YDS sonuçları açıklandı YDS sonuçları açıklandı

Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Akşehir Belediyesi ve Anadolu Mektebi iş birliği ile Tarık Buğra'yı anma etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Vefatının 30. Yılında Tarık Buğra" panelleri, 27 Şubat 2024 tarihinde mezun olduğu okul olan Konya Lisesinde yapılan kapanış programı ile sona erdi.

Kapanış programı “Vefatının 30.Yılında Tarık Buğra Fotoğraf Sergisi”nin açılışı ile başladı. Daha sonra kapanış panelini gerçekleştirmek üzere Konya Lisesi Konferans Salonu’na geçildi.

Whatsapp Image 2024 02 27 At 14.46.26

Anadolu Mektebi Konya İl Koordinatörü Atilla Yaramış burada yaptığı konuşmada, altı merkezde üç gündür devam eden programların güzel ve bereketli geçtiğini ifade etti. Kapanış programı için Konya Lisesinin seçilmesinde Tarık Buğra'nın bu okuldan mezun olmasının etkili olduğunu, merhumun hatırasını düzenledikleri panellerle yaşatmanın Anadolu Mektebi'ne nasip olduğunu söyledi.

Konya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Servet Altuntaş ise açılış konuşmasında, merhum Tarık Buğra'yı saygıyla yâd ettiğini ifade etti. Konuşmasında öğrencilere de seslenerek Tarık Buğra gibi nice kültür ve siyaset adamının mezun olduğu bu okulda öğrenim görmelerinin kıymetini bilmeleri gerektiğini söyledi. Öğrencilerin kendilerini yetiştirmek ve geliştirmek dışında bir emellerinin olmaması gerektiğini söyleyerek bu noktada okumanın önemine işaret etti.

Açılış konuşmalarının ardından öğrenciler "Vefatının 30.Yılında Tarık Buğra" konulu paneli gerçekleştirdiler.

Panellerin ardından değerlendirme konuşmasını yapan Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Kâzım Arıcan, öğrencilerimin bir yazarı etraflıca okuyup belirledikleri bir temayı muhatapları ile paylaşabilmesinin çok cesurca bir iş olduğunu söyledi.  Edebiyatımızın mümtaz isimlerinden olan Tarık Buğra’yı mezun olduğu okulda anmanın da kendisi için çok kıymetli olduğunu ifade etti.

Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya ise değerlerin kıymetinin yaşarken değil, kaybettikten sonra bilindiğini ifade ederek Akşehirliler olarak hemşerileri olan Tarık Buğra’yı önemsediklerini söyledi. Tarık Buğra’nın en meşakkatli durumlarda dahi yerli ve milli duruşunu hiçbir zaman kaybetmediğini, bu ülkenin geleceğini teminat altına almak için gayret sarf ettiğini söyledi.

Whatsapp Image 2024 02 27 At 14.46.33

Tarık Buğra’nın eşi Hatice Buğra Bilen ise Anadolu Mektebi’nin çalışmalarının çok değerli olduğunu, öğrencilerin yaptıkları panellerle kendilerinden sonra gelenlere yol açtıklarını söyledi. Panelist öğrencilere, onları yetiştiren öğretmenlere ve Tarık Buğra’yı yalnız bırakmadıkları için katılımcılara teşekkür etti.

Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü yaptığı konuşmada, külliyat okumalarının önemine değinerek insanlarımızın yazarlarımızı yüzeysel olarak tanıdığını ve toplumumuzda yetişen büyük değerlerimizin sistemli okuma yöntemi ile kavranabilineceğini söyledi. Öğrencilerin topluma mal olmuş bir yazarımızın bütün eserlerini okuyarak ömür boyu yollarını aydınlatabileceklerini söyledi.

Kapanış paneline konuşmacıların dışında eğitim yöneticileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Akşehir’de ve il merkezinde 25-27 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen panellere, ülkemizin 11 farklı şehrinden yazar, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Whatsapp Image 2024 02 27 At 14.46.30

Program kapsamında Akşehir Kültür Merkezi, Tarık Buğra Sosyal Bilimler Lisesi, Hacı Sıddıka Baysal Fen Lisesi, Selçuklu Şehit Yunus Ertürk Anadolu Lisesi ve Şehit Zeynep Sağır Anadolu İmam Hatip Lisesinde paneller yapıldı. Kapanış paneli ise Konya Lisesinde gerçekleşti.

Tarık Buğra'nın eşi Hatice Buğra Bilen, Prof. Dr. Abdullah Harmancı, Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Dr. Hanefi Arslan, Öğretim Görevlisi Fatih Cihat Büyükmatur ve Yazar Ahmet Melih Karauğuz da panellerde öğrencilerle bir araya geldi.

HABER MERKEZİ 

Editör: Birkan Bakay