banner5

Heyecan dorukta

Konya’nın ev sahipliğinde 56 ülkeden 4 bin 200 sporcunun katılımıyla 9-18 Ağustos tarihleri arasında beşincisi düzenlenecek İslami Dayanışma Oyunları’nın açılış günü büyük bir coşkuyla başlayacak.

03 Ağustos 2022 Çarşamba 10:05
Heyecan dorukta

Konya İslami Dayanışma Oyunları için gün saymaya devam ediyor. Konya’nın ev sahipliğinde 56 ülkeden 4 bin 200 sporcunun katılımıyla 9-18 Ağustos tarihleri arasında beşincisi düzenlenecek İslami Dayanışma Oyunları’nın açılış günü büyük bir coşkuya sahne olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere birçok İslam ülkesinden devlet adamlarının katılacağı açılış seremonisi ve sürpriz gösteriler için Büyükşehir Belediyesi Stadyumu’nda hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Konya Büyükşehir Belediyesi Stadyumu, 5. İslami Dayanışma Oyunları’nın açılış seremonisine ve büyük sürprizlere hazırlanıyor. Konya İslami Dayanışma Oyunları’na hazırlanıyor. İl genelinde spor yatırımları devam ederken, Konya Büyükşehir Belediyesi, Meram Belediyesi, Selçuklu Belediyesi ve Karatay Belediyesi’de bu noktada çalışmalarını sürdürüyor

‘DÜNYA ÇAPINDA SES GETİRECEK’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslami Dayanışma Oyunları hazırlıklarının büyük ölçüde tamamlandığını ifade ederek, “Organizasyon dünya çapında ses getirecek” dedi. Konya İslami Dayanışma Oyunları’na hazırlanıyor. İl genelinde spor yatırımları devam ederken, Konya Büyükşehir Belediyesi, Meram Belediyesi, Selçuklu Belediyesi ve Karatay Belediyesi’de bu noktada çalışmalarını sürdürüyor. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Başkan Erdoğan, “Konya’da ev sahipliği yapacağımız 5. İslami Dayanışma Oyunları’nın hazırlıklarını önemli ölçüde tamamladık. Dünya çapında ses getireceğine inandığım bu oyunlar için ülkemizde misafir edeceğimiz kafilelere şimdiden hoş geldiniz diyor, sporcularımıza başarılar diliyorum" dedi. Sporda başarı çıtasının her geçen gün daha yükseğe çıkartıldığını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti: "Konya'da 9-18 Ağustos tarihleri arasında ev sahipliği yapacağımız 5'inci İslami Dayanışma Oyunları'nın hazırlıklarını önemli ölçüde tamamladık. Bu oyunlar için 56 ülkeden 4 bin 200 sporcu ve heyet üyesi ile on binlerce sporsever Konya'ya gelecek. İslami Dayanışma Oyunları için Konya’mıza kazandırdığımız tesisler daha sonra hem şehirdeki gençlerimize hizmet edecek hem de benzer organizasyonlar için kullanılacaktır. Dünya çapında ses getireceğine inandığım bu oyunlar için ülkemizde misafir edeceğimiz kafilelere şimdiden hoş geldiniz diyor, sporcularımıza başarılar diliyorum” dedi.

‘BAŞKAN ERDOĞAN KATILACAK’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, Konya'nın ev sahipliğinde 9 Ağustos’ta başlayacak olan '5. İslami Dayanışma Oyunları'nın açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağını açıkladı. İslami Dayanışma Oyunları'nın önemli bir organizasyon olduğunu belirten Şahin, şöyle konuştu: ''Konya önemli hazırlıklar içerisinde. Bunların en başında da 9 Ağustos'ta başlayacak olan İslami Dayanışma Oyunları var. Bu Konya'mız için, ülkemiz için oldukça önemli bir organizasyon. Konya'da ilk defa 54 ülkenin katılımıyla gerçekleşecek olan büyük bir olimpiyattan bahsediyoruz. Tesislerimizin hazırlıkları devam ettiği gibi açılış için hazırlıklar da devam ediyor. Açılış programı için Sayın Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız da inşallah 9 Ağustos'ta Konya'da olacaklar. Hem ülkenin gündeminde hem de pek çok ülkenin gündeminde bu olimpiyatlar ve Konya'mız olacak tabii ki. Bu Konya'mız için, esnafımız için, turizmimiz açısından, tanıtım açısından çok kıymetli ve önemli bir organizasyon” demişti.

‘BÜYÜK BİR COŞKUYA SAHİP OLACAK’

Dünya Belediyeler Birliği Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, İslam ülkeleri arasında düzenlenen en büyük spor organizasyonu olan İslami Dayanışma Oyunları’nın beşincisine ev sahipliği yapacak olmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Oyunlar için farlı ülkelerden sporcuların Konya’ya gelmeye başladığını kaydeden Altay, bu süreçte 4 bin 200 sporcu ile birlikte binlerce misafire ev sahipliğini yapacaklarını hatırlattı. Altay, 9 Ağustos’ta 56 ülkeden sporcuların katılımıyla yapılacak açılış seremonisinin büyük bir coşkuya sahne olacağını ifade etti. Altay, “Sürpriz gösterilerin yapılacağı Konya Büyükşehir Stadyumu’nda hazırlıklarımız tüm hızıyla sürüyor. Bütün İslam dünyasının gözünün Konya’da olacağını biliyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte birçok İslam ülkesinden devlet adamları açılışımıza teşrif edecekler. Hoşgörünün başkentinde misafirlerimizi en güzel şekilde ağırlamak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.” diye konuştu. Oyunlar için Türkiye’nin ilk olimpik veledromu, olimpik yüzme havuzu, atletizm pisti gibi uluslararası standartlarda çok önemli tesislerin Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Konya’ya kazandırıldığını hatırlatan Başkan Altay, organizasyona katılacak tüm sporculara şimdiden başarılar diledi.

