Giorgia Meloni liderliğindeki sağ koalisyon iktidarı, parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi'nin onayından geçirdiği bir torba kanun içine, gebelik sonlandırmaya yönelik danışma kliniklerine, kürtaj karşıtı dernek temsilcileri ve aktivistlerin de girmesine, bu kişilerin hastalarla görüşmesine izin verilmesine yönelik düzenleme dahil etti.

Bu girişim, İtalya içinde ve dışında tepkilere neden oldu. İtalya'da sol muhalefet partileri, düzenlemenin "yaşamı savundukları" belirtilen kürtaj karşıtı derneklerin gebeliklerini sonlandırmak isteyenler üzerinde "baskı" yapabileceği görüşünü dile getirdi. Muhalefet, ayrıca bu düzenlemenin, ülkede 90 güne kadar gebelikleri sonlandırmayı garanti eden "194" numaralı yasanın uygulanmasını engelleme amacı taşıdığını savundu.

- İspanya'dan gelen eleştiriye Meloni'den tepki

Meloni hükümetinin kürtajla ilgili bu düzenlemesine bir tepki de İspanya'dan geldi. İspanya Eşitlik Bakanı Ana Redondo, X platformundan, "Hamileliği sonlandırmak isteyen kadınlara yönelik organize baskıya izin vermek, kanunla tanınan bir hakkı baltalamak anlamına gelir. Bu aşırı sağın stratejisidir." yorumunu yaptı.

İtalya Başbakanı Meloni ise bu yoruma karşılık, "Gerçekleri bilmeden İtalya'nın iç meseleleri hakkında konuşan dışişleri bakanlarını birkaç kez dinledim. Normalde bir konu hakkında bilgisiz olduğunuzda en azından ders vermeme nezaketini göstermelisiniz." ifadesini kullandı.

- İspanya ve İtalya zaman zaman karşı karşıya geliyor

İki ülkenin iktidar partileri arasında daha önce de "aşırı sağ" ve "aşırı sol" polemiği yaşanmıştı.

İsrail ordusu durmuyor, insanlar ölüyor! İsrail ordusu durmuyor, insanlar ölüyor!

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Kasım 2023'te verdiği bir demeçte, "İtalya'da aşırı sağ hükümette. Biz onu burada durdurduk." ifadelerini kullanmış, İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani ise buna karşılık, "İspanya'da aşırı sol hükümette. İtalya'da biz onları yenilgiye uğrattık. Biz hukukun üstünlüğüne saygı duyuyoruz. Madrid'de de aynısı oluyor mu? İtalya'da Avrupa Halk Partisi (EPP) hükümette, İspanya'da ayrılıkçılar." ifadesini kullanmıştı.

İki ülke basınında daha önce çıkan haber ve yorumlarda da siyasi yelpazenin karşıt taraflarında yer alan sağcı Giorgia Meloni ve solcu Pedro Sanchez'in iyi anlaşamadıkları belirtiliyor.

Kaynak: AA