Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) bu yıl 11’incisi düzenlenen Geleneksel Hikaye Yarışması ödülleri sahiplerini buldu. Selçuklu Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen ‘TİMAV 11’inci Geleneksel Hikâye Yarışması Ödül Töreni’ büyük bir çoşkuyla Selçuklu Kongre Merkezi’nde yapıldı. Törene Ak Parti Konya Milletvekili Mustafa Hakan Özer, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mahmut Zengin, AK Parti Konya Eski Milletvekili Ahmet Sorgun, İl Müftü Yardımcısı Mustafa Şimşek, TİMAV Genel Başkanı Dr. Sami Bayrakcı, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kahraman, TİMAV Eski Genel Başkanı Abdullah Ecevit Öksüz, TİMAV kurucularından Mehmet Emin Parlaktürk, İmam Hatip Lisesi öğrencileri katıldı. Mansiyon ödüllerinden birini Konya’da 2 imam hatip öğrencisi kazanırken, yarışmanın üçüncüsü Bursa’dan; ikincisi İstanbul’dan ve birincisi ise Konya Yunak Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Çiğdem Yıldırım oldu.

‘BÖLGESEL BİR GÜCÜZ, KÜRESEL GÜÇ HALİNE GELECEĞİZ’

AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Hakan Özer, imam hatiplilerin giderek büyüdüğünü ve bir akın haline geldiğini ancak bunun birilerini rahatsız ettiğini belirtti. Bir imam hatipli olarak imam hatipli olmanın zorluğunu kendilerinin yaşadıklarını ifade eden Özer, “Hayatın her alanında hatipli görmek mümkün. Mücadele bitmiyor, bu ülkeyi layık olduğu en güzel noktaya taşımak için çalışacağız. Bölgesel güç haline geldik ama Türkiye yüzyılında milletimiz küresel bir güç haline gelecek. Bunun için sanat, edebiyat, sporda da hayatın her alanında üretken olmak lazım. Eğitim dışında özellikle imam hatiplilerin üretken olması gerek.” diye konuştu.

‘YÜZYILI BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ’

İzgören Çumra’da Kişisel Gelişim Semineri verecek İzgören Çumra’da Kişisel Gelişim Semineri verecek

İmam hatiplilerle gurur duyduğunu söyleyen Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı ise, Konya’da eğitimde örnek işler yapıldığına işaret etti. İmam hatip liselerinin proje okulu gibi güzel işlere imza attıklarını bildiren Pekyatırmacı, “Sizlerle gurur duyuyoruz, inşallah başarılarınız daim olsun. Türkiye yüzyılını birlikte inşa edeceğiz, sizlere güveniyoruz, sizlere inanıyoruz. Bu noktada eksiğimiz yok durmadan yolumuza devam edeceğiz.” dedi.

‘MİLLETVEKİLLİĞİ ESKİDİ, İMAM HATİPLİ OLARAK BURADAYIM!’

AK Parti Konya Eski Milletvekili Ahmet Sorgun, milletvekilliğin ve diğer makamların eskidiğini ancak ‘imam hatipli’ olmanın eskimediğini ifade ederek, “Bir imam hatipli olarak buradayım” dedi. İmam hatipli olmanın her zaman faydasını gördüğünü söyleyen Sorgun, “Başarı burada! Başlatılanın devam etmesi, ancak imam hatip ruhuyla olur. İmam hatipçi değil, imam hatipliyiz. Diğer öğrencileri dışlamayız. Bir ülke askerlerle alınır ama askerlerle kaldırılmaz. Bilimle sanatla kaldırılır. Gençleri tebrik ediyorum. 500 hikâye ve 60 ilde bu kadar çok katılımın olması, bu ciddi bir hikayedir.” Şeklinde konuştu.

KALEMİN GÜCÜNÜ YÜREĞİNDE HİSSEDENLERE!

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mahmut Zengin de milli ve manevi değerleri yaşam tarzı haline getirmiş ve gelecek kuşaklara en iyi şekilde bırakılmasını hedef haline getirmiş bir neslin edebiyat alanında da söz sahibi olmasının büyük bir öneme sahip olduğunun altını çizerek şu ifadeleri söyledi: “Mehmet Akif, Necip Fazıl, Sezai Karakoç gibi üstatların zor zamanlarda kalemin gücünden faydalandıkları gibi, yeni yetişen gençlere de aynı yöntemleri işaret etmeleri gelecek adına atılan değerli bir adımdır. İmam Hatipli gençler başta olmak üzere ilmi yüreğinde hisseden tüm gençlerin ortaya çıkarılmalarını ve yol gösterilmesini büyük bir hizmet olarak görüyoruz. Bu yarışmaya katılan tüm öğrencileri kutluyoruz. Asıl olan yarışmaya katılabilmektir. Tüm destekçilere teşekkür ediyorum.”

‘İMAM HATİP RUHUNU SATIRLARA İŞLEYİN’

TİMAV olarak yaklaşık 30 yıldır hizmet etmenin gururunu yaşadığını söyleyen TİMAV Genel Başkanı Dr. Sami Bayrakcı, İmam Hatip’li öğrencilerden de imam hatip bilincini gelecek nesillere taşımalarını istedi. Akademiden teknolojiye kadar her alanda imam hatipliler olarak başarılara imza atıldığını ifade eden Bayrakcı, “Rabbim 1994’te kurulan TİMAV çatısı altında bu devlete, millete hizmet etme şerefini bizlere lütuf etti. Siz kardeşlerimize de imam hatip çatısı altında burada aldığınız duyguyla hayatınızı ilmek ilmek örecek hayatlar nasip etsin. Sizden istediğimiz, imam hatip ruhunu satırlara işlemeniz.” diye konuştu.

‘TİMAV SİZLERLE, SİZLER İÇİN VAR’

Bu yıl 11’incisi düzenlenen hikaye yarışmasının Türkiye Genelini kapsadığını bildiren Bayrakcı, yaklaşık 60 ilde 500 hikayenin katılımıyla yarışmanın gerçekleştiğini ifade etti. Bayrakcı, şu ifadelerle sözlerine son verdi: “Bu yarışmalarımız TİMAV ve Selçuklu markalarıyla Türkiye geneli bir düzene oturdu. Bunun yanında kısa film ve münazaralar da yapmak istiyoruz. Türkiye kültürünü, sanatını, eğitimini inşa edecek nesillerin de son 20 yıldır olduğu gibi imam hatip lisesi olacağına inanıyoruz. Bunun içinde çalışmaya devam edeceğiz. Ödül alacak gençlerimiz başta olmak üzere bu yarışmaya katılan gençlerimizi tebrik ediyorum. TİMAV sizlerle, TİMAV sizler için var. TİMAV imam hatip şuurunu güçlendirmek için var.”

Kaynak: HACER CEYLAN