Anadolu Selçuklu Devleti'ne başkentlik yapan Konya'da, Romalılardan Selçuklulara, Osmanlı'dan günümüze binlerce yıllık geçmişe sahip "Bedesten Çarşısı", ticari canlılığını koruyor.  Ticari canlılığını uzun yıllardır koruyan Tarihi Konya Bedesten Çarşısı 12 Ağustos ile 14 Ağustos tarihleri arasında tarihi günlerini yaşayacak. Konya’da düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları ile birlikte organize edilen Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri içeriği ile dolu dolu geçecek. Etkinlikler 12 Ağustos Cuma günü kortej yürüyüşü ile başlayacak; söyleşiler, sokak müzisyenleri, temsili kıyafetlerle tarihi canlandırmalar, Mehteran Topluluğu konserleri, Bedesten Çarşısı Fotoğraf Sergisi ve Tarihi Kostümler Sergisi gibi faaliyetlerle devam edecek. Yüzyıllardır ticari faaliyetlere ev sahipliği yapan tarihi çarşı, 5. Uluslararası İslami Dayanışma Oyunları’nın da yapıldığı bu günlerde yurt içi ve yurt dışından gelen misafirler için Konya’nın tanıtımı noktasında farklı bir alternatif oluşturacak. Etkinlik kapsamında unutulmaya yüz tutmuş mesleklerden 30 farklı sanat ve zanaat Bedesten’in farklı yerlerinde icra edilecek.

BAŞKAN ALTAY KONYALILARI DAVET ETTİ

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 12-14 Ağustos tarihleri arasında “Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri” düzenleyerek hem ticaretin canlanmasına hem de unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin tanıtımına katkı sağlayacaklarını söyledi. Başkan Altay, çok sayıda etkinliğin ve bu günlere özel indirimlerin yapılacağı Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri’ne tüm Konyalıları ve şehri ziyaret eden misafirleri davet etti. Konya Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Konya Bedesteninde ekonomik hareketliliği canlandırmak için “Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri” düzenliyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Türkiye Selçuklu Devleti'ne başkentlik yapan Konya'da, Romalılardan Selçuklulara, Osmanlı'dan günümüze binlerce yıllık geçmişe sahip Bedesten Çarşısı’nın Konya’nın kalbi durumunda olduğunu belirterek, bu önemli merkezin tanıtımı ve ticarete katkı sağlanması için Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri düzenlediklerini söyledi. Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri’nin 12, 13 ve 14 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirileceğini belirten Başkan Altay, bu kapsamda çok sayıda etkinlik düzenleyeceklerini ve esnafın da bu günlere özel indirimler yapacağını duyurdu. Başkan Altay, tüm Konyalıları ve şehri ziyaret eden misafirleri Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri’ne davet etti.

ZİYARETÇİLERİN UĞRAK NOKTASI OLACAK

 İlk kez düzenlenecek etkinlik kapsamında 180 bin metrekareye yakın kapalı alanda kurulu, 2 bin 687 dükkân ve 7 caddeden oluşan Tarihi Konya Bedesteni, esnafın uygulayacağı yüzde 30’a varan indirimlerle gelen misafirlerin uğrak noktası olacak. Etkinlikler 12 Ağustos Cuma günü kortej yürüyüşü ile başlayacak; söyleşiler, sokak müzisyenleri, temsili kıyafetlerle tarihi canlandırmalar, Mehteran Topluluğu konserleri, Bedesten Çarşısı Fotoğraf Sergisi ve Tarihi Kostümler Sergisi gibi faaliyetlerle devam edecek. Yüzyıllardır ticari faaliyetlere ev sahipliği yapan tarihi çarşı, 5. Uluslararası İslami Dayanışma Oyunları’nın da yapıldığı bu günlerde yurt içi ve yurt dışından gelen misafirler için Konya’nın tanıtımı noktasında farklı bir alternatif oluşturacak. Etkinlik kapsamında unutulmaya yüz tutmuş mesleklerden 30 farklı sanat ve zanaat Bedesten’in farklı yerlerinde icra edilecek.

‘GÜZEL BİR ETKİNLİĞE İMZA ATACAĞIZ’

Tarih ve kültür bir arada! Tarih ve kültür bir arada!

Tarihi Bedesten Çarşısındaki manevi atmosferi yaşamak isteyen insanların heyecanla beklediği Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri bugün itibariyle başlıyor. Bir aylık hazırlık sonucunda başlayacak olan etkinliğe yoğun bir katılım beklediklerini dile getiren Bedesten Çarşısı Ahilik Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Hüseyin Küçükavcılar, “Üç günlük güzel bir etkinlik olacak. Bedesten esnafımız yüzde 30’a varan bir indirim yaptı. Sokak gösterileri olacak, canlı bir kalabalık bizi bekliyor inşallah. Hareketin olduğu yerden bereket de bekliyoruz” dedi. Etkinliğin  hazırlıkları  kapsamında Büyükşehir Belediyesi’nin Bedesten’i Türk bayrağı ve çeşitli süslemeler yaptığına değinen Hüseyin Küçükavcılar, “ Bu güzel etkinliğin gerçekleşmesinde desteklerini esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a, Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Karabacak’a; İslami Dayanışma Oyunlarında tercihin Konya’dan yana kullanılması sebebiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve emeği geçen bütün ekibe teşekkür ederim” diye konuştu.

‘TARİHİN YAŞATILMASI NOKTASINDA BU GİBİ ETKİNLİKLERİN ÇOK ÖNEMLİ’

Konya Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı Yusuf Yaşar, üç gün sürecek olan Tarihi Bedesten Alışveriş Günlerinin, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın katılımıyla kılınan cuma namazının ardından açılışın gerçekleşeceğini dile getirdi. Bütün bedesten esnafının saat 23.00’a kadar açık olacağını ifade eden Yusuf Yaşar, Mehter Marşı, müzik dinletisi, sahne oyunları ve ikramlar gibi çeşitli etkinliklerin 3 gün boyunca yer alacağına dikkat çekti. Şimdiden yoğunluğun başladığını söyleyen Yusuf Yaşar; ‘’Konyalı olup Bedesten Çarşısına hiç gelmemiş insanlar var. Tabi bu bizi üzüyor. Ancak bu tanıtım günleri kapsamında sadece alışveriş için değil, merak edip gezmeye gelen bütün vatandaşlarımızı bekliyoruz. Bayrak süslemelerimiz yapıldı, inşallah bayrağın gölgesinde yaşadığımız ülkemizde bayrak altında güzel bir etkinlik olacak ‘’ dedi. Tarihin yaşatılması noktasında bu gibi etkinliklerin çok önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Başar, böyle büyük bir organizasyonun esnaflar arasında yapılamayacağını ifade ederek etkinlikte emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, KONESOB Başkanı Muharrem Karabacak ve emeği geçenlere teşekkür etti.

‘BEDESTEN ESNAFINA KATKISI BÜYÜK OLACAK’

Tarihi Bedesten Çarşısında 22 yıldır esnaf olan Mekân Giyim Sahibi Ebuzer Karabağ ise Bedesten’de şimdiden bir hareketliliğin olduğuna dikkat çekerek hazırlıkların tamamlandığını söyledi. Gelen ziyaretçileri indirim ve güzel etkinliklerin beklediğini dile getiren Karabağ, İslami Dayanışma Oyunları kapsamında gelen yerli ve yabancı turistlerin de Konya ekonomisi ve Bedesten esnafı açısından olumlu yönde katkısı olacağını ifade etti.

HACER CEYLAN