Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi, siyasetçi yazar Dr. Kâmil Uğurlu’nun 80. yaşı ve 60. yazı yılı vesilesiyle bir vefa günü düzenledi. Meram Belediyesi Tantavi Kültür Merkezindeki programda yakın dostları Uğurlu’yu anlatırken, TYB tarafından yayınlanan “Kuş Misâli” adlı kitap katılımcılara hediye edildi.

HİKMETLİ SÖZLER SAÇMAK İÇİN BURADAYIZ

Programın açılış konuşmasında devletinin ve milletinin hizmetinde 80 yaşına gelmiş bir bilgeyi konuşmak için bu programı düzenlediklerini söyleyen TYB Konya Şubesi Başkanı Ahmet Köseoğlu daha sonra şöyle devam etti:

“Üniversite hocalığı, TİKA Başkanlığı, Belediye başkanlığı ve daha birçok hizmetlerde bulunmuş torosların /Aladağından Arif ağanın oğlu Kâmil Uğurlu ağabeyin şiir limanına sığındığı sanat ve edebiyatı öncelediği bir uzun hayatın şiir gibi kısa hikayesini konuşmak için buradayız. Kâmil Uğurlu ağabeyin üzerinden hikmetli sözleri tohum olarak saçmak için buradayız.”

SORGUN: KÂMİL BEY VELUT BİR İNSAN

AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun’da Uğurlu’nun kitaplarını zevkle okuduğunu belirterek başladığı konuşmasında şunları söyledi:

“Bazıları konuşur ama yazamaz, bazıları da yazar ama konuşamaz. Ama Kâmil ağabey maksadını hem yazıyla hem de sözle gerçekten çok iyi ifade eden bir büyüğümüzdür. Türkçeyi güzel kullanımı bile benim için onun kitaplarını baştan sona okumaya değer. Bizim millet olarak hakikaten semai bir geçmişimiz var. Fakat geçmişimizi de biz çoğunlukla batılı seyyahların hatıratlarından okuyoruz. Ama Elhamdülillah yazmaya başladık. Sohbet geleneğini de ihmal etmemek gerekiyor. Kâmil ağabey velut bir insan.”

ÇIPAN: UĞURLU VEFALI BİR İNSANDIR

Açılış konuşmasının ardından program yöneticisi Mustafa Çıpan, TYB Sakarya Şubesi başkanı Fahri Tuna, eğitimci Ertan Bilici ile Karaman Kültür ve Turizm Müdürü Burhan Yemiş Kâmil Uğurlu’ya dair tespitlerini, hatıralarını anlattı.

Bugün künyesinde hem Kâmil hem de Uğurlu kelimeleri bulunan bir insanı, 60. yazı yılında ahde vefa ve kadirşinaslık hissiyle hem dostlarından hem kendisinden dinlemek için toplandıklarını vurgulayan Mustafa Çıpan “Kendisine alem olan bu iki ağır ismin, iki ağır kelimenin yükünü hakkıyla ve lâyıkıyla taşımış bir şahıstan bahsedeceğiz. Kâmil Uğurlu bey hepimizin olduğu gibi benim için de hem sohbetlerinden hem kitaplarından istifade ettiğim bir hoca, aynı zamanda samimi bir dost, yol gösterici bir ağabeydir. Konya'mızın yetiştirdiği ve yetiştiği topraklara bağlılığını vefa hissiyle yapmış olduğu hizmetlerle hem Konya'ya hem de ülkemize layıkıyla sunmuş bir gönül insanı, bir ilim insanıdır” diye konuştu.

TUNA: KONYA’NIN BEŞİ BİR YERDESİDİR

Sözlerine “Kâmil Uğurlu Konya'nın beşi bir yerde’sidir” diyerek başlayan TYB Sakarya Şubesi Başkanı Fahri Tuna’da şunları dile getirdi:

Meram kışa hazır! Meram kışa hazır!

Vefa kelimesini sözlüğümüzden çıkardığımız zaman geriye kuru bir lâf salatası kalır. Vefa bu kadar önemlidir. Düğünlerde geline beşi bir yerde takılırdı. Çünkü çok değerlidir. Kâmil ağabey de Konya'nın ülkemize armağan ettiği beşi bir yerdedir. O bir çalışma abidesidir. 24 saatte 72 saat çalışan Kamil Uğurlu ağabey bütün iltifatları hak ediyor. Çalışmanın ibadet olduğuna inanarak çalışır ve çalışarak dinlenir. Çalışarak huzura ermenin öncüsü, önderi ve yolbaşçısısıdır. Örnek bir bürokrattır. 17 Ağustos 1999 Gölcük depreminin ertesi günü TOKİ ekibiyle birlikte Adapazarı'ndaydı. Yarı aç yarı susuz dolaşıp Adapazarı'nı yeniden imar etti. O depremden sonra Konya halkı 2 binin üzerinde daire bağışlamıştı Adapazarı'na. Biz oraya Konya Mahallesi adını veremedik ama bugün şehrim adına Konya halkına teşekkür, minnet ve selamlarını iletiyorum. Kâmil bey irfan sahibidir. Akıl, bilim, gönül ve ihtiyaç dörtgeni üzerine oturttuğu onlarca büyük projesi vardır. Vefalı da bir insandır. Türk bürokrasisinin görülmeyen bilinmeyen kahramanlarındandır. Sıra dışı bir siyasetçidir. Karaman'ı Türk dünyasının daimi dil ve kültür başkenti ilan etmesi çok önemli bir şeydi.”

UĞURLU: GELECEĞİNİZİ BİLİYORDUM

Konuşmacıların ardından eşi Hilal Hanım ile kürsüye davet edilen Dr. Kâmil Uğurlu “Allah bizi bu fakiri bu programa lâyık kılsın ve herkese Ahmet Köseoğlu, Mustafa Çıpan, Fahri Tuna, Ertan Bilici ve Burhan Yemiş gibi dostlar ihsan etsin. Bütün katılımcılara teşekkür ediyorum; geleceğinizi biliyordum” dedi.

UĞURLU’YA MEVLEVİ SİKKESİ MENYATÜRÜ

Programın sonunda Konya Milletvekili Ahmet Sorgun ve TYB Başkanı Ahmet Köseoğlu Dr. Kâmil Uğurlu’ya özel tasarlanmış Mevlevi Sikkesi minyatürü takdim etti. Konuşmacılar Çıpan, Tuna, Bilici ve Yemiş’in katılım belgelerini de Prof. Dr. Ahmet Alkan takdim etti.

HABER MERKEZİ