Karatay Belediyesi tarafından yapımı tamamlanarak Türk Kızılay'ın hizmetine sunulan Karatay Aşevi binası düzenlenen törenle açıldı. 2 bin 500 kişilik yemek kapasitesine sahip aşevinin açılış törenine AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Baykan, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Uzbaş, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, AK Parti İl Başkanı Hasan Angı, Karatay Kaymakamı Yavuz Güner, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Rifat Ortaç, Türk Kızılay Başkan Yardımcısı Ramazan Saygılı, Türk Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan, Türk Kızılay Konya İl Başkanı Hüseyin Üzülmez ve vatandaşlar katıldı.

2-11-19

‘MEDENİYETİMİZDEN ALDIĞIMIZ TERBİYEYLE’

Türk Kızılay Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ramazan Saygılı, Konya’nın medeniyet için önem taşıdığını söylerken, sözlerinde şunları aktardı: “İçerisinde doğup büyüdüğümüz medeniyetimizin birlik, beraberlik ve kardeşlik vardır. Zaten Konyamız da bu medeniyet öğretisi ve terbiyesini almış bir şehirdir. Konya, insanıyla yöneticisiyle hayrın güzelliğin ve iyiliğin başkentidir. Medeniyetimizden aldığımız terbiyeyle Kızılay’ın bir kızıl elması var. Arkada bir mahsun bırakmadan yüreklerde kandiller yaka yaka merhamet yürüyüşüne devam ediyoruz. Bu bağlamda da tüm vicdanlarımızın vicdan abdesti alarak yola çıkmayı öğrendik. Bugün de Karatay’da Karatay Belediyemizin ve Kızılay İl Başkanlığımızın gayretleriyle 10 bin kişiye kadar hizmet verebilecek Aşevi’nin açılışını yapıyoruz. Bu vesileyle bu güzel binamızın yapımında emeği geçen Karatay Belediye Başkanımız başta olmak üzere herkese çok teşekkür ediyorum.”

2-5-47

‘GÜZEL BİR EMEK ORTAYA KONMUŞ’

Türk Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan da bir emeğin ortaya konulduğunu ifade ederken, “Bu kıymetli emeğin mimarı Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca’ya şükranlarımı sunuyorum. İnşallah bu güzel hizmet, gelecekte daha başka hayırlı işlerin daha ortaya çıkmasına vesile olacaktır. Karatay Aşevi binamızın ilçemize, Konyamıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

2-6-52

Konya'da duraklarda Şeb-i Arus havası yaşatılıyor Konya'da duraklarda Şeb-i Arus havası yaşatılıyor

HER TÜRLÜ TAKDİRİ HAK EDİYOR

AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Baykan, Karatay Aşevi hizmetinin önemini vurguladı. Bir çeşme yapımının bile abartıldığı belediyelere kıyasla Karatay Belediyesinin yaptığı işlerin her türlü takdiri hak ettiğini bildiren Baykan, “Bu güzel binayı Karatay Belediyemiz yaptı. 31 milyon liraya mal olmuş bir binanın tamamlanıp Kızılay’ın hizmetine sunulmuş olması her türlü takdiri hak ediyor. Bırakın belde veya ilçe belediyelerini, koskoca büyükşehir belediye başkanlarından sahte kahramanlar üretildiği ülkemizde acaba bu tür hizmetlerden ne kadarını yaptıkları, temel atmama törenleri yaptıkları hatta bir çeşme açılışının dahi abartıla abartıla ülke gündemine sokulduğu bir dönemde Karatay Belediyemizin bu kıymetli bu değerli hizmeti, her türlü takdiri hak ediyor. Bizim belediyelerimiz halkının faydasına çalışıyor ve üretiyor. Bu duygularla Karatay Aşevi’nin hizmete sunulmasında büyük katkıları bulunan Karatay Belediye Başkanımız Hasan Kılca’ya, hayırseverimize ve Kızılay’a teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

2-2-49

SİMGE MEKAN OLACAK!

Arsa tahsisi ve bina yapımı Karatay Belediyesi tarafından tamamlanan Karatay Aşevi’nin açılışında konuşan Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, yaklaşık 20 ay önce temelleri atılan binanın hizmete açılışının mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Yardımlaşma ve dayanışmanın bir örneğinin daha yaşandığını ifade eden Kılca, “Yalnızca bir aşevi açılışının değil; yardımlaşmanın ve dayanışmanın muhteşem bir örneğini gördük, onu yaşıyoruz. Burası sadece aşevi değil; burası birarada olmanın, birbirimize destek olmanın, sevgiyi paylaşmanın, şefkatin yüreklere hitap ettiği simge bir mekân olacak.” diye konuştu.

2-3-47

10 BİN KİŞİYE KADAR KAPASİTE

Aşevinin 2bin 500 kişiye hitap edeceğini aktaran Kılca, bu sayının acil durumlarda 10 bin kişiye kadar çıkarılabileceğini ifade etti. Binanın işlev ve içeriği hakkında da bilgi veren Başkan Kılca, “Karatay Belediyesi olarak yapımını tamamladığımız ve Türk Kızılay’ının hizmetine sunduğumuz yeni aşevi binamız 3 bin metrekarelik arsa üzerinde inşa edildi. Toplam kullanım alanı ise 2 bin 113 metrekare. Bugünün güncel maliyetleriyle toplam 31 milyon TL’ye mâl oldu.” dedi. Osmanlı Hilal-i Ahmer Cemiyetiyle başlayarak bugün dünyanın dört bir yanında faaliyetlerini sürdüren Türk Kızılay’a teşekkür eden Kılca, “Açılışını yaptığımız bu tesis, beni ayrıca heyecanlandırıyor ve burada emeği geçen herkes için birer sadaka-i cariye olacak. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun.” ifadelerine yer verdi.

