Şehir merkezinde kalması sebebiyle görüntü kirliliği oluştururken aynı zamanda yüzlerce kişinin uğrak noktası olması sebebiyle caddeye park edilen araçlarla trafik akışını etkileyen Adnan Menderes Toptancı Sebze Hali, yıllar sonra çözüme kavuşuyor. Şehrin toptan meyve ve sebze ihtiyacını karşılarken şehir merkezinde kalmasıyla da şikayetlere neden olan hal için Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan arsa onayı geldi. Adnan Menderes Toptancı Sebze Hali Başkanı Adnan Pirinç, yaklaşık 550 bin metrekare yeni alanda Türkiye’nin örnek hallerinden birinin Konya’ya inşa edileceğini duyurdu.

5 6 Kopya

PERAKENDE DEĞİŞTİ, TOPTAN AYNI!

Yeni hal için düşünülen Aksaray Yolu üzerindeki arsanın yapımına başlanılması için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onay gelmesi bekleniyordu. Beklenen onayın geldiği müjdesini veren Adnan Menderes Toptancı Sebze Hali Başkanı Adnan Pirinç, yapılacak olan halle ilgili bilgi verdi. Perakende sektöründe talep şartlarının değiştiğine dikkat çeken Pirinç, bu kapsamda toptan hallerin de talebi karşılayacak özelliklerde yapılması gerektiğini belirtti. Pirinç, konuyla ilgili, “Ticari sistem değişti, hallerin de değişmesi gerekiyordu. Perakendenin şekli değişti, vatandaş artık kaliteli ve tazeyi ihtiyacı kadar almak istiyor. Bu kapsamda bizim de kendimizi güncellememiz gerekiyor; fiziki altyapı ve çalışma şartları da değişmeli.” diye konuştu.

Konya'da tramvay çilesi! Konya'da tramvay çilesi!

DÜNYA STANDARTLARINDA, TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK

Yeni halin içerisinde farklı bir sistemin yer alacağını ve Türkiye’ye rol model olacak düzeyde bir hal olacağını aktaran Pirinç, yapılacak olan halin özellikleriyle ilgili şöyle konuştu: “Vatandaş kaliteli, taze ürün yemek istiyor ve bu özellikleri sağlamak için ambalaj ve entegre ön plana çıkıyor. Gıda güvenilirliğinin de hat safhada olduğu, içinde laboratuvarın bulunduğu, soğuk hava, ambalaj ve entegre sistemin ve üretim, ihracat gibi departmanların yer aldığı bir halin yapımına başlayacağız. Bunun için yeni çağa ve güncel ticaret anlayışına uygun modelleri incelemeye devam ediyoruz. Sistem oturduğunda hal, dünya standartlarına ürün satabilecek düzeyde ve Türkiye’ye örnek olacak. 12-13 yıldır yapılması için uğraştığımız yeni hal için sonunda somut adımlar atılacak.” ifadelerini kullandı.

5 7 Kopya

‘HAL YAPIMINI KOOPERATİF ÜSTLENECEK’

İlk olarak 250 bin metrekarelik bir arsanın onayıyla işe başladıklarını belirten Pirinç, ilerleyen süreçte alanın yaklaşık 250 bin metrekare daha genişletileceğini ifade etti. Yeni halin yapımının Konya Üretim ve Hal İşletme Kooperatifi tarafından üstlenildiğini aktaran Pirinç, bu kooperatifin ise Konya’da bulunan iki haldeki esnafın oluşumuyla kurulduğunu belirtti. Adnan Menderes Toptancı Sebze Hali’nin güncel yerinin nasıl değerlendirileceği ile ilgili de yorumda bulunan Pirinç, “Eski Sanayi, Karatay Sanayi gibi merkezde kalan sanayiler kaldırılarak daha farklı projeler için değerlendiriliyor. Aynı şekilde hal kaldırıldığında orası için de bir kentsel dönüşüm projesi kapsamına alınacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

5 9-3

5 10 Yeni Halde Soğuk Hava Sistemi De Yer Alacak

Muhabir: HACER CEYLAN