Konevi Anadolu Lisesi’nde 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü on etkinlikle yapıldı. 12 Mart 1921’de Gazi Meclisimizde ayakta alkışlanarak kabul edilen İstiklal Marşı’mız ve onu yazan Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü için Selçuklu ilçesi Işıklar Mahallesi’nde bulunan Konevi Anadolu Lisesi’nde 10 etkinlik 11/15 Mart haftasına yayılarak yapıldı.  Etkinlikler E-Twinning Kulübü, Tarih ve Medeniyet Kulübü ve Gezi Tanıtma Kulübü tarafından organize edildi. Etkinliklerde 12 Öğretmen, 50 öğrenci ile oratoryoda 3 sınıfın tamamı görev aldı. Organizasyon Coğrafya Öğretmeni Ataner Tokat tarafından gerçekleştirildi. Konevi Anadolu Lisesi idaresinde yapılan açıklamada, “ Milli Marş bir ülkenin bağımsızlığını ve gücünü simgelerken aynı zamanda milli duyguları da canlı tutar. Bizim marşımız Kurtuluş Savaşı sırasında yazılarak bu zor zamanlarda bağımsızlık azmimizin simgesi olmuştur. Akif marşımızın şiirini yazmak için para ödülünü kabul etmemiş ve bağışlayarak hepimize güçlü bir mesaj vermiştir. Kahraman Ordumuza ithaf ettiği şiiri bütün eserlerini topladığı Safahat’a koymamış ve “O, milletin malıdır. Benim millete karşı en kıymetli hediyem budur.” demiştir. Bu duygular ile okulda birçok etkinlik yapılarak İstiklal Marşı’nın değeri gösterilirken Milli Şairimiz şükran ile anıldı.  Emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.” İfadelerine yer verildi.

2-1783-1674-153

1.Okul Panosu: Günün anlam ve önemini gösteren pano Öğretmenler Mustafa Görgülü ve Ataner Tokat danışmanlığında Zeynep Çetiner, Rabia Alptekin, Kayra Nisa Yılmaz adlı öğrenciler tarafından hazırlanmıştır.

2.İstiklal Marşı’nı Güzel Okuma Yarışması: Öğrenciler arasında Edebiyat Öğretmenleri Olcay Zorba ve Mihri Fidancı tarafından düzenlenen yarışmada dereceye girenler: 1.Belinay Verim, 2.Murat Aran, 3.Elif Çekiç. Öğrenciler dijital eğitim seti ile ödüllendirildiler.

3.Komposizyon Yazma Yarışması: Öğretmenler Olcay Zorba, Leyla Gül Abay ve Mihri Fidancı tarafından düzenlenen yarışmada 1. Olan eserin sahibi Necati Mustafa Güden dijital eğitim seti ile ödüllendirilmiştir.

 4.Oratoryo: Edebiyat Öğretmeni Mihri Fidancı yönetiminde, Pınar Kart’ın yardım ettiği ve 9A, 9B ve 9B sınıflarının tamamının görev aldığı, oratoryo bütün öğrenciler tarafından coşkuyla izlendi.

5.Tiyatro: Tarih Öğretmeni Zeynep Yakut yönetiminde, Bünyamin Aksu’nun  yardımcılığında, 23 öğrenci tarafından Korkma adlı oyun sergilendi. Bütün öğrenciler yanında velilerinde izlemeye geldiği oyun beğenilerek izlendi.

6.Quizizz Bilgi Yarışması: Ataner Tokat tarafından hazırlanan veliler arasında 30 sorudan oluşan ve çevrimiçi olarak akşam saatlerinde yapılan bilgi yarışmasında dereceye giren velilerin öğrencileri dijital eğitim seti ile ödüllendirildiler.

7.JeopardyLabs Bilgi Yarışması: Ataner Tokat tarafından hazırlanan, sınıflarda öğrenciler arasında yapılan ve 25 sorudan oluşan yarışma akıllı tahta üzerinden yapılmıştır. Bu yarışmaya 390 öğrenci doğrudan katılmıştır.

8.Konferans: Emekli Tarih Öğretmeni Mehmet Altuntaş öğrencilere konu ile ilgili bir konferans vermiştir. Konferans sonunda Hacıveyiszade A.İ.H.L. öğrencileri Enes Kırkan, Mahmut Sami Uslu ve Abdülgani Hatip kısa bir tiyatro sergilemiştir. Ardından   Çad’lı üniversite öğrencisi Mahmut Hüseyin Bakara Suresi 255. Ayeti okumuştur. Program M.Kemal Çelik ve Şerif Remzi Alkan tarafından düzenlenmiştir.

NEÜ öğrencileri AFAD için gönüllü oldu NEÜ öğrencileri AFAD için gönüllü oldu

9.Şiirin Seslendirilmesi: Mehmet Akif’i Anmak ve 18 Mart Çanakkale Zaferine saygı için Milli Şairin Çanakkale Şehitlerine adlı şiiri 9 öğrenci ve 2 öğretmen tarafından seslendirildi. Video haline getirilen şiir öğrenciler tarafından ilgiyle izlenmiştir. Etkinliği öğretmenler Mehmet Karagülle ve Ataner Tokat düzenlemiştir.

10.Video İzleme: Günün anlam ve önemini anlatan 14 dakikalık video öğrenciler tarafından izlenmiştir. Videoda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı, Mehmet Akif Ersoy’un hayatı, İstiklal Marşı’nın Kabulü ve İstiklal Marşı’nın 10 kıtasının şiir olarak seslendirilmesi şeklinde dört bölüm vardır. Video Ataner Tokat tarafından hazırlanmıştır.

Editör: Muhammed Esad Çağla