‘NİTELİKLE HİZMETLERE KAVUŞTURMAK İÇİN GAYRET İÇERİSİNDEYİZ’

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Uzbaş, Anadolu’nun temelinin yardımlaşma ve dayanışmanın ortaya çıkardığı güçlü bir birlikteliğe dayandığına işaret ederek, en güzel hizmetin yapılması için emek sarf edildiğini ifade etti. Uzbaş, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Konyamız da bu güçlü birlikteliğin vücut bulduğu en güzel şehirlerin başında gelmektedir. Bizler de belediyeler olarak, Anadolu’daki bu birliği gözeterek her bir kardeşimizin yüreğine dokunarak Konyamıza yüksek nitelikle hizmetlere kavuşturmak için büyük bir gayretin içerisindeyiz. Bugün açılışını yaptığımız bu güzel eserin de yardımlaşmamıza, dayanışmamıza, birlik ve beraberliğimize önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Yine sosyal belediyeciliğin önemli bir örneği olan Karatay Aşevi’nin vatandaşlarımıza en güzel hizmeti sağlayacağına inanıyorum. Bu güzel hizmetin şehrimize kazandırılmasında büyük emekleri bulunan Karatay Belediyemize teşekkür ediyorum”

2-4-52

‘ŞAHİT OLDUK’

AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, aşevinin bölge ve Konya için hayırlara vesile olmasını dilerken, “Kızılay her zaman ihtiyaç sahiplerinin yanında olmuştur. Özellikle felaket dönemlerinde, son dönemdeki depremle de bu yönünü ortaya koydu. Giydirmekten yedirmeye kadar ihtiyaç sahiplerinin her zaman yanında olduklarına hep birlikte şahitlik ettik. Karatay Belediyesi ve Kızılay iş birliğiyle güzel bir çalışma ortaya konuldu. Tüm ekibe teşekkür ediyoruz. Hayırlı, bereket olsun.” dedi.

2-7-50

BÖLGE KAN MERKEZİ ARSASI DA TAHSİS EDİLDİ!

Yaşanan pandemi sebebiyle dünya genlinde yaşanan sıkıntılarda iyilik hareketinin öneminin daha da ortaya çıktığını vurgulayan Türk Kızılay Konya İl Başkanı Hüseyin Üzülmez, 6 Şubat’ta yaşanan deprem ve sel felaketiyle birlikte Türk Kızılay’ının öneminin anlaşıldığının altını çizdi. Karatay Belediyesi’nin aşevinin yanı sıra kan merkezi için de arsa tahsisini yaptığını bildiren Üzülmez, “En kısa zamanda bölge kan merkezini de yapıp bölgemizin ve Kızılay’ımızın hizmetine sunmuş olacağız. Bizler Kızılay olarak kanla can kurtarmaktan daha fazlasını yapıyoruz. Burada evlerinde yemek yaparak insanlara yemek vermekteyiz ve büyük bir bölümünde evlerine servis yapmaktayız ancak ailelerde gençler ve evde yemek yapabilecek birileri varsa biz bunlara yemeklik malzeme, yardım kartı verip onların kendi evlerinde yemek yapmalarına da olanak sağlıyoruz. Aşevinin Konya’mıza, ihtiyaç sahiplerine, ülkemize ve Karatay bölgemizde hayırlara vesile olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

İHTİYAÇ SAHİBİ VATANDAŞLARIN YANINDA

Kızılay’ın ulusal ve uluslararası yardım yapan bir kuruluş olduğuna vurgu yapan Karatay Kaymakamı Yavuz Güner, “Kızılay, sadece ülkemizde değil dünyadaki tüm insanlara yardımlarını ulaştırmaktadır. Bazılarımızın sadece kan toplayan bir kurum olarak bilmesinden ziyade her türlü yardım noktasında geniş bir yelpazeye sahiptir. Sadece olağanüstü durumlarda değil, günlük yaşamda da ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yanındadır. Bu vesileyle bu güzel binanın yapımında büyük emekleri bulunan Karatay Belediyemize, hayırseverimize ve dünyanın dört bir yanında ihtiyaç sahibi insanlara yardımların ulaştırılmasında çaba gösteren tüm Kızılay ailesine teşekkür ediyorum.” dedi.

2-9-35

‘NE GÜZEL BİR KURUM’

Aşevinin yapımında emeği bulunan Hayırsever Halil İbrahim Sayar, Kızılay’ın din, dil, ırk gözetmeksizin yaptığı iyiliklere dikkat çekerken dünyanın her yerinde yapılan bu iyiliklere karşılık teşekkür etti. Sayar, “155 yıl önce Hilal-ı Ahmer Cemiyeti ismiyle Kızılay’ı kuranlar, ne güzel insanlarmış ki bu kurum günümüze kadar ulaştı. Çok nadir müesseseler vardır ki bugünlere kadar gelebilsin. Din, örf il gözetmeden herhangi bir felaket karşısında, dünyanın öbür ucunda dahi olsa karınca kaderince Kızılay yardıma koşuyor. Ben bu vesileyle Kızılay’ın dünden bugüne tüm yöneticilerini ve gönüllüleri tebrik ediyorum. Bu güzel hizmet için Karatay Belediyemize de ayrıca teşekkür ediyorum” diye konuştu.