Türk dil, tarih, eğitim, kültür, sosyal ve ekonomik alanlarında ortak çalışma ve etkinlikler yapmak, ortak fikir ve faaliyet alanı sağlamak için çalışmaları yürütme amacıyla kurulan Turan Elçileri Teşkilatı Eğitim ve Kültür Derneği kısa zaman zarfında otuz ilde yapılanmasını tamamladı.

Genel Merkezi Konya’da bulunan Turan Elçileri Teşkilatı Genel Başkanı Celal Öztemiz faaliyetlerine ilişkin yaptığı açıklamada, “Gayemiz Türk dünyasının birlikteliğine katkı verebilmektir. Bu doğrultuda hareket ediyoruz. Türk dünyasından gelip ülkemizde yükseköğrenim gören ve yüksek lisans yapan kardeşlerimiz var. Sadece Konya’da beş yüzünden fazla lisansüstü çalışma yapan var. Onlara destek oluyoruz” dedi.

3 (45)

Kültürel yozlaşmanın önüne geçmek için kültürel faaliyetler de düzenlediklerini anlatan Öztemiz, “Türk gelenek göreneklerini, örf ve adetlerini yeni nesillere tanıtmak için de etkinliklerimiz oluyor. Konferans ve çevrim içi platformlarda bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yapıyoruz. Türk coğrafyasında gönül birliği ve el birliğinin sağlanması en büyük arzumuzdur” diye konuştu.

Antalya’daki teleferik kazası için Konya’dan destek! Antalya’daki teleferik kazası için Konya’dan destek!

Yardımlaşma faaliyetleri kapsamında da Ramazan ayında Güney Türkistan’da dağıtılmak üzere yardım paketi hazırladıklarını anlatan Öztemiz, “Turan Vakfı ve Kızılelma Aydınları ile yürüttüğümüz bu çalışmamızı Genel başkan Yardımcımız Prof. Dr. Selahattin Avşaroğlu koordine ediyor. Hayırseverlerin yardımlarının ulaştırılmasına aracılık edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

1 (47)

HABER MERKEZİ 

Editör: Birkan Bakay