cihangirlik davası olmayan; İla’yı Kelimetullah için yaşayan bir gençlik... Asıl büyük inkılâbı, kendi nefsine karşı yapması gerektiğini bilen... Yani küçük cihattan da büyük cihattan da haberdar... Efendimiz Aleyhisselam’ın, gündüz kalkıp küfre ve zulme karşı cihat yaptığını; gece kalkıp teheccüd kıldığını, gözyaşlarıyla Rabbi'ni zikrettiğini bilen; çift kanatlı, kudret ve hikmet kanatlarına sahip bir genç... Rabbim’den bizleri bu güzel sofranın nicelerinde buluşturmasını niyaz ederim."

Yedi Hilal Derneği Genel Başkanı Samet Paçacı, iftar programın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ederek hayırlı ramazanlar diledi.  İftar programı, edilen duaların ardından camide akşam namazının kılınmasıyla son buldu.

Konya otomobil ile motosiklet çarpıştı Konya otomobil ile motosiklet çarpıştı

Muhabir: MUHAMMED ESAD ÇAĞLA