‘KARATAY OLARAK ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYDUK’

Karatay Belediyesi Başkanı Hasan Kılca, İslami Dayanışma Oyunları’na Konya olarak en iyi şekilde ev sahipliği yapacaklarını belirtti. Spora yatırım yapmaya devam edeceklerini kaydeden Kılca, “Spora ve sporcuya belediye olarak yatırım yapmaya devam ediyoruz. 5. İslami Dayanışma Oyunları, Konya’mızın birçok spor salonu ve tesislerinde yapılacak. Bizlerde Karatay Belediyesi olarak oyunlar için hazırlıklarımızı tamamladık. Karatay Belediyesi olarak 8 milyon liraya mal ettiğimiz Trap-Skeet Atış Poligonu Sosyal Tesisi'ni çevre düzenlemesiyle birlikte tamamladık ve burayı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüze kullanmaları için teslim etmiştik. Saraçoğlu Spor Tesisleri'nde ise Atıcılık ve Okçuluk kategorilerindeki müsabakalar yapılacak. Konya’mıza tekrardan hayırlı uğurlu olsun. Onun dışında da yaz spor okullarımızla birçok branşta eğitimlerimiz devam ediyor. İslami Dayanışma Oyunları için, misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamak adına, elimizi taşın altına koymaya devam edeceğiz” dedi.

‘MİLYARLAR İZLEYECEK’

Meram Belediyesi Başkanı Mustafa Kavuş ise, Konya’nın sporun başkenti olduğunu söyledi. İslami Dayanışma Oyunları’nda Konya’nın dünya kapılarını araladığını kaydeden Kavuş, “Bu ciddi uluslararası organizasyonun Konya’da yapılacak olması büyük bir başarıdır ve bizi ziyadesiyle mutlu ediyor. Ancak bizleri daha çok mutlu edecek olan başka bir şeyler de var; sadece oyunlara gelen sporcular ya da yetkililer değil iki milyarlık İslam Dünyası’nın gözü bu şehirde olacak. Şehrin ismi, en az on gün boyunca gerek haber bültenlerinde gerek spor programlarında defalarca geçip milyarlarca kez izlenecek, dijital dünyada milyarlarca defa tıklanacak. Ya da bunların da ötesinde bundan sonra Türkiye, hangi uluslararası organizasyon için aday olursa olsun Konya iyi bir referans olacak. Bir Avrupa Kupası, Dünya Kupası hatta olimpiyatlar gündeme gelse Konya ismi ve Konya’nın başarısı tekrarlanacak inşallah” dedi.

‘ŞEHİR ADINA BÜYÜK KAZANÇ’

Başkan Kavuş sözlerini şöyle sürdürdü, “Kısaca nereden bakarsanız bakın kazanan bu şehir ve bu şehrin insanı olacak. Bu şehrin merkez ilçe belediye başkanlarından biri olarak bundan gurur ve mutluluk duymamak mümkün değil. Oyunlar daha başlamadan bile şehrimize pek çok değer kazandırdı. Şehre yapılan pek çok yatırımdan Meram olarak bizde Türkiye’nin ilk olimpik velodromuna ev sahipliği yaparak nasibimizi aldık. Her bir yatırım, bugüne vurulan mühür, geleceğimize duyulan umudun adıdır. Bu tesislerde yetişip şampiyonluk hayalleri kuran gençlerimizi gördükçe mutluluğumuz da, gururumuz da katlanıyor. Tüm bu düşüncelerle, böylesi önemli bir organizasyonun şehrimizde gerçekleşmesini sağlayan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, organizasyonun harika geçmesi için yoğun mesai harcayan Gençlik ve Spor Bakanımız Dr. Mehmet Kasapoğlu’na ve şehri her yönüyle oyunlara hazırlamak adına gecesini gündüzüne katan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay başta olmak üzere emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

‘KARDEŞLİK TÜM DÜNYA İÇİN ÖRNEK OLACAK’

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı ise, Konya’nın uluslararası önemli bir organizasyona ev sahipliği yapacağını söyledi. Organizasyona 56 ülkeden 4 bin 200 sporcu katılacağını kaydeden Pekyatırmacı, “5.İslami Dayanışma Oyunları için Konya’da en başından bu yana hummalı bir hazırlık devam ediyor ve artık olimpiyatlara sayılı günler kaldı. Bu organizasyonun başarısı için çaba ve gayret sarf eden Gençlik ve Spor Bakanlığımız başta olmak üzere Konya Büyükşehir Belediyemiz ile merkez ilçe belediyelerimiz ve paydaş olan tüm kurumlarımız ellerinden gelenin en iyisini ortaya koyuyorlar. Tüm İslam ülkelerinin gözünün Konya’da olacağı ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışına teşrif edecekleri 5.İslami Dayanışma Oyunları’nın başarılı bir şekilde tamamlanmasını diliyorum.  Buradaki kardeşliğin tüm dünyaya örnek olması temennisiyle tüm hemşerilerimizi açılış törenine ve sonrasında oynanacak olan müsabakalara davet ediyorum. Ayrıca, atıcılık, atletizm, basketbol 3x3, bisiklet, bocce, jimnastik, eskrim, futbol, güreş, halter, hentbol, judo, karate, kick boks, masa tenisi, okçuluk, taekwondo, voleybol, yüzme, geleneksel okçuluk, para-atletizm, para-masa tenisi, para-okçuluk, para-yüzme dallarında mücadele edecek tüm misafir sporcularımıza başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

SAMET AKTAŞ

Anahtar Kelimeler:
KonyasporHaber
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

banner50