Son yıllarda hükümet tarım ve hayvancılık sektöründeki gelişimine önemli destekler veriyor. Çiftçilerin yaşam koşullarını iyileştirmek amacıyla çeşitli destekler sunan Tarım ve Orman Bakanlığı, çiftçilerin tarımsal potansiyeli artırmakla kalmayıp ekonomik ve sosyal gelişimine de katkı sağlıyor. Çumra’da uzun yıllardır tarım ve hayvancılık ile uğraşan Şakiroğulları olarak anılan Ramazan Turan, tarımın geleceğinin parlak olduğunu ifade etti. Turan makineleşme ile birlikte verimin artığı ve hasadın hızlandığına dikkat çekti.

Ramazan Turan Fotoğraf

‘MAKİLİLEŞME VERİMİ VE HASADI HIZLANDIRDI’

Konya tanınıyor, sektör kalkınıyor! Konya tanınıyor, sektör kalkınıyor!

Çumra’nın kalkınmasında büyük emeği olan Şakiroğulları olarak anılan Ramazan Turan, tarımda makileşme ile birlikte verimin ve kalitenin artığını, çiftçilerin çalışmasını da kolaylaştırdığını ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü,” Çocukluğumdan bu yana tarım ve hayvancılık ile uğraşıyorum. Bizler baba mesleği olarak tarım ve hayvancılığı sürdürüyoruz. Eskiden at arabası ile pancar çekimini yapardık. At arabasına yüklediğimiz pancarı kantara getirirdik. Oradan da Konya’ya getiriyorduk. Tarımda makineleşme ile birlikte ekim, dikim ve söküm faaliyetleri hızlandı. Birim alanda alınan verim artarken ekilen ürünlerin hasadı da makineleşme ile birlikte daha hızlı ve kolay şekilde gerçekleşiyor. Önceden salma sulama ile yapılan sulamalar artık modern sulama sistemleri ile su kayıplarını da azaltarak kolay bir şekilde gerçekleştiriyor.  Sulama sistemleri kolaylaşırken Konya Ovası ve ülkemizde yaşanan iklim değişikleri sebebiyle suyun olması oldukça önemli. Suyumuzu bilinçli kullanmalıyız.  Özellikle Konya Ovasına dış havzalardan su getirilmesi konusunda çalışmalara ağırlık verilmeli. Bundan sonra tarla değil su alınacak. Su varsa tarla var. Su yoksa tarlanın bir anlamı yok. Susuz tarım yapmanın bir anlamı kalmadı. Onun için Cenab-ı Allah rahmetini esirgemesin. Tarımda teknolojinin gelişmesi çiftçiliği kolaylaştırmanın yanında verimlerin artmasına da sebep oldu.” İfadelerini kullandı.

Get

‘GENÇLERİMİZ TARIM VE HAYVANCILIĞA SAHİP ÇIKMALI’

Tarım ve hayvancılık eleman bulma konusunda ciddi sıkıntılar yaşandığını ve eleman açığı tarım ve hayvancılıkta Afganistan ve Suriyeliler tarafından giderilmeye çalıştığını ifade ederek tarım ve hayvancılığın kesintiye uğraması adına kendi vatandaşlarımızın da bu alana yönelmesi gerektiğini belirterek, “Son yıllarda gençlerin tarım ve hayvancılık dışında masa başında bir iş hayali olması sebebiyle tarım ve hayvancılık sektörü olarak bizler eleman bulmakta zorlanıyoruz. Gençlerimiz tarım ve hayvancılığın ülkemizde kesintisiz şekilde sürmesi adına bu alanlara sahip çıkması oldukça önemli” dedi.

‘TARIM VE HAYVANCILIK BİLİNÇLİ ŞEKİLDE YAPILIYOR’

Çiftçilerin tarım ve hayvancılığı bilinçli şekilde yaptığını ifade eden Turan, bilinçli üretimin dönüşlerinin de çiftçilere olumlu olarak döndüğünü belirtti. Turan, “Çiftçilerimiz   tarım ve hayvancılıkta yaşanan gelişmeleri yakından takip ederek bunları modern şekilde uyguluyor. Bunun da dönüşlerini elde ettikleri kazanç ile da alıyorlar. Kaliteli mahsuller yetiştirerek, teknoloji yakından takip etmek önemli. Teknolojinin gelişmesi ile çiftçi para kazanıyor ve kazanmaya devam ediyor.  Çiftçiler olarak tek beklentimiz su   sorunun çözülmesi. Tarımın geleceği parlak. Toprağı olan toprağını ekmeli ve toprağına sahip çıkmalı.”

Muhabir: HACER CEYLAN