Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi’nin 15. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Tek liste gidilen kurulda, mevcut Başkan Ahmet Köseoğlu yeniden seçildi. Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen programa, TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek, AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Baykan, TYB Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu ve çok sayıda yazar katıldı. 

HÜR VE ÖZGÜR FİKİRLERİYLE TYB FAALİYETLERİNİ SÜRDÜRECEK 

TYB’nin mütevazı çabayla kurulduğunu söyleyen TYB Genel Başkanı Musa Kazım Arıcan, faaliyetlerinin her zaman devam edeceğini dile getirdi. Arıcan, Türkiye Yazarlar Birliği’nin kamu yararını düşündüğüne dikkat çekerek, “Bizler alkışlanmak veya başka bir şey için bu yola girmedik. Biz böyle bir kuruluş değiliz. Çabasını, gayretini bilen çok sağlam temellerde görevimizi yapıyoruz. Her şeyden önce ülkemizin kültür ve sanat konularında yükselmesini istiyoruz. Bizim için ihlas, samimiyet ve inanç çok önemli. Türkiye Yazarlar Birliği içerisinde ihlas çok önemli. Yaptığımız faaliyetlerde mutlaka istişare ederiz. Bizi daha çok güçlendiriyor. TYB’nin çok önemli bir yol haritası var. Bizim yol haritamızın en önemli ismi Mehmet Akif Ersoy olmuştur. Tüm faaliyetlerimiz buradan geçiyor. Her zaman hür ve özgür fikirleriyle TYB faaliyetlerini sürdürecek. Genel kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu. 

İsmail Uysal dualarla toprağa verildi İsmail Uysal dualarla toprağa verildi

SALGIN DÖNEMİNDE BİLE FAALİYETLERİNİ SÜRDÜRDÜLER 

Açılış konuşmasını yapan TYB Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu, salgın döneminde faaliyetlerine ara vermediklerinin altını çizerek Yazarlar Birliği’nin 1994 yılında mütevazı imkanlarla Konya'da bir kış günü kurulduğunu anımsattı. Sonrasında 2002 yılına kadar birkaç program benzeri şeyler yaparak tanıtımları yaptıklarını ifade eden Köseoğlu, “Faaliyetlerimize salgın döneminde ara vermeden devam ettik. Fire verirsek ‘devam edemeyiz, dağılırız’ diye düşündük. Geniş yelpazede programlar yaptık. Aralık ayında sadece iki kitap çıkardık. Kitap çıkarmak hiç kolay değil. Büyük emek veriliyor. Yazarlar Birliği Konya Şubesi yayıncılıkta fena değil. Şehrimizin kültür, sanat ve folklor hayatına katkılarda bulunan değerli büyüklerimiz bulunuyor. Onlara teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu. 

TYB, SANAT VE KÜLTÜR ALANLARINDA ÇOK ÖNEMLİ KATKILARDA BULUNDU

AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek, TYB’nin Türkiye’de sanat ve kültür alanlarında çok önemli katkılarda bulunduğunu dile getirdi. Akyürek, “40 yılı aşkın bir süredir mücadele etmek kolay değil. Yazarlar Birliğini her zaman takdirle takip ediyorduk. Birçok projeye imza attı. Bu çalışmaları yapan tüm herkese ne kadar teşekkür etsek azdır. Bunun yanında Konya Milletvekili Mehmet Baykan’ın şairlik yönünün olduğunu bilmiyordum. Şiir kitabı yayımlandı ve merakla okudum. Kendisinin Türkiye Yazarlar Birliği’ne üye olmasını çok isterim” ifadelerini kullandı. 

TYB’NİN EMEK VERDİĞİNİ GÖRÜYORUZ 

TYB’nin başarılı olduğunu vurgulayan AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Baykan ise şunları kaydetti: “Türkiye Yazarlar Birliği’nin Konya şubesinde muhabbetten ve samimiyetten başka bir şey yok. Bu durum Konya şubesinin başarılı olduğunun göstergesidir. Konya’da kültürel faaliyetlerin yürütülmesi anlamında, Türkiye Yazarlar Birliği’nin emek verdiğini görüyoruz. Bu emeklerin karşılığını muhakkak alıyorlar. Bilindiği üzere şiir kitabımı çıkartmıştık. Şimdilerde ise rahmetli babamın anılarını kitaplaştırarak Türkiye Yazarlar Birliği ile bitireceğiz.” 

Ahmet Köseoğlu başkanlığında TYB Yönetim Kurulu Üyeleri şu isimlerden oluştu; Ahmet Köseoğlu, Ahmet Sorgun, Prof. Dr. Ahmet Çaycı, Prof. Dr. Nuri Şimşekler, Vural Kaya, Prof. Dr. Ahmet Tarhan, Atilla Yaramış, Doç. Dr. Zehra Odabaşı, Dr. Ümit Savaş Taşkesen, Saffet Yurtsever, Melahat Ürkmez, Mustafa Güden, Sadık Gökçe, Ahmet Aka, Zafer Karakuş, Ahmet Demirel, Dr. Faruk Yazar, Fatma Tutak, Denetim Kurulu Üyeleri ise; Doç. Dr. Ahmet Akman, Prof. Dr. Nazmi Zengin, Salih Sedat Ersöz, Prof. Dr. Ahmet Kâzım Ürün, Bedir Köseoğlu, Ruşen Eşref Bayraktar.

Genel kurulun sonunda, Şeref Kurulu Üyeleri seçilen yazarlara belge takdim edildi. 

TUBA KAYA