Son dönemde sokak köpekleriyle ilgili tartışmalar gündemdeki yerini koruyor. Vatandaşlar ise sorunun herkesi memnun edecek bir şekilde çözülmesini istiyor. Bu bağlamda Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, "Başıboş sokak köpekleri sorununun temelinde, bu hayvanların sorumluluklarını yasal olarak üstlenen sahip bir kişi veya kurumun olmaması yatmaktadır. Bu konunun üstesinden geleceğimize inanıyorum" ifadelerini kullandı. Vatandaş Hüseyin Sarıyer ise, başıboş sokak köpeklerinden dolayı daha fazla insanın zarar görmesini istemediğini söyleyerek hayvanların da koruma altına alınması gerektiğini dile getirdi.

Jhfskgsjdk

BAŞIBOŞ SOKAK KÖPEKLERİ ÇOK FAZLA SALDIRIR HALE GELDİ

Hüseyin Sarıyer, hayvanlara zulmedilmesini istemediğini belirterek onların da bir canlı olduğunu ifade etti. Başıboş sokak köpeklerinin barınabilecekleri bir yerde toplanmalarının doğru çözüm olabileceğini ileri süren Hüseyin Sarıyer, “Başıboş sokak köpekleri tarafından insanlar saldırıya uğruyor. Bu konuda devletin kendine yakışanı yapmasını ve kesin bir çözüm bulmasını bekliyoruz. Artık hem hayvanlar hem de insanlar zarar görmesin. Son zamanlarda sokak köpeklerinin insanlara çok fazla saldırıları oldu. O yüzden başıboş köpeklerinin barınaklara toplanması doğru bir çözüm olacaktır. Hayvanları zehirleme, öldürme ve kısırlaştırmanın kesinlikle yapılmaması gerekiyor. Hem hayvanseverleri hem de saldırıya uğrayan insanları memnun edecek kalıcı bir çözüm şart” diye konuştu.  

Şgjşjgşlji

KARŞILIKLI SORUNLAR VE HATALAR VAR

Başıboş sokak köpeklerinin sürü halinde saldırmalarının özellikle pandemiden sonra artmaya başladığına dikkat çeken Sarıyer, insanlar salgın zamanında evlerden çıkmadığı için sokakların bomboş olduğunu ve bu sırada hayvanların sokakların adeta sahibi olarak kendilerini benimsediğini ifade etti. Bunların yanında bazı insanların hayvanlara şiddet uygulamasının da başıboş sokak köpeklerini saldırganlaştırdığını kaydeden Sarıyer, “İnsanlar onlara şiddet uyguladıkça daha sinirli ve saldırgan oluyorlar. Karşıdaki hayvana sopa ile vurma veya taş atma çok yanlış bir şey. İnsanların hayvanlara sevgi ile yaklaşması gerekiyor. Dolayısıyla başıboş sokak köpeklerinin saldırısı sorunu karşılıklı hatalar yüzünden meydana geliyor” ifadelerini kullandı.

Lfhlkfhlgl

İŞ DEVLETTE BİTİYOR

Hayvanseverlerin, ‘Siz hayvanların ölmesini istiyorsunuz’ deyip tepki gösterdiklerini ama saldırıya uğrayan veya başıboş köpeklerden dolayı yakınını kaybeden insanların da tedirginliklerinin normal olduğunu vurgulayan Sarıyer, şunları söyledi: “Her iki taraf da birbirlerini anlamaya çalışmalı. Bu konuda gerçekten devlette iş bitiyor. Devlet çağımızın büyük sorunu olan başıboş sokak hayvanları noktasında kalıcı çözüm yöntemlerini bir an önce uygulamalı.”

‘2 taksitle mobilya alınmaz’ ‘2 taksitle mobilya alınmaz’

Ikjhijkşi

Muhabir: TUBA KAYA