Konya Valiliği tarafından şehit aileleri ve gaziler için iftar programı düzenlendi. Köyceğiz düğün ve toplantı salonunda gerçekleşen iftar programına Vali Yakup Canbolat, Konya AK Parti milletvekilleri Ahmet Sorgun, Dr. Hüsnüye Erdoğan, Ömer Ünal, AK Parti Konya İl Başkanı Musa Arat, 3. Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Hv. Tuğgeneral Ergun Eskici, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Konya İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman, Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Ali Osman Karamercan,Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Muzaffer Şeker, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, Konya İl Müftüsü Ali Akpınar, vali yardımcıları, kaymakamlar, kamu kurum müdürleri, şehit aileleri ile gaziler katıldı.

SİZLER ONLARDAN BİZE YADİGÂRSINIZ 

İftardan önce konuşmalarını gerçekleştiren Vali Yakup Canbolat, “Yiğitlerimizin kanları ile sulanan mukaddes vatanımızı ve bizi biz yapan değerlerimizi kıyamete dek koruyacağız. Şehitlerimizin değerli aileleri: Sizler aziz şehitlerimizin yadigârısınız. En değerli varlıklarınızı, sevdiklerinizi ülkeniz için feda ettiniz. Bu devlet ve millet hiçbir zaman sizleri asla unutmayacaktır" dedi. Canbolat, sözlerine şöyle devam etti: “Öncelikle Ramazan ayınızı gönülden tebrik ederim. Bu mübarek günde iftar soframızı şereflendirdiğiniz içinde sizlere şükranlarımı sunuyorum. Peygamberlikten sonraki en kutlu makam olan şehadet derecesine kavuşmuş, cennetin eşsiz nimetleri karşısında dünyaya tekrar gelmemeyi, dini, vatanı ve şerefi için can vermeyi tekrardan arzulayan aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Şehitliğin kardeşlik makamı gazilik şerefini yüreklerinin en kıymetli yerlerinde taşıyan kahraman gazilerimize de sağlıklı, huzurlu uzun ömürler diliyorum. Bizler şanlı tarihimizde kimsenin esaretine boyun eğmeyen bir millet olarak Malazgirt’te, Çanakkale’de, Sakarya’da, Kıbrıs ve Şimdiki Güneydoğu Anadolu bölgesi olmak üzere vatanımızın her karış yerinde mücadele ettik. Dün olduğu gibi bugün de canlarını hiç düşünmeden feda edecek milyonlarca vatansever evlada sahibiz. 15 Temmuz gecesinde hainlerin elindeki tank ve tüfeklere karşı aziz milletimizin iman dolu yüreği ile verdiği mücadele bunun en büyük kanıtıdır. Birliğimize, bütünlüğümüze ve bayrağımıza saldıran dâhili ve harici düşmanlar kahraman milletimizin tokadı ile her daim tarumar olmuştur. Olmaya da mahkûmdur. Şehit olmak her birimizin hayalinde ve duasında olan yüce bir makamdır.” 

ONLAR ORUCUNU ŞEHADET ŞERBETİ İÇEREK AÇTI

AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun da biz iftarı beklerken bazı insanların iftarlarını şehadet şerbeti ile açmış olduğunu söyleyerek sözlerine şu şekilde devam etti:  “Birlik ve beraberliğimizin sembolü olan iftar programlarında buluştuk. Gönlümüz huzur içerisinde ama bir taraftan da ne yazık ki bu coğrafya pahalı bir coğrafya. Bu mutluluğu ve huzuru her yerde bulamıyoruz. Nöbet mahallinde bekleyen askerlerimiz, polislerimiz ve korucularımız var. Hatta bugün şehit olan Aybüke öğretmenimiz var. Biz iftarı bekliyoruz ama bazıları da iftarı şehadet şerbeti ile açmış oluyor. Onları da unutmamak gerekir. Onların eserlerini yani eşlerini, çocuklarını, yakınlarını ihmal etmememiz gerekir.  Biliyorsunuz yarın Dünya Yetimler Günü. Umarım ki mevcut yetimlerimize yeni yetimler eklenmez.  Ne yazık ki Dünya ve İslam dünya kan revan içerisinde. Allah bizlere bayrama huzur içerisinde yetişmeyi nasip eylesin. Sayın Valime de bu organizasyondan dolayı teşekkür ediyorum” 

İNSANLIK DÜŞMANLIĞININ BİTMESİNİ DİLİYORUZ

Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Akyürek de, “Ramazan ayınızı tebrik ediyorum. Ramazan birliğe, beraberliğe ve kardeşliğe vesile oluyor. Bizler şuanda huzur içerisinde iftarımızı açıyoruz belki ama terörle mücadele eden, canının ortaya koyarak şehit ve gazi olan kardeşlerimiz var. Bu Ramazan-ı Şerif vesilesi ile bu kötülüklerin ve insanlık düşmanlığının bitmesini diliyoruz. Allah milletimizi ve memleketimizi muhafaza etsin. İnşallah millet ve Türkiye Cumhuriyeti olarak dünyanın neresinde olursak olalım mazlumların imdadına yetişmeyi Allah nasip etsin. Bu iftar programını tertip eden sayın valimiz ve değerli eşine teşekkür ediyorum” dedi.

HÜSEYİN MENEKŞE

FOTO ALTI: Vali Yakup Canbolat, şehit ailelerini ve gazileri iftar yemeğinde biraraya getirdi. İftar programına AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Akyürek ve 3. Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Hv. Tuğgeneral Ergun Eskici de katıldı.