Ermenistan, işgal altında tuttuğu 4 köyü iade etti Ermenistan, işgal altında tuttuğu 4 köyü iade etti

İsrail’in Gazze Şeridi’ne başlattığı saldırıları arttırarak sürdürmesi sonucu Gazze Şeridi’ndeki insani kriz de giderek derinleşiyor. Sivil yerleşim alanlarının yanı sıra hastane ve insani yardım kuruluşlarını de hedef alan İsrail, Gazze Şeridi’nde tam anlamıyla soykırım uyguluyor. Gazze Sivil Savunma sözcüsü yaptığı açıklama ile Gazze’deki durumun giderek kötüleştiği ve artık altyapının da tükendiğini duyurdu. Sözcü, İsrail saldırıları sonucu Gazze’nin kuzeyindeki tüm hastanelerin hizmet dışı kaldığını açıkladı.

“İnsanlar için çıkış ya da giriş yok”
Petropoulous sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ise “Yakıt yok, yiyecek yok, su yok. İnsanlar için çıkış ya da giriş yok. Son 5 günde yaklaşık 300 bin kişi yerinden edildi. BM ve ortakları günlerdir tamamen önlenebilir bir insani yardım kesintisiyle karşı karşıya. Gazze'de insanlığın galip gelmesi için yardımların akması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.
“Gazze’de ihtiyaç sahiplerine İnsani yardımın sağlanmasına izin verilmeli”
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Flippo Grandi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ateşkes çağrısını yineleyerek İsrail ordusunun Refah’taki saldırılarıyla Gazze’nin güneyinde mahsur kalan daha fazla Filistinliyi öldürdüğünü ve yerlerinden ettiğini söyledi. Grandi, “İşgalci güç İsrail, bölgesel yayılmayı ve yeni mülteci akını önleme konusunda sorumluluğa sahip. Gazze’de ihtiyaç sahiplerine İnsani yardımın sağlanmasına izin verilmeli” dedi.

Kaynak: İHA