Teknolojinin gelişmesi, hayatımızın her alanında olduğu gibi tarımsal üretimde de önemli etkiler ortaya çıkardı. Teknolojiyle birlikte tarımsal alet ve ekipmanların da yenilenmesi, günümüzün tarımsal üretimini kolaylaştırıcı etkilere sahip. Teknolojiyle kolaylık sağlayan sistemlerden biri de pivot sulama sistemleri. Pivot sulama tarımda modern sulamanın en çok tercih edilen yöntemlerinden biri. Pivot sulama tekniği, tarla bitkilerinden narenciye bahçelere kadar kullanılabiliyor.

Pivot Sulama (2)

PİVOT SULAMANIN ÖZELLİKLERİ

Bitkisel üretimde doğal olarak karşılanamayan suyun sulama ile bitkilere verilmesi birçok faklı teknikle yapılıyor. Bu yöntemleri yüzey sulama, yüzey altı sulama ve basınçlı sulama olarak sıralamak mümkün. Günümüzde, uzun zamanlardan beri kullanılagelen geleneksel yüzey sulama yöntemleri halen terk edilmemiş olsa da, modern sulama sistemlerinin kullanımı giderek artmaya devam ediyor. Bunlardan biri de merkezi hareketli yağmurlama sistemi olan pivot sulama. Pivot sulama sistemleri çoğunlukla betonarme bir platform üzerinde merkez etrafında dairesel olarak hareket ediyor. Pivot sulama tekniği Mısır, buğday, arpa, yonca, şeker pancarı, patates, soğan, kavun, karpuz, yem bitkileri, pamuk, bodur meyve ve narenciye ağaçlarının yanı sıra meralarda da kullanılabiliyor.

Pivot Sulama (3)

İŞGÜCÜ İÇİN TERCİH EDİLİYOR

Daha çok geniş arazilerde kullanılan pivot sulama, özellikle 120 dekarın üzerindeki tarlalarda birçok yönteme kıyasla oldukça ekonomik olarak dikkat çekiyor. Çalışmak için sürekli bir işgücüne ihtiyaç duymayan sistem eğimi yüzde 15’e kadar olan alanlarda sulama yapılabilmesine imkân tanıyor. Çok sayıda modern sulama yönteminde olduğu gibi pivot sisteminde de gübreleme ve ilaçlama sulamayla birlikte bitkilere verilebiliyor. Sistemin bir diğer artısı olarak ise; uzaktan kontrol olanağının bulunması öne çıkıyor.

Pivot Sulama (4)

İklim krizine bütüncül çözüm! İklim krizine bütüncül çözüm!

DEZAVANTAJLARI DA VAR

Pivot sulama tekniği, sunmuş olduğu avantajların yanında dezavantajlara da sahip. Bunlardan en önemlisi parsel köşelerinde bazı bölümlerin sulanamaması. Yaprakların ıslanmasından kaynaklı hastalıklara duyarlı bitkilerde kullanılamaması ve yeraltı ile yerüstü damla sulama sistemlerine kıyasla daha az eğimli arazilerde kullanılabiliyor oluşu da diğer olumsuz yönlerinden. Birkaç dezavantajı olsa da pivot sulama, geniş arazilerin sulanması için kullanılan önemli bir yeni nesil sulama sistemi olarak karşımıza çıkıyor.

Muhabir: İBRAHİM HAKKI BÜYÜKHARBUT