Başarılı yapımının ardından çeşitli bahanelerle seri üretime geçilemeyen Devrim arabalarının hikayesinin bir benzeri Türkiye’nin ilk yerli traktöründe de görülüyor. Türkiye’nin ilk yerli traktörü özelliğine sahip olan ve üç başarılı Türk mühendis tarafından 1963 yılında yapılan HGS Traktör, Devrim arabalarında olduğu gibi seri üretime geçemedi. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde üretilen HGS Traktör, şimdilerde sergilenmesiyle biliniyor.

İLK TÜRK TRAKTÖRÜ-2

Evimizin Kalbi Olan Mutfağın Demirbaşları ve Vazgeçilmezleri Evimizin Kalbi Olan Mutfağın Demirbaşları ve Vazgeçilmezleri

ÖNEMLİ BİR BAŞARIYDI

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri Bölümü’nde Prof. Dr. Hamit Demirtaş, Doç. Dr. Süleyman Kadayıfçılar ve Asistan Dr. Gazanfer Hazardın tarafından geliştirilen ilk Türk Traktör olma özelliğine sahip HGS Traktör, ismini de mühendislerin isimlerinin baş harflerinden alıyor. 1961 yılında üretimine başklanan HGS Traktörün ilki benzinli olarak üretildi. İlk prototip 1963 yılında tamamlandı. İkinci prototipin üretimine geçildi. İkinci prototip ise dizel motorlu olarak tasarlandı. Traktörler saatte 20 kilometrelik hız yapabiliyordu. Büyük çabalar sonucunda üretilen iki adet prototip HSG traktör Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin bahçesine indirildi. O günlerin canlı tanığı olan Türk mühendis Gazanfer Hazardın yıllar sonra yaptığı bir röportajda o günleri şu sözlerle anlatıyor; “Traktörleri denemek üzere bahçeye indirdiğimiz gün ağır bir misafirimiz vardı. Tabi hepimiz çok heyecanlıydık. Dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel yerli traktörü denemek üzere alandaydı. Cumhurbaşkanımızın oldukça meraklı olduğu halinden belliydi. İşte o gün ne kadar büyük bir iş başardığımızı anladım.” Tüm bu başarılı çalışmalara rağmen Devrim arabalarında olduğu gibi HGS Traktörde de seri üretime geçilemedi ve proje 2 adet üretilen prototiple sınırlı kaldı.

Kaynak: MUSTAFA ARSLAN