Yaz mevsimi kapıya dayanırken Konya da gelecek olan turistler için otel hazırlıklarını çoktan bitirdi. TÜRSAB Konya Bölge Temsil Kurulu (BTK) Başkanı Özdal Karahan, geçen seneye göre yüzde 100 fiyat artışlarının olduğunu kaydetti.

YAZ İÇİN OTELLER TAMAM

TÜRSAB Konya Bölge Temsil Kurulu (BTK) Başkanı Özdal Karahan, yaz turizmi için Konya’da otellerin hazırlıklarının çoktan tamamladığını belirterek yılbaşı itibarıyla otellerin planlamalarının yapıldığını söyledi. Karahan, ‘’Her otelin açılış tarihleri de önceden tasarlanmıştı. Oteller her yönden hazır. Şu anda müşteri bekliyorlar. Tabi otellerin açılma zamanları bölgeden bölgeye değişir. İç Anadolu’daki ile Ege Bölgesi’ndeki açılış tarihi farklı olur. Çünkü iklim ve tercih açısından fark eder. Akdeniz Bölgesi sezona erken başlar. Ege Bölgesi sezona geç girer. Ege Bölgesinin sezonu daha kısadır.  Akdeniz Bölgesinin sezonu daha uzundur. Tercih ve ulaşım açısından bakıldığında her bölgenin kendine göre ağırlıklı olarak gidildiği bölgeleri var. Mesela Konyalılar en fazla Antalya, Side ve Alanya’ya gider. Buna en büyük etken Konya’ya yakın olmasıdır. Ege Bölgesi Konya’ya uzak olduğu için de Ege Bölgesi burada tercih edilmez. İstanbullular ise Ege’yi daha çok tercih ederler. Çünkü o bölgeye uçak seferleri yoğunluktadır. Bu da ulaşımı kolaylaştırır. Oteller her yönden hazır. Hem yurt içi hem de yurt dışı pazara. Bütün otelciler ilk önce yurt dışı pazarı olmak üzere satışlarını da planlamalarını da ona göre yaptılar. Şu anda müşteri bekliyorlar’’ diye konuştu.

Şeref: Yazmak iyileştiriyor Şeref: Yazmak iyileştiriyor

FİYATLAR YÜZDE 100 ARTTI

Her otelin kendi çapında bir fiyatlandırması olduğunu dile getiren Karahan, geçen seneye göre de her otelde yüzde 100 fiyat artışı olduğunu kaydetti Karahan, ‘’Son birkaç yıldır fiyatlar devamlı artıyor. Bu konuya sadece barınma olarak bakılmaması lazım. Otellerde en çok ön plana çıkan sektörlerden birisi de gıdadır. Gıdadaki büyük artışlar doğal olarak otellerdeki ücretleri de etkiler. Oteller genellikle öncelikle içerideki maliyetlerinin hesaplanmasına göre bir fiyatlandırma oluştururlar. Bu süreçten sonra da pazara bakarlar. Rakiplerine bakarlar’’ dedi.

REKOR KIRACAĞIZ

Turizm sezonunun 2019 yılında zirvede olduğunu vurgulayan Karahan, ‘’Bu sene gelen turistlerin 2019 sayılarını geçeceğini düşünüyorum. Rekoru kıracağımıza inanıyorum. Geçen yıla göre Avrupa’dan gelen taleplerin de arttığını görüyoruz. Polonya, Romanya, Almanya, Hollanda ve Belçika’dan talep artışları var’’ ifadesini kullandı.

‘KONYA İÇİN NET BİR RAKAM VEREMEYİZ’

Direkt Konya’ya gelip konaklama yapacak tarzda turistin çok fazla olmadığının altını çizen Karahan, Konya’ya gelen turisti tespit etmede kullanılan ergümanın Mevlana Müzesine gelen ziyaretçi baz alınarak hesaplandığını söyledi. Karahan, ‘’Bu nitelik olarak bakıldığı zaman doğru değil. ‘Gelen turist burada konaklıyor mu’ ve ‘turizm olarak Konya’nın ekonomisine katkısının ne olduğunu’ irdelemek gerekiyor.  Bizim tespitlerimize göre Mevlana Müzesi’ne giden turist transit geçen turist oluyor. Antalya’dan Kapadokya’ya giden turist Mevlana Müzesi’ni ziyaret ediyor. Burada biraz vakit geçirip gidiyor. Başka bir yeri yüzde 80’i gezmiyor. Yoluna devam ediyor. Dolayısıyla, Konya’ya şu kadar turist geldi diye net bir rakam vermek doğru değil’’ şeklinde konuştu.

KONYA’DA TARİH YATIYOR

Turizmcilerin Konya’ya turist kazandırmak adına çok özel bir gayret göstermediklerini düşündüğünü belirten Karahan, ‘’Konya, bir başkent özelliği taşıyor. Şehirde başkent ağırlığı da var. Selçuklu eserlerinin olduğu bir yer. Konya’nın çok eski bir tarihi var. Bu da şehri daha anlamlı hale getiriyor. Mesela Çatalhöyük’teki 9 bin yıl önceki tarihten bize kalan eserler ve eşyalar var. Kilistra’nın çok büyük bir değeri var. Mutfağının çok zengin olduğu, Türklerin ağırlıkta olduğu, tarım bölgesi özelliğinin taşındığı, yürüyüş, spor ve sağlık açısından da şehrin yapısının buna imkan verildiği bir şehirdeyiz. Bu noktada bütün turizm alanlarını değerlendirebiliyor muyuz, şehir turizmden ekonomik olarak bir girdi elde ediyor mu diye soracak olursak; hayır. Ama Konya kabuğunu kırsa turizm anlamında kendini geliştirebilecek bir yapıya sahip’’ dedi.

ABDULLAH BAŞYEMENİCİ